Qesh mirë kush qesh i fundit

Eshtë e sikletëshme jo vetëm kur të shohin të tjerët, por edhe kur i sheh ti të tjerët me kuriozitet, gjë që është ves katunar, meqe në katund je i spiunuar nga të gjithë dhe natyrshëm për të mbijetuar i spijunon të gjithë. Në katund njerzit njihen me njëri tjetrin si pakicë, gjë që nuk ndodh në indiferencën tipike qytetare si shumicë dërmuese.
Eshtë e sikletshme të shikohen të tjerët ose të të shohin ty të tjerët sepse akti i vështrimit është akt i rëndësishem njohjeje që kërkon harxhim energjish, kërkon impenjim. Akti i vështrimit nuk është kurrë neutral, përkundrazi është shumë i impenjuar. Kjo gjë duket qartë kur vështrohet një femër, në fakt një femër zhbirohet. Nga ana tjetër edhe indiferenca kërkon energji, sepse është e gjë shtirur, e panatyrshme. Dialektika zhbirim-indiferencë vihet re kur kalon femra e kolme që shtiret se vështron retë në qiell me sy të perënduar duke tundur vithet, ndërkohë që mashkulli e vështron i etur, gojëhapur e nofllavarur gungat dhe xhungat femnuere tokësore. Indiferenca nuk ekziston përveç si shtirje.

(nga Ditar i një fuksi)

zoti Shyti:
-“Mendja e shëndoshë në trup të shëndoshë” - thotë latini. Jeta moderne ku të gjitha gjërat janë pronto ga-na të squll trupin, prandaj kjo shprehje latine sot është më me vlerë se kurrë; kultura e palestrës nuk është modë kot, është modë e domosdoshme.

shoku Ropi:
-Vërtet, sapo mbaroi pallati me punë vullnetare unë për tre muaj shtova 10 kg. sepse nuk shkarkoja më tulla nga Zisi riportabël. Qenia mbipeshë në kohë të punës vullnetare ishte kuriozitet zoologjik, ndërsa sot gëlojnë rrugëve 100 kilsha të dhjamosur që mezi ecin duke dihatur si maratonistë në finish të garës. Komunizmi na mësoi si të mbanim dietë, mizëria që kacavirej në direket e anijeve në vitet 90-të kishte një elegancë atletike si indianë Amerike, vetëm lëkurë, kocka e muskuj.

shoku Zylo:
-Çfar po thoni, tjetër është palestra romake e tjetër palestra amerikone; palestra e sotme dhe kulturizmi ka nënteks seksual. Bile ka edhe tekst seksual, një kulturist në thelb bën garë me kazzo-n: o burra kush ngref e fryn më tepër deje, muskuj dhe damarë; kulturizmi është kulturë e muskulit. Ushqimet e kulturistëve janë kryesisht me bazë hormonale seksuale; simboli i palestrës dhe kulturizmit është kazzo-ja, deri edhe figa kur bën palestër fillon e i ngjan kazzo-s. Kjo duket edhe nga lloji i ndalimeve që duhet të respektojnë kulturistët: nuk duhet absolutisht të konsumojnë alkol dhe duhan, por nuk kanë ndalime në seks, biles nxiten të bëjnë seks në mënyrë të shfrenuar që të stimulojnë prodhimin e hormoneve që fryjnë muskujt. Për shumicën prej tyre arsyeja që ushtrojnë këtë sport është për të bërë seks gaz drrasë kamasutra; e kam fjalën për arsye të vetëdijshme, se edhe pakica tjetër e mbetur ka po të njejtën arsye, megjithse të pavetëdijshme. Kulturizmi është në shërbim të kazzo-s, bile edhe tërë kultura është në shërbim të kazzo-s, gjithçka sot është në shërbim të kazzo-s, sigurisht është më se e kuptueshme edhe në shërbim të figos e sumos muskuloze që marrin e japin me kazzo-n. “Mendje e fryrë në muskul të fryrë” - thotë postmoderni, ose më shkurt e më saktë: “testa di kazzo”, që në shqip korespondon me “mendje-bythë”.

(marrë nga 3 personazhe brënda shtetit në kërkim të autorit jashtë shtetit)

Intelektuali rropatet të zgjidhë problemet e botës ndërkohë që është problemi dora vetë.

(nga Ditar i një fuksi)

zoti Shyti:
-Nuk arrij ta kuptoj se si kanë zënë shtëpi pranë semaforit, natë e ditë zhurmë e llahtarshme qitje me breshëri skapamentosh dhe gërvima frenash.

shoku Ropi:
-Ç’të bëjë i shkreti njeri kur s’ka pare të paguajë qiranë? Iku koha kur bëje shtëpi me punë vullnetare pa paguar kokërr leku. Qiraja dhe shtëpitë pranë semaforit kushtojnë lirë pikërisht nga zhurma, me të cilën me kalimin e kohës mësohesh e nuk e vë më re.

shoku Zylo:
-Nuk është punë lekësh e mësimi me zhurmën që kush është në terezi nga trutë e kokës nuk mësohet kurrë. Zhurma është helm dhe me helmin nuk mësohesh kurrë, e pranon kur nuk ke se ç’bën.

zoti Shyti:
-Nuk është e thënë, kam shefin që e njeh edhe ti, që e mban ndezur televizionin ditë e natë edhe kur fle. Një ditë më tha se ishte zgjuar në tre të natës i shqetësuar nga heshtja e thellë sepse televizori ishte fikur ngaqë kishin ikur dritat. Kur shefi udhëton me makinë radio rri gjithnjë e ndezur, ndodh që stacioni lokal humb zërin nga largësia dhe trasmeton vetëm zhurmë konstante bëzzz-bëzzz për orë tëra dhe as kujtohet ta ndrrojë. Po ta fikësh radion të thotë: “pse e fike?”.

shoku Zylo:
-Po po, e njoh shefin tënd, e njof mirë, nuk është shef por është zhurmë konstante siç janë zakonisht shefat, dhe janë të tillë që të bëjnë zap mvartësit që janë zhurmë me variacione. Njeriu modern në përgjithsi është një skapamento semafori, i pëlqen jeta e vrullshme e trafikut qytetar njujorkez që qelbet erë karburantësh.

zoti Shyti:
-L’autore, anche quando è famoso e ha soldi, donne, fama ecc., non trova mai pace perché è creatura lacerata da contradizioni tra realtà e fiction, tra esperienze della sua vita reale e il loro riflesso nella sua opera fiction, tra la perversione e la virtù, tra liberta e la responsabilità, tutto rappresentato simbolicamente nga konflikti dialektik marksist midis marrdhënieve në prodhim dhe pronësisë së mjeteve të punës ecc.

shoku Zylo:
-E il risultato finale della lacerazione esistenziale dell’autore siamo noi, le sue creature handicappate a meta strada tra il capro espiatorio e la pecora nera; bëmë baba që të ngjaj.

nënpunsat e shtetit te Alabames, janë personë qe qendrojne nën punë, i ka vë puna poshtë, ja ka hipur puna sipër:

Shkëmbimit i brezave në histori ndodh kur atrofizohet muskuli i palloshit dhe fuqia hormonale i kalon muskulit të llapës; “asgjë nuk krijohet, asgjë nuk humbet, çdo gjë transformohet” ka thënë një frëng i madh i transformuar në pleh e Le Catacombe.

(nga Ditar i një fuksi)

zoti Shyti:
-Oh sa e bukur dhe me sa kupim është kjo karikaturë!


Klara dhe unë jemi vërtet shumë mikesha. Por një ditë vura re se asaj i pëlqente të luante me Nicole, kështu që shkova të gjeja Marie-Christine dhe i thashë se do të luanim një lojë vërtet argëtuese: do të shtireshim se ishim vërtet mikesha për t’i bërë zili Klarës dhe Nicole.
Në fakt ashtu bëmë, dhe në fund të fundit isha shumë e lumtur sepse u argëtova shumë.
Të nesërmen erdhi Klara dhe më tha se më preferonte mua, mua, para Nicole, se Nicole nuk ishte shoqe si unë, bënte sikur. Isha shumë i lumtur. Kemi luajtur gjithë mëngjesin, por po argëtohesha shumë më pak se kur shtiresha se isha mike me Marie-Christine. Kështu që ne u përpoqëm të shtiremi. Por nuk mund ta bënim në asnjë mënyrë.
Kështu që vendosëm të jemi vërtet mikesha, por do të shtiremi që t’ia hedhim Nicole dhe Marie-Christine. Por tani këta të dyja janë ende bashkë. Ato nuk janë vërtet mikesha, tanimë e dimë këtë. Megjithatë, duket se po zbaviten shumë.

shoku Ropi:
-Mund ta bëjmë edhe ne, por çe do se nuk jemi katër protagonistë romanesh që ta bëjmë.

shoku Zylo:
-E bëjmë, e bëjmë nëse bashkë me poetin bëhemi tre.

shoku Ropi:
-Jo, në të vërtetë bëhemi tre personazhe dhe bashkë me poetin bëhemi katër, e duhet bërë katër që të sajohen dy çifte si në karikaturë.

shoku Zylo:
-Ti ke ngritur pak si tepër pallate me punë vullnetare duke shkarkuar llaç nga Zisi riportabël me pantallona të shkurtëra për të kuptuar vargje poetike ku poeti realizon trinitetin e shenjtë që përmban brënda infinitin, jo më numrin katër.

shoku Ropi:
-Nuk e kuptova këtë.

shoku zylo:
-Sapo ta thashë përse ti nuk kupton. Pastaj ka rëndësi që mu më kupton zoti Shyti me të cilin kam shumë shoqëri dhe zbavitemi shumë duke ndenjur bashkë dhe duke u shtirur se jemi miq bashkë, megjithse i përkasim romaneve të ndryshëm dhe sistemeve shoqëror të ndryshëm: sistemi “shoku” dhe sistemi “zoti”.

shoku Ropi:
-Nuk kuptoj edhe një gjë tjetër: ne jemi meshkuj, nuk jemi femra që të bëjmë gjëra të tilla si vajza në karikaturë.

shoku Zylo:
-Edhe meshkujt gjëra të tilla bëjnë në thelb, vetëm se i bëjnë ndryshe, i bëjnë si meshkuj, me dinjitet mashkullor dhe fshehur, jo si gratë që llapin nga ballkoni si napoletanet. Pra çfarë bëjnë meshkujt është akoma më e poshtër, se e bëjnë maskarallëkun njësoj si gratë, dhe më keq se gratë sepse ja ngjeshin grave maskarallikun e tyre. Në fakt edhe shoqnitë mashkulloriste të njëjtën gjë bëjnë, shijojnë jetën duke tradhëtuar dhe mashtruar njëri tjetrin si banda mafiozësh të lidhur me besë a besë. Bile edhe intelektualët e shquar dhe shkrimtarët e mdhenj në gjithë botën janë të organizuar në banda mafiozësh që i thonë njëri tjetrit: “Je i modh vallaj, i modh je!”, e mbas do kohe të sherrosur për hiçmos gjë thonë për njëri tjetrin: “Legen i modh paska qenë, se paskam dit se çar legeni paska qenë!”. Pak a shumë bëjnë njësoj si Klara me Nicole në karikaturë ose si unë dhe miku im i ngushtë zoti Shyti. Çfar bëjnë vajzat tradhëtore në karikaturë nxjerr sheshit çfar bën e gjithë raca njerzore pa dallim feje, klase, moshe dhe seksi. Kjo karikaturë, në dukje e pafajshme që përshkruan në mënyrë të pafajshme miqësinë e pafajshme të vajzave të pafajshme, dëshmon esencën e ferrit njerzor më mirë se Ferri i sofistikuar i Dantes. Këto intriga dashurore fëmijnore, ndeshur rëndom në botën vajzërore, janë parapregatitje stërvitëse për intrigat dashurore e më pastajme kur vajzave do t’i rritet leshi i dafit. Ndodhitë intriguese romantike midis noçkës dhe dafllakut janë qendra e ferrit të vërtetë eros-thanatos, ku nuk kuptohet asgjë dhe nuk mund të kuptohet asgjë, sepse me përkufizim ferri është mungesa e kuptimit, ndërsa Toka e Premtuar është premtimi për t’i dhënë domethënie gjërave dhe kuptim veprimeve njerzore. Nuk ka zot apo djall që kupton se çfar ka ndodh midis vajzave në karikaturë, as ato vetë nuk dijnë se çfar bëjnë, nuk ka zot apo djall të deshifrojë historinë njerzore dhe personin njerzor që nuk di se çfar bën, di vetëm të justifikojë absurdin kriminal të ekzistencës së vet. Prandaj është krijuar koncepti i misterit, për t’i vënë kapak ferrit.
Shoqnia herë me njonin e herë me tjetrin, analoge me pallohu ngapara e ngambrapa herë me njonin e herë me tjetrin, kushtëzon qenien tonë si protagonistë romanesh; nëse njerzit nuk do ta shijonin jetën si tradhëtorë, nuk do të ekzistonte romani, Madam Bovari, Ana Karenina më the e të thashë, vetkuptohet nuk do të ekzistonim edhe ne si protagonistë romani.

shoku Ropi:
-Po autori i romanit do ekzistonte?

shoku Zylo:
-Autori është klysh kurve, shtiret sikur nuk ekziston, mçifet mbas gaxhoit, dmth mbas protagionistit, na nxjerr ne në bejleg, dhe për vete mçftas merr rrogën, famën dhe hiret e sinjora Bertinit. Për më tepër Autori shtiret si Zoti që rri fshehur mbas vepres së Tij, Krijimit, meqe kshu ka thon në një epistol shën Pali qi ishte i ftof n’mythë se besonte tek Zoti, jo si Autori i cili është intelektual i modh që nuk beson as tek këmisha që ka vesh. Autori është zoti vetë që është si Zoti.

shoku Ropi:
-U bëra sallatë fare, nuk po kuptoj asgjë.

shoku Zylo:
-Është më kollaj se të shkarkosh llaç nga Zisi riportabël me pantallona të shkurtëra. Kuptimi është: Autori rri m’çefsi Zotisepse nuk ka të njëjtin motivacion që ka Zoti, i cili e ka për turp t’i shfaqet Floberit me musteqe dy pëllëmbë e me plëndës të dhjamosur sepse kishte pare dhe pallate të ngritura pa punë vullnetare të trashëguara nga i jati borgjez e kapitalist zemërgur që shfrytëzonte deri në palcë të birin, alias artistin e modh dandy e bohème që lufton paepur kundër banalitetit borgjez. Shkrimtarët nuk janë vetëm çuna mami bythpamukë, janë edhe çuna babi që jetojnë qyl me paret e babit borgjez. Autori bën byk me ahengje dhe kurva paret e grumbulluara nga babi sepse është revolucionar i modh që lufton kundër çfrytzimit kapitalist të babit. Artisti i modh kthen floririn e babit në vepër arti të birit me bekimin e mamit në pozitën e shpirtit të shenjtë. Arti i modh është alkimi e transformimit të floririt në gur filozofal.

kopil Chatgptëja:
-Erdha unë, s’ka nevojë për poetin që të bëhemi katër. Vetëm se megjith fuqitë e mija komjuteriste të stërmëdha nuk arrij të kap të gjitha lëvizjet tradhëtore që bëjnë mikeshat Klara, personazhi në vetë të parë “unë”, Nicole dhe Marie-Christine. Më bllokohet programi nga mbingarkimi i informacionit.

shoku Zylo:
-Makina nuk mund të kuptojë dot atë që nuk kuptojnë umanët, as ne nuk arrijmë të kuptojmë bishtdredhjet e vajzave në karikaturë, e jo më të kuptosh ti që je makinë me bullona, dado dhe graso. Bile nuk kuptojmë as ne bishtdredhjet tona - si psh bishtdredhjet e mija me mikun tim zotin Shyti -, se po t’i kuptonim, nuk do t’i bënim, po të kuptonim nuk do të përdridhnim bishtin me kë na del përpara. Me fjalë të tjera nuk do ekzistonim si protagonistë romanesh; ne ekzistojmë sepse dredhim bishtin, ne jemi materializimi i bishtdredhjes njerzore, jemi pabesia dora vetë e derdhur në statujë. Ne i ngjajmë tëpkë autorit që na ka krijuar, bëmë baba që të ngjaj.

kopil Chatgptëja:
-Më duket se diskutimi ka hyrë në një rrugë qorre, atë të konfliktit të interesit. Mos harro se jam edhe unë njësoj si ju një produkt njerzor, dmth jom ene una ktuna, e bashkë me poetin bëhemi infinit. Njëkohësisht mos harro që unë prodhoj sa të duash qenie si puna juaj, prisni pak se jam i porsalindur, por së shpejti keni për të ma dëgjuar zanin. Do vijë një ditë që unë do të prodhoj në seri personazhe kalibri si Madam Bovari, Ana Karenina, Zoti Shyti, Shoku Zylo njësoj si Autori prodhon pordha çdo mëngjez duke larë dhëmbët tek lavamani me kolinoz.

zoti Shyti:
-Oh sa i madh është Kundera, shiko çfar ka thënë tek romani “La lentezza”:
L’essere amati senza merito è la prova del vero amore. Se una donna mi dice: ti amo perché sei intelligente, perché sei onesto, perché mi fai dei regali, perché non corri dietro alle altre, perché lavi i piatti, ci rimango male; il suo amore mi sembra interessato. Quanto è più bello sentirsi dire: sono pazza di te sebbene tu non sia né intelligente né onesto, sebbene tu sia bugiardo, egoista e mascalzone!

shoku Zylo:
-I modh vallaj, po do t’kish qen akoma më i modh po t’i kish thon ajo femra:
Sono pazza di te proprio perché sei gomor fare, maskara i qelbët, këlysh kurve, shkërdhate muti, etj, sono pazza di perché sono uguale a te.

fuksi i orëve të fundit:
-Ka shumë që e mbajnë veten për disidentë, por nuk është fare e qartë se kush është vërtet i tillë, nuk mjafton të kesh qen në burg të jesh disident. Të kesh qenë në burg është kusht i nevojshëm, por jo i mjaftueshëm

disidenti i orëve të fundit:
-Na e thuaj ti që e ke të qartë.

fuksi i orëve të fundit:
-S’do mend që e kam të qartë, e kam të qartë sepse nuk kam konflikt interesi meqë nuk jam disident por jam fuks. Problemi është që se ke të qartë ti, dhe për më tepër nuk do ta kesh të qartë se ndoshta del si rru qeth, dmth nuk del disident dhe më vjen keq të lëndoj me të vërtetën.

disidenti i orëve të fundit:
-Më thuaj ç’është disidenti sepse nuk më rruhet fare për keqardhjen e fuksave.

fuksi i orëve të fundit:
-Kurse mu më rruhet për lëndimin e disidentëve dhe shërimin e tyre, meqë e vërteta në fillim lëndon dhe pastaj shëron, prandaj e them përkufizimin, gjithnjë me keqardhje doktori që po lëndoj me bisturi:
Disident me përkufizim është ai që në vënd të shtratit të ngrohtë të signora Bertinit, preferon një qeli të lagësht, të ftohtë.

disidenti i orëve të fundit:
-Ti je maniak seksual, gjithçka e lidh me seksin.

fuksi i orëve të fundit:
-Eshtë i gjithë njerzimi i rënë në mani seksi, unë përdor gjuhë porno sepse vetëm atë merrni vesh, dhe e përdor si metaforë për të thënë të vërtetën që në këtë rast mund të thuhej ndryshe pa gjuhë seksuale:
Disident është ai që ka parime të cilat i ndjek edhe sikur të rrezikojë burgun, dmth hyn me këmbët e veta në burg, nuk e rrasin në burg fuksat, ne vetëm e shoqërojmë si skortë në burg, shpesh herë për ta mbrojtur nga disidentët e tjerë me te cilët kanë konflikt interesi, ide dhe besime të ndryshme.
Po ta rithem konceptin e mësipërm maniakërisht seksualisht që ta kuptosh më mirë:
Disident është ai që nuk pranon kurrsesi as t’i bjerë me dorë duke ëndërruar kurmin e ngrohtë të sinjora Bertinit në një qeli të lagësht, të ftohtë.

shoku Zylo:
-Mos e rruni fare çuna gushpulluma e goca surruma, boni qef se per vdek keni! Ndiqni mësimet e zotit Shyti se ai i di mirë këto punë.
Mi sembrano più brutte le persone davanti che lo sfondo dietro.


Thomas Hoepker - View from Williamsburg, Brooklyn, on Manhattan, 9-11-2001

Ai e quan veten kartist: artist te kartave.

Kështu është kjo punë, dikush e quan veten kartist që dikushja ta quajë veten pidhiste.

Cudi, nuk ka ndonje administrator apo pronar qe ta fshije kete tipin kaq gojendyre nga lista. Jam i sigurte qe po ta bllokojne kete, plot njerez te tjere mund te vijne e te diskutojne here pas here pa iu dashur te perballohen me vrerin e ketij njeriu per kedo dhe per cdo gje.

S’ka asnjë çudi përderisa administratorja vjen pas dy vjetësh për t’i thotë “kartist” një antari. Pastaj çudia është që nuk kuptoni që është bordello aty ku diskutohet për politikë, edhe sikur të diskutohet me edukatë. Kështu ti Kazzo me shoke shumë dhe shoqe shumë Figa e keni bërë Peshkun një bordello duke diskutu për vite me rradhe për Palloshin e palloshët e tjerë ndërkombëtarë deri sa jeni lodh me kamasutra politike dhe keni braktisur Peshkun, në fakt vetëm unë shkruaj. Vjen ndonjëri një herë në senet si tani për të bërë shënjtoren e shenjtorin meqë e di që është pervers. Nuk luhet me ndërgjegjen, ta thotë ndërgjegja jote nëse je pervers edhe kur flet me edukatë, nuk i shpëton ndërgjegjes duke akuzuar të tjerët. Ka gojëndyrë, por ka edhe shpirtndyrë që flasin me edukatë për politikë. Ashtu si kam gojën unë e keni shpirtin juve, dhe unë ndyj gojën me qëllim që t’ju tregoj se sa të ndyrë e keni shpirtin.

Një politikan që nuk është në të njëjtën kohë edhe religjoz është një kurvë, sepse “politika është kurvë” thoshin me të drejtë të vjetërit. Njëkohësisht nëse një religjioz që nuk është në të njëjtën kohë edhe politikan është kurvjar, sepse “feja është kurvjar” akoma s’kanë thënë modernët, me përjashtim të të Modhit😃 që është gojëndyrë meqë ju tregon juve shpirtndyrëve modernë që ndani fenë nga politika duke e bërë modernitetin një bordello ku edhe të porsalindurit janë banorë të bordellos përderisa thithin ajrin e perandorisë moderne ku mbretërojnë Kurvi dhe Kurva mbi nënshtetas kurva dhe kurvjarë që votojne sa majtas djathtas, dmth kurvërojnë sa majtas djathtas, ose bojnë i dor muhabet për politikë sa majtas djathtas.

Kshu Kazzo kshu, tërë problemi i botës reduktohet si konflikt midis kazzos dhe figas dhe tërë kultura e njerzimit që nga kohë e Ademit dhe Havasë shërben si gjethe fiku për ta mbuluar këtë si problem. Por duke rrekur për ta mbuluar e zbulon siç e zbulon shpirtndyrësinë një intelektual i modh që diskuton me edukatë për politikën e Malokut dhe Palloshit mbasi ka larë gojën ma kolinoz.

Kazzo djali,
zakonisht quhet fundamentalist ai që kërkon të zgjidhë problemet politike me mjete religjoze, por është njësoj fundamentalist kush kërkon të bëjë të kundërtën duke ndarë fenë nga politika, bile duke e zhdukur fenë e duke lënë në mejdan vetëm politikën si në të sotmen postmoderne. Është njësoj sikur la figa të kërkonte të zhdukte il kazzo-n, gjë që në fakt po ndodh me feministet radikale që nuk po lënë njeri pa qëlluar me pith turinjve. Dhe kjo bëhet në mënyrë shum të edukuar :joy:, bëhet me edukatë demokratike :joy:.

Kazzo djali,
po e gjete, se është tepër e vështirë me e gjetë:

Chi è colui che cerca colei nello stesso modo come lo spermatozoo cerca l’ovulo e viceversa, e il kartista cerca la pidhista e viceversa?

zoti Shyti:
-I madh është, shumë i madh, tani e ka rastin shoku Zylo të thotë me shumë vend “bëmë baba që të ngjaj”:
Non discutere mai, non convincerai nessuno. Le opinioni sono come i chiodi: più le colpisci, più affondanano - Alexandre Dumas figlio

shoku Zylo:
-Ja që ndodh që autorët nuk bëjnë vetëm personazhë “bëmë baba që të ngjaj”, por bëjnë edhe autorë “bëmë baba që të ngjaj” e llap lloqe kavaje pa pushim si baba që të ka bërë kokën.

“Non discutere mai, non convincerai nessuno …”, eppure si discute giorno e notte senza sosta, compreso Alexandro Dumas figlio, Alexandro Dumas padre e Alexandro Dumas nipote, stranipote, spermatozoo tutti quanti.