Si te mbajme trupin ne forme?

Ok. Termi ne Anglisht eshte “intermittent fasting”. Mund te besh kerkimet tua, por un e kam provuar per 6 muaj. Si kunder recomandimeve shkensore un kam ngren mbrenda nje ore e gjysem. Pra kam filluar te ha ne 5pm dhe maximumi kam perfunduar ne 6.30 pm.
Per reth 1-2 muaj kam humbur 10kg, dhe per 5-4 muaj me eshte dashur te agjeroj me me fines per te humbur 5kg extra. Qe do thote trupi ambjentojet dhe nuk eshte se humbet vjam pa karar.

Personalisht, pas 16 oresh (dhe nje rast pas 24+ oresh) kam pasur kapacitet te vrapoj per mbi 11 kilometra.

John Sonmez (mund ta gjeni ne youtube) ben palester dhe ka ber shume be shume milje vrap ne agjerim. Aji madje ka disa vidjo ku ju kthen perfjithe komenteve “tradicional” ku shprehin mendimin qe nje njeri dhe ha vetem njeher ne dit do vdesi. John Sonmez eshte arsyja qe un ka filluar agjerimin, dhe eshte arsyeja qe e kam ber 22 ore dhe jo 16.

Si per cdo gje te “re” shkenses it duhet kohe qe te bej kerkime te pa kontestueshme (dhe pse te dhenat para prake flasin mire per kete menyre JETESE), por ka shume njerez qe e kan provuar dhe jan te knaqur

Ky tipi ben palester. Ne vidio ai thote qe agjeron 2 her ne jave. Han buk ne 6pm dhe nuk han deri ne diten tjeter - ne 6. Dhe shkon ne palester. Dhe thote qe energjia a te eshte a hatashme. Dhe e gjitha ka te bej me catabolism. Dhe, sic thote dhe ai vete, mund te flasim gjith diten. Thjeshte experiencat personale te ketyre individeve jan pro kesaj metode

Ky tipi eshte shkenstar dhe ben fasting intervista originale eshe mbi nje ore e gjate. Dhe ky tipi ben ushtrime shume te forta qe do thote, eshte ata qe derdhin djerse te hatashme, ngrenja nje here ne dite eshte mese e mjaftueshme. Dhe ky, si un, nuk ha per 22 ore.
Sic thote dhe ai, nga ana evolucionare, “ne nuk do ishim ketu sot nese te paret tan num do kishin mundur te rezitonin ore te tera pa ngren”. Ky tipi eshte ne kete agjerim per PES vite

SHKENCE

Shkensa flet me shume superlativa. Un kam lexuar qe thone te ngrit jet-gjatesin, te mban te ri tj. Ama keto kerkime jan ber vetem tek mijt, qe do thote jo domosdo jan te perkthyera tek ne.

Opinionet e mia personale

  1. tre ditet e para jan te veshtira.
  2. Nuk djen lodhje ne as nje moment.
  3. Nuk ndjen plogeshti mbas ngrenjes.
  4. Kur ha, practikisht mund te hash cte duash.
  5. floket, mjekra dhe thojt rriten me ngadal - gje qe perputhem me shkensen.
  6. ndihesh me pran trupit, gje qe me shume respekt eshte e kunderta e asaj qe thote Aquamarine. Per her te par jam ndjer sikur isha i kujteshem ndaj trupi. Por jam me Aquamarine kur thote, nuk duhet ta keni menjen tek imazhi i trupit. Ama kjo te pakten per mua ska lidhje me imagjin. Ju betohem imazhi eshte plus. Kur degjon “agjerim 22 ore” tingedhon si dhunim i trupit dhe femijet, adoleshentet, femrat shtatzan NUK DUHET TA BEJN. Edhe per femrat ndoshta nuk eshte i mire, ka disa qe thone mund te ndikoj tek ciklimi mujor etj. Ama nuk ka lidhje me imazhin.
  7. shkenca thote qe te jep dhe jet-gjatesi, nuk eshte konstatim egzakt, por nje extra benefit.
1 Like

po pra, ha vjamin e ruajtur. Perdor vjamin e deposituar per energji.

Nuk jan artikuj ne internet. Shkensa ka folur dhe ka shkentar/doctor qe vete jan ne agjerim.

Shum prej tyre sigurisht qe nuk do ta rekomandojne. As un nuk po e rekomandoj, thjesht, ka njerez qe e bejne dhe nuk kan as nje problem ansor Shkensa ka ber teste ne mij, do duhet fonde dhe experimente rrigorose perpara se dietologu te te jap aprovimin, per drushe rrezikon licensen.

Totalisht dakort me kete. Ama nuk ka lidhje me imazhin. Te pakten per mua. Rezultatet paraprake rezultojne qe humbja e vjamit eshte minimumi i benefiteve.

Eshte e vertetuar tani me qe shumica han per arsyje emocionale. “emotional eating” eshte “ngrenia per arsye emocionale”. Nje problem i dokumentuar gjith andej.

Ose per tu ber obez. Ne tegjith kemi degjuar fenomenin e te ngrenit per tu ndjer mire.

Shkenstaret perdorin evulimin per te suportuar shume gjera. Nese perdorim ate logjik “3 vaktet” jan shpikje shume e re ne historin e njerezimit.

**Nje gje duhet then, kjo nuk eshte djet, dhe madje as nuk eshte gje e re. Edhe Platoni ka then “I fast for greater physical and mental efficiency”, plus shum religjione e kan. Philippus Paracelsus, Plutarch, Benjamin Franklin, Plato dhe Mark Twain kan shprehur te njejten gje. Dhe sic thash, evulicioni yn e mbron tezen qe 3 vakte jan si pasoj e jetes (relativisht) moderne.

Tani filluan perrallat popullore.

1 Like

Reli te falenderoj per gadishmerine per te ndihmuar, nuk e prisja nje pergjigje kaq te detajuar. Interesi im nuk ishte per te bere kete diete, por lidhur me ngrenien primitive, siç thua edhe ti ne komentin drejtuar Aquas.

1 Like

Ska perse.

Ama, dua ta ri-perseris. Kjo menyre mua me pelqen, shume njerez e kan provuar me vitet te tera AMA nuk po bej rekomandime. Beni cfare te doni :slight_smile: Dhe sic mund ta vertetoni nga te tjere, nuk eshte djet por stil jetese.

Nuk ka te keqe te besh rekomandime per nje gje qe e ke gjetur te mire.

Kjo pune e dietave eshte problem i madh, kete kerkon te thote edhe Aqua ne komentin e saj. Me Aquan nuk eshte hera e pare qe flasim per keto gjera, keshtu fjalet e saj kane nje kuptim me tjeter se duket ne pamje te pare, dhe sa te duket ty qe je i ri ne kete muhabet.

Duhet qe mos te keni nevoj te parashtrojm cdo koment me “nuk eshte personale” :slight_smile: thjeshte, ju pergjigja per teper per te shprehur me mire ate qe un kam gjetur gjat argjerimit.

Komenti im eshte te ndjehesh rehat ne sqarime, pavarsisht nese ti ndjehesh apo nuk ndjehesh rehat kur sqaron. Kjo se per eksperience kush tregon nje gje te re si ide apo si djete, duket sikur po ben reklame djetes apo idese. Pra mos u ndje i akuzuar nga ana ime, sherben si mbrojtje paraprake.

1 Like

Reli, trupi i njeriut e zhvillon glukoneogenezen ne darke, nuk rri pa u djegur ai vjami yt edhe kur nuk agjeron por ushqehesh pa e tepruar ne te 3 vaktet. Jane shume popullore dietat agjeruese “mos ha darken” me qellimin per t’u dobesuar dhe shumica keshtu bien nga pesha. Okay deri ketu, ja rame nga pesha. Por pse te agjerosh gjithe kohes me qellimin e mbajtjes se nje trupi te shendetshem kur po aq i shendetshem eshte regjimi: ha mengjes, dreke, darke pa abuzuar. Pse t’ia ndalosh vetes darken me agjerim te perhershem te behesh i ashper me trupin tend. Mbi te gjitha agjerimi si koncept shpirteror ka te beje me stervitjen e vullnetit qe ti te mos e kesh mendjen tek kenaqesite fizike, konkretisht te ngrenet apo te pangrenet (deshira per te pasur trup te bukur) mbasi te mbarosh agjerimin, por te mesosh te respektosh trupin tend dhe ushqimin. Kjo gje vlen edhe per aspektet e tjera te agjerimit si meditimi e reflektimi rreth dashurise universale, sakrifikimi i deshirave me qellim lartesimin etc. Nuk shoh asgje te keqe tek e ngrena e 3 vakteve, nuk te shendoshin dhe performanca fizike e mendore eshte okay. Pse me agjeru perjetesisht me qellimin e te qenit ne forme fizikisht e menderisht duke ngrene sa te duash per 6-8 ore e me pas duke i ndaluar trupit cdo ushqim.

Nuk te do pra, nuk relfekton bukuri e hijeshi. Vec ai qe eshte komod me veten e transmeton bukurine e tij tek te tjeret. E ke degjuar shprehjen ‘filani eshte si rob i vram’?

1 Like

Shiko Aqua se ti arsyeton si mjeke, sakte por si mjeke. Kjo djete ka nje kuptim pertej mjeksor kimik organik etj, i referohet nje kohe kur njerzit hanin nje vaft. Ne thelb kjo diete ka te njejten ambicje me djeten paleo te propozuar nga ai palo komentuesi qe teper e ka haje edhe nje cope buke te ngurtesuar ne epoken e paleolitit te mesem.

Kjo ishte dhe arsyeja e interesimit tim per kete diete, dhe ne kete drejtim duhet bere diskutimi, sigurisht ndihmuar nga shpirti i tarokeve. :stuck_out_tongue:

Okay atehere, le te themi qe dieta me agjerim nuk shkakton asnje dem ne organizem. Perse duhet t’i fusim kete ‘taksirat’ vetes gjithe jeten kur shume bukur mund te konsumojme te 3 vaktet, edhe keto pa shkaktuar asnje dem? Them taksirat se e shpjegova me siper, nuk behet per qellime meditimi e reflektimi shpirteror por per qellime bindjeje te te pasurit te nje trupi fiber dhe te rritjes se performances psiko-fizike.

:sweat_smile::sweat_smile::sweat_smile: cfare figuracioni

Po mire nuk mund te perdoret kjo diete, per vete natyren e saj primitive animale ne kuptimin pozitiv te fjales, per te na afruar me shpirtin animal te natyres qe tani e kemi humbur pothuaj krejt per shkak te angazhimeve moderne ha e ha e ha vazhdimisht?

Ha e ha e ha vazhdimisht moderne, e vere re edhe si degjo degjo degjo vazhdimisht muzike, ose shiko shiko shiko filma vazhdimisht si korrikse 100 kilshe e dhjamosur, aq sa na ka neverit edhe neve sinemane.

Nga palluqja lexo lexo lexo libra vazhdimisht kemi shpetuar per shkak te krizes se librit. :stuck_out_tongue:

Midis nje pehrizi dhe nje tjetri, dy-tre nivele Candy Crush Saga, plus konsultimi i Fjalorit te drejtshkrimit te gjuhes shqipe.

Duket qe e ka te transmetuar gojarisht shqipen; me duket gje e lezetshme

Me qe kishe permend muziken, do te te shkruaja lexo lexo, … po i paraprive vete :grin:

Perdoret por perkohesisht. Nuk flas dot ne terma afatgjate pa qene e sigurt qe eshte ‘safe’. Se dyti, kete po thoja, njeriu nuk duhet ta sforcoje trupin kur mund te konsumoje sipas nevojave te organizmit 3 vakte pa e tepruar me emotional eating e pa u frikesuar bobo shtova ne peshe. Une jam pro cikleve ne jete, edhe agjerimi eshte mire te jete ciklik, keshtu eshte edhe i shendetshem per trupin e mendjen. Une mendoj qe hapi i pare i afrimit me natyren eshte zbatimi i rregullave per qetesine shpirterore, mos abuzo, mos sforco.

1 Like

po e them prap para teje: teatro teatro teatro vazhdimisht Teatrin!

Intermittent fasting e kam bere natyrshem, oreksi me vjen pas dreke dhe nuk kam aspak ne mengjes. Me aq sa kam kuptuar, te mban ne peshe konstante, edhe po ta teprosh ndonjehere. Nuk te dobeson po nuk i hodhe nje sy kalorive.

he mer square thuaje dhe ate komento komento komento vazhdimish Komentin :stuck_out_tongue:, dhe rri rehat!