Si te mbajme trupin ne forme?

Nuk fiton parim. Edhe nese shqeri duhet, nuk duhet ne moderim me ushqime te tjera. Nese ha 3 her ne dite dhe vetem nje lug mjalt nuk eshte moderim. Moderim do ishte embelsir mbas cdo vakti. Nese nje lug mjalt ne dite ti e quan moderim ateher si mund te thuash qe ngrenja nje her ne dit nuk eshte moderim?

Qe do thote komentin tend me siper e dogje vete? Nese edhe agjeri eshte ekuilibrim, ku e kishe problemin? Ku hyn aksioma

Mire mo ti i di me mire gjerat, c’te them une?
Embelsire pas cdo vakti ti e quan moderim? Ne cilin planet? Po makaronat me buke jane moderim apo ekses?

Aksioma hyn tek ajo qe ti krahason moderimin e perhershem me ate me ekstreme. Eshte njesoj si te thuash qe nje person qe ka luhafje tensioni eshte njesoj me dike qe tensionin e ka konstant, thjesht sepse ne nje moment te caktuar te dites, te dy e kishin 12 me 8.

Nejse, agjerim te mbare.

Mendoj, a funksionon ndonjehere kjo menyre komunikimi?

Ne mars. (Service à la russe)

Kjo eshte e gjith ideja. Nuk eshte extrem. Eshte thjesht nje menyre me te cilen nuk jemi mesuar. Ama per trupin nuk eshte extrem fare. Kete se them un por rezultatet paraprake shkensore, rezultatet e njerezve qe jan ne agjerim per mbi 5 vite, dhe historia para-agrare

Ka shume njerez qe nuk kan kapacitet ta bejn kete, dhe ne fund te fundit, nje jete ka njeriu, perse te mos haj c’ti doj qefi? Ama nuk eshte e nevojshme ta arsyjetome me perralla. Dhe njeher, nuk eshte extreme. Nese te duke, tjeter gje.

Persa kohe energjija nuk te humbet, dhe shkenca me experimentet e saj e aprovon, dhe njerezit qe jan ne agjerim nuk kan as nje efekt negativ, c’te ben te mendosh qe eshte extrem? Elementi i pa-zakonte. Ama a eshte, ose, a ka qen ndonjehere arsyje logjike per te qen kunder dickaje?

(Dhe, ok, nese mendon qe nje luge qesher qenka moderim. Kemi, duhanin, alkolin, etj. - Ideja eshte “everything in moderation” nuk eshte argument.)

Faleminderit.

Acqua dhe Kthupi na i prene krahet. Une sapo po thosha shyqyr qe eshte ashtu si thote Reli me djeten e tij (me perjashtim te kafes me qumesht, aty edhe ai m’i preu krahet). Une tani po ha nje vakt ne dite, vetem darken. Askund nuk e kam gjetur kete diete, ashtu me vjen. Per mengjes dhe dreke ha vetem ndonje “snack” dhe pi kafe me qumesht, si edhe i fut ndonje nga keto hapet me vitamina e minerale. Kam hequr vetem pak vjam. Po shyqyr qe i dha mbeshtetje “jomjekesore” i Mothi kesaj djete. Megjthese besoj ajo qe thote Kthupi eshte ajo ka me shume kuptim dhe qe e kemi thene edhe here te tjera: gjella me kripe e kripa me karar. Te tre vaktet, po jo si derr

square, po si kemi harru dje pa thon me kryesoren:

sekso sekso sekso vazhdimisht Seksin!

Ne vere me ate vape qe keni ju ne Shqiperi vetem nje vakt mund te hash…

Une ka nja 15 vjet qe nuk jam ne Shqiperi (nuk e permbush kriterin e Shkabes per 25 vjet me duket), po ne vere ne Shqiperi sikur tre vakte vetem buke me djathe e shalqi te hash (edhe ca speca me gjize e me domate), dhe i thu jetes ku te kam pa. Nejse, besoj edhe Acqua po e thote tani qe nuk eshte mire te hahet (shume) ne darke. Mengjesi duhet te jete vakti kryesor

Puna eshte o Arban se trupi i njeriut ka nje cikel cirkadian, cdo gje behet ne oren e caktuar edhe ushqyerja duhet te jete ne harmoni me ritmin metabolik, nivelet e hormoneve nuk jane te njejta gjithe diten edhe ato kane oraret e tyre. Nuk eshte hera e pare qe shpiken dieta e stile jetese, po sikur te ishin aq te thjeshta proceset fiziko-kimike qe ndodhin ne trupin e njeriut do diskutonim ndryshe. Pa u marre fare me reaxionet e shumta ne melci, e sheqetesimet ne stomak, vec balanca elektrolitike psh eshte nje element shume i rendesishem i mbarevajtjes se te gjitha organeve, edhe te mendjes, eshte goxha i komplikuar ne menyren se si funksionon madje edhe per t’u korrigjuar (psh korrigjimi i crregullimit te natriumit ne gjak ta sjelll ne maje te hundes) dhe studimet te ashtuquajtura shkencore me 40 a 50 veta te testuar ne nje periudhe te shkurter kohore per mua nuk vlejne fare. Plus tani qe po me bie ndermend, fryma e njeriut ne gjendje ketoacidoze mban ere aceton, si molle e prishur, gje e rregullueshme, por qe prape cdo gje te con tek pyetja: pse me i fut keto taksirate vetes? Per ate premtimin e bukur “ha sa te duash per 6-8 ore”, ngaqe nuk heqim dot dore nga emotional eating, e kur thote Kthupi duhet me i be force shut down, e ndezje me force trupit perdite?

Jo moj jo, thashe qe nuk e bej per ndonje diete, por meqe une punoj kryesisht pasdite dhe per fat te keq zgjohem vone, rreth ores 10, kur zgjohem nuk kam uri fare, vetem me pihet ajo e uruar kafe. Fut dicka ne goje pikerisht qe te mos “skip” ndonje vakt. Po do ti qe edhe nga ora dy-tre nuk kam uri. Vetem kafe prape, dhe prape dicka sa per te genjyer stomakun. Uria me merr nga ora pese. Darken e ha heret, nga ora 6.30 - 7.00, po ha si derr (me perpara haja shpesh e nga pak dhe nuk i perzieja ushqimet, stili Varika…ut. Po pas darkes i fus edhe gjys ore biciklete ne shtepi duke pare rastesisht CNN-in. I heq nja 100-150 kalori. Gjume nga ora 12 ose 1.

Po mire s’e kisha me ty e kisha ne pergjithesi, une po flisja ne parim, se as ne te tjereve s’na del koha ta mbajme perfekt regjimin, ne mengjes 1 banane 1 kafe edhe ca nuts me icik kos me qellon te konsumoj shpejt e shpejt. E rendesishme eshte qe je i falur se ste paska kap 25 vjecari i emigracionit :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Aqua, e ke vene re se sa gjen aplikim ne kete rast shprehja albaneze:

me fol me ty duhet me honger nje furre buke!

:joy::joy::joy::joy::joy::joy:

Mua ne fakt nga kjo teme m’u kujtua dhe shprehja pak vulg: e ngopi zorren. :stuck_out_tongue_closed_eyes:

Ose mullen, edhe me vulgo-popullore.

Mulla :joy::joy: ah sa fjale e tmerrshme

Mua me pelqen ajo ll-ja qe permban, s’di pse shume fjale qe lidhen me te ngrenit shume e kane: bullafiq, palluqe, bullice, llupes.

1 Like

Ndoshta krijimi i fjales mulle eshte frymezuar duke kundruar lopen qe ha barin

1 Like

1 Like

E kisha fiksuar qe rri ne Shqiperi. Nuk e di pse. Ne c’cep te botes jeton?