Si te mbajme trupin ne forme?

Sigurisht, mulla eshte perdorur per bagetine ne fillim, pastaj edhe per njerezit, me ate ngjyrim-kuptimin bark i madh a i fryre.

Bota eshte e rrumbullaket, keshtu qe nuk ka cepa :stuck_out_tongue_closed_eyes: Mbase ngaqe e pyeta Alben me zamete se nga e di qe jam emigrant. Po kjo nuk do te thote qe nuk jam. Megjithese une jam expat. Ketu i cakerdiset kategorizimi Shkabes prape, se per te ka vetem shqiptare dhe emigrante.

Harrove kategorine e trete: Refugjatet.

Shkaba nuk njeh kategori te tille (madje as Alba me zamete, qe perzien ne nje sfere me te gjere se shqiptaret emigrantet me refugjatet). Per Shkaben ka vetem shqiptare (ata qe jetojne ne Shqiperi) dhe emigrante deshtake e bukeshkale qe ai i ka bere lanet dhe nuk i quan me shqiptare.

Nuk eshte e vertet ama!

Shkoni prapa ne histori para kohes agrare dhe shiko si ushqeheshin njerezit. Nese do ishte e demsheme nuk do ishim ketu so.

Nuk eshte djet. Se sigurisht tegjitha djetat stil jetese jan, merr cdo thoj djete, nese ka effect do kete persa kohe e ben. Por kjo nuk eshte djete. Nuk ka sesi te klasifikohet si djet.

Nuk eshte taksirat. Ka shume njerez, si Arban, qe thjeshte nuk ju vjen te han.

Un ti dhac tegjitha arsyjet, Energjia fisike eshte e para. Ama, nuk eshte se ha aq shume edhe ne 6-8 ore. Plus vendos, kush eshte emotional eating ne kete rast, mos-ngrenja apo ngrenja

Aha, qenka nje nga ata. Ok. Ama shume njera qe ne i marrim si te mirqen na kjo menyre testimi kan ardhur.

Ideja eshte, nese ka njerez qe mendojn qe kjo menyre tingellon e dobishme me jeten qe bejne. Beni kerkime reth “intermittent fasting”. Ndoshta eshte per ju. Se problemi eshte, nese njerezit qe e kan provuar nuk din gje, nese shkensa qe e ka testuar nuk di gje, atehere … Vetem imagjinoni ku do ishim

po për atë muhabetin,të ngelet takat kur rri 20 orë pa ngrënë?

Nga juve bukeshkalet e Amerikes, po te doje njeri te futet ne ate emisionin “Naked and Afraid “ me thoni se njoh une nje nga producentet. Humbisni 15 kile ne 3 jave.

Po. E kam then diku me siper. Un kam ber 11km vrap ne oren 16-te pa ngren. John Sonmez (mund ta gjesh ne youtube) ben gjysem-maratona pa ngren. Peter Attia (Surgeon) ka 10 vjet qe e ben kete dhe thote ka me shume energji me kete metod. Dhe, ajo lodhja qe te vjen pas ngrenjes (zakonishte si pasoj e karbohidrateve) zduket.

Tre ditet para jan paksa te shtira.

Por, mos e provo pa ber kerkimet tuaja. Thjeshte nuk eshte logjike te anashkalohet thjeshte sepse nuk perputhet me normen.

reth 7 minuta:

ka shume njerez qe mendojne qe eshte e gjitha ne ngrenje dhe ushtrime. Por nuk eshte e gjitha. Nese ti dryshon menyren sesi ha, trupi yt do ndryshoj. Dhe, vetem ky koncept tingellon si gje kot, njerezit pastaj thon “cpo thua, po mundohesh te sheses kuro supernaturale”. Jo, menyra sesi ti openon do nryshoj, do dryshoj sepse nuk do jesh i njejti person. Kush je varet ne shume gjera, por nje prej tyre eshte sa energji ke. Nese dryshon menyren sesi ha, do ndryshosh energjin qe ke, ndjesit, dhe veprimet.

(Nuk eshte perkthim pik per pik sigurish)

Ama kjo bie ndesh me “cdo gje me karar” apo me iden e ngrenjes tre vakte pa marr parasysh veten tende. Ka shume e shume njerez qe nuk duhet te agjerojn, jo sepse normat deri me sot thone dryshe, apo sepse … cfare u tha me lart … nese se do trupin ai nuk te do ty apo kudi un, perralla te kesaj natyre. Por disa njerez thjesht nuk munden, ama ato pa tjeter duhet te heqin dore nga “everything in moderation” dhe te gjejn ate qe ju pershtatet. Sespe duke ndjekur normat, normale qe nuk do humbasesh gje, ama nuk eshte se perfiton.

Ku eshte ai misionari i paleos te kishit bere nje duet te forte.

Tamam kur mendoje se i kishe pare te gjitha…

Hmmm shok e shoqe pershendetje !! Me duket e pasjellshme te mos komunikoj kolektivin e peshkut reth zhvillimeve psiko/fizike personale ! Lufta e ashper me vetveten vazhdon shok, me sakrifica e probleme ! Po filloj me sakrificat nese shoket me lejojne, vrapi shok nuk me terhiqte me si ne fillim, sidomos kur dielli perqendrohet vetem mbi koken tende e 30’ grade te duken 44 !! Keshtu shok, ka 5 jave qe kam filluar palestren, sakrifice e madhe…kudo qe hedh syte reth e rotull sheh njerez qe te shohin ! Me shume cardio programi im , e kombinuar me ndonje gym machine tjeter per krahet! Problemi fizik shok eshte tek vrapi ne palester ( running machine), disa here ndodh qe me jep dhimbje shpine, e me bezdis ! Ndonje keshille? Po nejse shok…kemi edhe lajme te mira!! Jemi ne gusht pothuaj, e sipas planit erdhi dita e shperblimit,pas gjithe asaj djerse,lodhje,sakrifice, stresi fizik e psikologjik u ndala te shoh frytet e kesaj pune kolosale…titanike me sakte!! Shume emocion, sy qe vezullojne , dhe nje frymarrje e thelle shoqeroi nr 82 ne ekranin e peshores…kam rene 2 kile !! Perseri nje frymarrje e thelle dhe nje shikim i shpejte reth e rotull palesteres…me nje ndjenje krenarie te brendshme qe askush nuk e kupton ! p.s. pastaj del nga palestra…e duke ecur mendon…dmth ka 5 muaj qe po me del shpirti,per dy kile? Po i kam £$%&£$%&* mu ne sport , palester…kapitalizem i poshter, keshtu me mashtrime do fitosh gjithmon?!!

Nejse shok, pas debatit me veten,rahjes se ideve,autokritekes se brendshme,vendosa shtyrjen deri ne dhjetor te planit per te pare e analizuar me sakte frytet e punes…ndoshta duhet me shume kohe shok? Pershendetje revolucionare :fist: !

Nuk duhet pare vetem pesha sepse nga stervitja qe ben mund te kesh shtuar peshe muskulare. Si te duket vetja? Ndihesh/dukesh me ne forme?

1 Like

Sigurisht qe ndiem me ne forme, ndodh qe ndiej lodhje te tepruar ne disa raste por ndoshta kjo vjen nga sforco e tepert. Pertej te gjithave , megjithse trupi nuk ka ndryshimet qe une si injorant i fushes pretendoja ose parashikoja,nuk jam penduar aspak per fillim e ketij regjimi sportiv!!

2 Likes

Nuk duket keq si fillim komunist, por mbaje vath ne vesh qe shumica derrmuese e kapitalisteve deshtojne ne kete inisiative. Mund ta tjerr shume gjate se ka shume marifete per t’ja dale me sukses kesaj inisiative te klase puntore, por shkurt mund te them (gjate ndoshta shkruaj nje shkrim sepse ja vlen kjo teme):

Te gjithe i fillojne keto inisiativa sportive dhe dietore duke vrapuar si lepujt ne pranvere dhe duke ngrene manaferra per shkak shpresash pranverore hormonale, por shumica nuk arrijne gushtin, iken vapa me gushtin. Nje test shume tregues per fitimtarin proletar rend o marathonomak eshte vrapimi me llape jasht edhe ne llucat dhe acarin e dimrit.

1 Like

Resistere …Resistere …Resistere…:fist::fist:!!!

1 Like

I ka kapitalizmi keto o shok. Po te ishim akoma ne komunizem, dhe me muskuj do ishe, dhe nga pesha do bije.

Nuk di ku e ben palestren ti, por ketu tek une s’shikon njeri. (Ka po ashtu plot njerez te moshuar qe vijne, vec te rinjve. Te moshuarve ua paguan Sigurimi Shendetesor palestren: sheh 80-vjecare qe perpiqen me mish e shpirt te ngrene pesha e te ekzekutojne ushtrime.) Ndoshta te duket?

Palestra s’duhet te te jape dhimbje, pervec atyre kalimtareve te fillimit. Dhimbjet e shpines nuk jane lajm i mire, keshtu qe bej kujdes. Nuk di a ta lejon abonimi qe ke, por ne palestren time eshte mundesia te kombinosh Yoga-n me pishinen, peshat, klasa biciklete etj. Pishina eshte e mrekullueshme per kycet dhe shpinen, per shembull, por nga ana tjeter eshte plot klor (e mori dreqi!!!).

Pjesa me e veshtire per mua ka qene te vendosja, pas leximeve, se si duhej te sillesha me ushqyerjen para dhe pas palestres. Duke e thene qe ne fillim qe pesha s’ka qene ndonjehere problem. Keshtu, pas hulumtimeve ne revista shkencore, por edhe keto te marra me pak rezerva, kam vendosur qe te ha nje ore para palestres dhe gjysme ore pas saj. Ne te dyja rastet jo duke e tepruar. Proteina dhe karbohidrate. Niveli i elektroliteve eshte shume i rendesishem vecanerisht gjate dhe pas palestres, sidomos nese djersin. Keshtu qe sa me shume uje dhe lengje te fresketa. Uje me leng limoni, sheqer dhe nje therrmije kripe do ishte ideale.

Qe ke rene pak ne peshe eshte lajm i mire per trupin tend dhe per avenirin e peshes sende.

Une, o shok/shoqe, po te kisha pak me shume nge, do hapja nje teme ku te pershkruaja se c’kanaqesi te pamate me shkakton vajtja ne palester. Perpiqu t’ia gjesh anen kesaj kenaqesise, edhe me krahe te lehte!

image