Sondazhet si nje prej atributeve kryesore të demokracise


#41

Edhe rumunet ! Po lexoja nje artikull ne Le Monde : edhe ne Rumani, emigrimi eshte bere semundje kronike kombetare (e mora si shembull ballkanik).

ps : Une mendoj se shqiptarit mesatar i hyn ne pune kush nuk duhet te jete ne pushtet (edhe ne France pothuaj keshtu ka fillu me funksionu. per shembull, ë ?)


#42

ne faze me te perparuar zhvillimi, nuk hyn ne pune. Tashti po, hyn qe c’ke me te.


#43

Kjo puna e te ‘baraslarguarve’ mu kujtua mbreme.
Shkova pashe filmin e fundit te Nanni Morettit (me te gjitha gjasat regjizorit me te mire italian te ketyre 30 viteve te fundit) qe titullohet “Santiago,Italia” e qe eshte nje dokumentar artistik.

Filmi eshte i ndertuar me intervista te shkurtra te deshmitareve te grushtit te shtetit te Pinoçetit ne Kili, ne 1973.
Midis te tjeresh, andej nga fundi, Moretti interviston edhe nje ish prej eksponenteve te policise politike te Pinoçetit, sot i denuar me burg (pra e takon ne mjediset e burgut). Pasi rrefen ato qe kaper rrefyer, ai i thote regjizorit: “pranova te intervistohem, sepse me thane qe ti je i paanshem”.

Ne ate moment, per here te pare gjate filmit, shohim te hyje në te Moretti dora vete (gje e paimagjinueshme, normalisht), dhe ti thote te intervistuarit :
"No no. Non sono imparziale !" (jo jo, nuk jam i paanshem)

keshtu dhe kjo puna e te baraslarguarve tane…


#44

Franca asnjehere nuk ka patur gare te ngushte mes Frontit Nacional dhe pjeses tjeter te spektrit politik,keshtu qe sondazhet nuk kane vlere.

Sondashet sic cdo gje tjeter manipulohen kollaj.

Ne dy ngjarje me peshe boterore, sondazhet ishin komplet gabim:
Fitoren e Donald Trump ne SHBA dhe rezultatin e Brexit.

Fati i mire per SHBA dhe Britanine e Madhe qe akoma votat numurohen tamam,por edhe kjo gje do te ndryshoje tani nga “ustallaret”.


#45

Sikur te ishte ashtu Sali Berisha nuk do te kish ardhur ne pushtet pas '97. Shqiptaret nuk u mobilizuan ta perjashtonin nga pushteti.


#46

Nuk e kisha fjalen per Frontin Nacional (zgjedhjet e fundit presidenciale ishin, ne keto 60 vitet e fundit, nje nga dy rastet e vetme kur nje kandidat i ekstremit te djathte kalon ne turin e dyte). E kisha fjalen per zgjedhjet legjislative (ku gjithmone loja ka qene midis te majtes dhe te djathtes)

Fitoren e Trump e kemi bere telef ketu e gjetiu: eshte sistemi elektoral i tille qe lejon gabueshmeri jo te vogel ne sondazhe (prova: Clinton mori 2 miljon vota me teper, por nejse, jemi bere boze me kete)

Brexit nuk ka qene zgjedhje, por referendum (po/jo)
Le qe ja po ja shohin hajrin Brexitit anglezet :smiley:


#47

Po flasim per 2019 dhe jo per 2005. Kane rrejdhur jo pak ujra qe atehere. Dhe pikerisht, ndofta pesimi i 2005 eshte bere mesim


#48

Shpullen qe morri establishmenti ne Britani dhe ne SHBA,tani po mundohet ta ktheje ne krah te kundert.

Gjithe keto lojra qe po behen ne Parlamentin britanik po behen qe te shkojne ne nje referendum te dyte,qe te kthenjne rezultatin e referendumit te pare,qe nuk ju leverdis pushtave te establishmentit politik.

Jo sondazhet nuk te lejojne te besh gabime edhe me sistemin elektoral qe ka SHBA,po te jesh serioz.

Pasi sonazhet mund ti organizosh ne baze shteti dhe perfundimi del i sakte.


#49

po ata nuk jane kaqola qe tu shkoje ekonomia per lesh :smiley:


#50

Ekonomia eshte me cikle or mik!

Perse nuk ka patur ulje kur ka qene ne BE?


#51

mire (sa te rrojme do degjojme: nje shqipo mendon me shume per Angline se inglizi vete)
:smiley:


#52

Inglizi e tha fjalen me referendum.


#53

prandaj po u ndihet zeri atyre qe thane “sa te dalim nga BE-ja dhe do hame me luge te arte?” :smiley:

mire mire v&azhdo ti po he


#54

Nuk kane dale nga akoma nga BE.
Kur te dalin do te shohim jane me mire apo me keq.

Natyrisht qe Frances nuk i leverdis qe Britania te dali pasi peshen e pagesave do te detyrohet ta paguaje vete.


#55

Piepoli tall edin me kete sondazh.
Cili eshte me i sinqert ??? ose eshte perkthyer gabim, cili eshte me bindes???, nuk jane njesoj - i sinqert me bindes , demokracia eshte kulture , shume … kulture, jo kot lindi ne vende anglosasone e jo ne gjibut.


#56

Ne pushtet ka qene deri ne 2013, apo e kam gabim?
Me teper, alternativa me pak te keqija se Berisha e Rama ka pasur ne zgjedhjet e pergjithshme, por nuk jane votuar, apo?

Ne Shqiperi sot per sot nuk ka parti esktreme qe njerezia te mobilizohet per te votuar kunder tyre (nuk vlen ajo qe thua). Nga ana tjeter ka apati dhe urrejtje ( gje qe ndikon ne mosperfshirje ne votime) ndaj partive mainstream per korrupsionin qe s’njeh krah politik. Ndaj them,shqiptaret mbijetojne, nuk perfshihen.


#57

#58

U ngop dhe jermani me bashen. Nuk e pelqen me se i lyn floket shume te zeza. Duan nji me te çelet!

http://www.gazetadita.al/rudina-hajdari-takon-ambasadoren-gjermane-smund-te-rri-duarkryq/


#59

Edhe merua nuk le rast pa ngul gozhda.


#60

Ore, dhe kriminaliteti ka rene me bojkotin 2 vjecar te opozites. Vendi duket realisht me i qete. Interesante.