Sondazhi: 56% e shqiptarëve duan të largohen nga vendi


#64

ana estetike eshte dhe ana qe kerkon me shume pune per tu arrit. te besh BUKUR kerkon shume me teper pune, sesa te besh dosido diçka. po ashtu kjo eshte ana E VETME qe transmetohet si KULTURE ne brezat e ardheshem. anen estetike i mori perendimi greqise se vjeter, se gje tjeter ata nuk lane. po me kete ane estetike ndertoi bazat e kultures se tij.

si dhe perpara (edhe ne perendim) te punoje ishte TURP, ndersa te luftoje ishte LAVDI. ndaj edhe dukuria e mercenarizmit tek shqiptaret. aristokrati ishte ushtar, luftetar me shpate ne brez, nuk ishte punetor.

gjithashtu ishte dhe ana praktike e çeshtjes, ne ate kohe paguheshin me Flori, jo me leter si sot. shqiptaret deri vone ishin mercenaret e vetem qe kerkonin te paguheshin vetem me flori, edhe kur letra filloi te zevendesonte monedhat prej floriri apo argjendi. florinin e donin ta shkrinin dhe te zbukuronin veshjet dhe armet. pikerisht ate anen e bukur, qe e ben dhe majmunin njeri. se ndryshe majmun ngelet kur punon vetem me mbush barkun me buke.


#65

Nese ana estetike eshte fasade, atehere nuk ka vlere. Si shembull po marr kenget e fundit shqiptare: goca te bukura, investime serioze ne xhirime, vende mahnitese, por kur fillon kenga sikur me godet apandesiti.
Me punu kane turp vetem badihavxhinjte. Ne Shqiperi ne ate kohe nuk kishte pune, kishte vetem pune si bujk per beun (prape ky Eqeremi) dhe ne njefare menyre stimulohej emigrimi, dhe duke qene njerez ne pergjithesi te pakualifikuar ne asgje, shqiptaret shkelqenin ne dhune. Tani per ty eshte lavdi, per mua jo dhe aq, se te paguhesh per te vrare ne nje lufte qe s’te perket jo me flori po dhe me bitcoin te te paguajne per mua eshte turp.


#66

Shyqyr qe qelluan te dobet e inferiore ulen koken e punuan gjermanet francezet e amerikanet, se mercenaret do te kishin ngordhur urie. Kush do t’i paguante thuaj?


#67

kenget e fundit nuk kane lidhje me bukurine. prandaj dhe te vura ate shqiptarin ne foto, mos me u hallakat ne diskutim. te duken sot njerzit te veshur njesoj, me xhinse dhe t-shirte dylekshe te qepura ne maroc apo indi e kine, ne seri ?


#68

i paguanin mbreterit, qe kishin nevoje po ashtu per lavdi. jo keta te sotmit. sot s’kane me nevoje se punetoret i kane me shumice te te tyret. pranej dhe s’dune me te pa me sy. s’ta kane me nevojen.


#69

njeriun nga majmuni e diferencon arsyeja, prandaj ne anatomi njihet si homo sapiens dhe jo homo aestheticus.


#70

arsyeja jam dakort dhe une, po per çfare ? per te mbush barkun me buke, ate qe ben dhe majmuni pa arsye, apo per TU BERE I BUKUR dhe TE BESH BUKURIRA ?
ti kur del nga shtepia ja hudh pasqyres ndonje sy apo del siç je ngrit nga krevati ?
te duhet te lexosh Ishullin e Pinguinve qe ta kuptosh se ku e kam fjalen une.


#71

Hiqi njeriut deshiren ndaj se bukures dhe artit, pastaj lirisht drejtoju me miau ose muuu :stuck_out_tongue:


#72

plako jam shprehur shume qarte me siper, nese nuk me ke kuptuar s’di ca te tte them. ku e pe ti se jam kunder artit dhe te bukures une?


#73

aty kur the qe eshte FASADE. eshte shtylla kurrizore jo fasade. pranej dhe te rekomandova te lexosh Ishulli i Pinguinve te Anatol France se i shpjegon me hollesi dhe art, sesi pinguinet (apo majmunet) u bene njerez. etapat qe ata kaluan dmth.


#74

tipi shkonte luftonte ne jemen a ku di une, kthehej ne Shqiperi dhe lyente armet me ar (sic the ti). per mua kjo nuk eshte estetike, me duket pordhe.


#75

Cka perfshin te sapiensi? Meqe perjashton aestheticusin.

A eshte sapiens me ndertu cerdhe per strehim (edhe kolektiv), me siguru ushqim, me kriju pasardhes, me komuniku me tinguj, me dashte partner ose me sulmu tjetrin?


#77

estetika eshte ne fakt, MBURRJE (apo pordhe siç e quan ti), por eshte dhe e vemtja gje qe ngelet si KULTURE dhe trasmetohet me pas. si dhe e vetmja gje qe na intereson edhe sot (fotot neper rrjetet sociale qe vene njerzit dhe e kupton kaq gje. ata me shume duan te tregojne anen estetike te jetes se tyre, sesa ate profesionale). puna eshte vetem mjet me arrit perfeksionin estetik apo pamesor si njeri dhe ambient ne te cilin ky jeton.


#81

Nji Grusht Shqiptaresh civilizun Miliona semit, nga Egjipti deri ne Jordani.
I dhan 29 Kryeministra nje Perandorie, e cila per nga menyra e organizimit eshte akoma pa shembull dhe sundoi nder shekuj me rradhe ne 3 kontinente.
Aq jam krenar per paraardhesit e mi, aq ndjej Keqardhje kur shef Inferioritetin e gjeneratave te ngjizme me shurr.


#82

hedh nje kurreshtar nje gur ne lume, zhyten 100 te zgjuar dhe nuk e nxjerrin dot.

keta tipat qe i nxjerrin shqiptaret si rraca me e zgjuar ne bote, nuk kane me ca te mburren individualisht me veten e tyre, nuk kane arritur asgje ne jete, dhe duan ta kompensojne me komente plot vlere ketu tek ky blogu i gallates, po plaken me socialin e franzezit dhe gjermanit, dhe e mbushin boshllekun me patriotizma boshe.

Shqiptaret i dhane ministra perandorise se leshit qe i dha botes gjitha ata mendimtare, shkencetare, artiste, dhe filozofe qe edhe sot e kesaj dite jane ne baze te mendimit te perparuar boteror.

oh, prit se e ngaterrova . e kishit llafin per ata tutkunet e perandorise osmane juve. Qe as Ataturku nuk i duronte dot.

enveri kishte nje gje te mire, qe shkollat e dites i beri te mira. E keqja e tij ishte se ja u vari shkollave te nates. dhe ja rezultati.


#83

ne kemi civilizu te gjithe europen jo vetem semitet. por nuk e kemi bere vetem ne fakt. ne jemi vetem burimi i energjise. prandaj dhe civilizimi u kry me poshte se tek ne. ne greqi dhe lindje te afert. pastaj u ngjit lart, ne veri te europes, prej romakve dhe arabve.

bile nje autor francez (çifut) mundohet te shpjegoje qe çifutet dhe shqiptaret ishin ne origjine te civilizimit grek


#87

Eshte kenaqsi kur Grat e Grekve te ardhur ktej kto vitet e fundit marrin mikrofonin posht tavolines dhe ne te njejten kohe burrat e tyre e kann per nder te mbajn Uniformen e Biznesit te Shqiptarit .


#88

Filloj me u grric prap!:joy:


#89

Me duket e ke gabim. Dikush ka marre listen, ka qene emri i ndonje vendi tjeter dhe e kane manipuluar me fotoshop. Ti e di qe Blendit i pelqen te manipuloje me fotoshop e ta nxjerre shqiperine dhe me keq se c’eshte.


#90

çifutet jane popull qesharak, sepse kan shkrujt Biblen qe eshte liber qesharak.