Sondazhi: 56% e shqiptarëve duan të largohen nga vendi


#91

bibla origjinal, dmth vellimi nr 1 eshte shkrujt ne greqisht. me pas u perthye ne shume gjuhe. po sikur Jezusi te ishte çifut, ata do t’i besonin dhe nuk do te prisnin mesazh tjeter prej zotit (te tyre).
s’kishte par pse mos ta mbeshtesnin dhe te ishin ata te krishteret e pare. jezusi ishte ARAMEN dhe jo çifut (dmth semit)

histori pastaj eshte fund e krye nje fallsitet. shkruhet edhe sot sipas interesave politike te kohes. nuk eshte per ta marre kallup asnje liber apo leter te shkruar. lexohet nje autor vetem ne qoftese ai te jete i zgjuar. eshte si komentet ketu ne fakt. nuk ke pse i lexon te gjitha, se s’kane me te voglin interes.


#92

Si te paska shpetuar ty o etimologu antropologjist nr 1 qe perkthimi i pare i bibles se vjeter ka qene ne Greqisht?


#93

u shkrujt ne greqisht dhe jo u perthye ne kete gjuhe. jezusi vet fliste aramisht, gjuhe qe sot se di me njeri.
bile ndarja e kishes se lindjes me ate te perendimit erdhi prej ndyshimeve qe haseshin neper tekstet biblike. bibla eshte korrigjuar vazhdimisht dhe shkujt sipas qejfit apo kuptimit qe i benin perkthyesit e ndryshem.


#94

o kokloqe, o kokloqe, o kokloqe, o kokloqeeeeee 10000 here kokloqe kurreshtar:

Bibla eshte shkrujt ne shqip per here te pare:


#95

barbaret e shkerdhatokracis mbuluan me beton rrenojat e kishes ne Sarande, kishe e ndertuar mbi sinagogen me te vjeter te dokumentuar ne brigjet e mesdheut.


#96

me wikin asgje provon. nuk e hudh dot poshte se çfare po thoja une. po s’di te kuptosh ato qe lexon, kjo te vihet re ne çdo komentim qe ben ketu.


#97

Pse je etimologjist me shkolle nate (TM maverick) ti s’ta ka fajin as Tori e lere me te tjeret. Nga njera ane vete thua “bibla origjinale, vellimi 1” e nga ana tjeter duket sikur ke ngaterruar biblen e vjeter me te rene qe eshte shkruajtur ne Greqisht.


#98

:point_up: Kurdet hebrenj


#99

e vjetra eshte histori çifutesh, bibla eshte kodi moral i jezusit, jo krijimi i botes mbeshtet mbi legjenda. por edhe shume gjera te gjenezes jane shkruar ne greqisht, per vete faktin se atje ishte dhe pushteti kulturor. dhe gjuha mundesonte, kishte lexues me te shumte qe e njihnin gjuhen greke se ate hebre apo tjeter gjuhe te kohes.
pra behej thjesht per arsye propagandimi dhe jo te tjera. qellimi ishte te kish sa me shume lexues dhe perhapes te mesazhit biblik.


#100

kokloqe, teoria qe Jezui nuk ishte hebre, eshte teori naziste, mbrojtur prej Hitlerit.

Many Jews from Alexandria were in Jerusalem, where they had a synagogue ( Acts 6:9 ), at the time of Stephen’s martyrdom. At one time it is said that as many as 10,000 Jews resided in this city. It possessed a famous library of 700,000 volumes, which was burned by the Saracens (A.D. 642). It was here that the Hebrew Bible was translated into Greek. This is called the Septuagint version, from the tradition that seventy learned men were engaged in executing it. It was, however, not all translated at one time. It was begun B.C. 280, and finished about B.C. 200 or 150.


#101

Kaq e kisha une per sot racionin e argetimit, te tjeret mund te vazhdojne te kerkojne gurin qe hedh ti.


#102

ndonje manalll jevgu gjej se per argetim tjeter s’ke ftyre.


#103

keni dale jasht teme, se kuptoj pse me ben vetem mua ban admini kur dal nga tema!


#104

L’idéologue nazi Alfred Rosenberg a développé une version radicale de ce point de vue dans Le Mythe du vingtième siècle, et désigne le christianisme positif comme une lutte contre le catholicisme et le protestantisme:

Jésus est de race nordique :joy:

Les Amorites fondèrent Jérusalem ; et composèrent la couche nordique de la future Galilée, c’est-à-dire le « cercle des païens » d’où devait surgir Jésus.
Son message a été déformé notamment par Paul de Tarse :
Ses doctrines (de Paul) constituent jusqu’à aujourd’hui, malgré toutes les tentatives de sauvetage, la base spirituelle juive, pour ainsi dire le côté talmudique oriental de l’église romaine, mais aussi de l’église luthérienne.


#105

#106

haiti-gjuhë zyrtare frëngjishten,liberia-anglishten,sierra e luanit:grinning:? shqipëria-anglo-greko-latine! të gjithë të integruarit duan të ikin!


#107

Ti o patriot kur do kthenesh si pellumb I shkruar Te shpetoc memedhene :smile:


#108

:thumbsup:


#109

unë në mëmëdhe jam!pavarësisht se jo brënda kufijve të gjysëmshtetit shqiptar! fakti që një janë larguar përfundimisht një pjesë e inferiorëve si puna jote i bën gjërat më shpresdhënëse


#110

ju jeni t’gjith per humor me keq se kokloqja kurreshtar.

Te tallmen time qe ti je ne atdhe, megjithse ha sufllaqe ne Megalloide, e paske marre seriozisht.