Të paktën 59 të vrarë e 527 të plagosur në Las Vegas

50 te vrare ne nje koncert ne Las Vegas e 200 e kusur te plagosur. Vrasesi nje 64 vjecar qe zuri prit maje nje hoteli dhe qelloji papushim derisa u ekzekutua nga policia. Te rinjte po ndiqnin nje koncert Country Music.

perditësim 21:45 : numri i viktimave ka shkuar ne te pakten 58 ndersa ai i te plagosurve ne te pakten 515. Autori besohet te kete qelluar veten.

Atentate terroriste gjithashtu ne France (Marseje) dhe Kanada (Alberta).

Cfare eshte me e frikshme dhe e dhimbshme se vete akti , jane komentet e njerezve qe thonin qe eshte e inskenuar nga Trumpi si ngjarje, e viktimat jane aktore, aty kerciste M16 e AR15 si ne videot nga helmetcams te ushtareve ne Afghanistan. :hushed:

Deri tani ky duket HOME GROWN act, I bardhe me dashnore Aziatike. Mund te jete ndonje veteran i Vietnamit i kthyer ne Komunist e Liberal ekstrem.
@urbantelescope Komentet kryesisht jane qe eshte komunist qe ka vrare te rinjte qe shkojne ne country music ku ka kryesisht Trum supporters si edhe qe duhen me shume WEAPONS per popullsine.
Dikush thote qe eshte me NRA e nga Nevada dikush qe ne FB e tij eshte Bernie supporter.
Habia eshte qe si ka pasur mundesi te kete arme kaq te fuqishme e sofistikuar qe eshte e jashte ligjshme

Tani e rrotullojne sipas interesit ngjarjen ata , ca kunder ligjit te armeve , ca pro tyre, puna eshte qe 50 njerez qe kishin shkuar per qef te tyre ne vendin ku harbohet e gjithe bota neper casino ,strip clube e koncerte sot jane ne morg. Kurse ai ne France 2 femra kishte vrare me thike , ne Kanada se pashe ca ka ndodhur, bote e rrezikshme, u be kohe e gjate paqe ne bote, duhet se s’ben nje front i ri lufte te cliroje presionin dynjaja se u cmenden ne qetesine e propagandave dhe teorive konspirative :no_mouth:

Ne ne lufte kemi qene gjithmone por se kemi kuptuar se ka qene larg bythes tone. Kur ska pasur lufte ne kete Bote?
Sidoqofte Idiotesia duket se ndonese eshte tragjedia me e madhe e ketij lloji ne Amerike, njerezit te habisin…ka qe ekzaltohen qe Vrasesi nuk ishte KokePeshqir… ka qe trishtohen se Stoqet e tyre te Casinove me ne krye MGM po bien ne burse 5% per sot

…ka qe edhe mezi presin cfare traplliku do leshoje Trumpi ne Tweeter…

E kisha fjalen per lufte si ne 2003 full scale invasion , qe te mos kete kohe mileti per llafe po te puthin burrat e djemte e ti luten zotit qe ti kthehen ne shpi.

Per ata e kisha fjalen edhe une se po shikoja komentet,seriozisht s’jane ne rregull, lavazh truri me 90*.

Ca do thote Trumpi , te rroni vete ka shkruajtur deri tani.

Ka shume dizinformim ne lidhje me kete. Buzzfeed ka nje permbledhje qe perfshin te gjitha mashtrimet apo te pavertetat e kesaj ngjarjeje, por njerezit pergjithesisht nuk jane racionale dhe nuk ju besojne fakteve (ka studime psikologjie pse, si, qysh, tek) keshtu qe shumica e atyre qe do thuhen apo shkruhen do jene mashtrime.

Ngjarja sapo ka ndodhur dhe eshte shpejt per te folur por politizimi i saj nga individet eshte mbreselenes.
Nderkohe numri i te plagosurve ne Spitale u rrit ne 400 vete. Sulmuesi nuk eshte ekzekutuar nga policet por ka vrare veten. E dashura e tij eshte Filipino dhe ndodhet jashte USA, gojet e liga po thone se ka bere nje vizite ne Dubai para ca kohesh.

“Sa me shume arme popullit!”

Donald TRUMP

Qelbesirat islamike.

Nderkohe sipas Reuters, Isis nuk vonoji te marre pergjegjesine nga Cairo te masakres me te madhe ne Historine e USA.

ate pune ka ISIS. NUk me kujtohet tani (se jane bere shume) por para ca muajsh ISIS mori pergjigjesine per nje tjeter masaker pa lidhje fare-fare me islamistet (duke u bere gazi i dynjase ketu).

99% e kaureve jane njerez Te mllefosur me anger issues dhe Te armatosur .eshte mrekulli e perendise qe USA nuk jane bere kashte e koqe si fjala vjen Somalis.

Per ISIS eshte lajm festiv , po dyshoj qe ka ndonje lidhje me kete ngjarje.

Ajo gruaja shoqeruese nuk eshte jashte USA, 45 min para fillimit te koncertit ishte larguar nga forcat e sigurise se kishte bertitur duke i thene njerezve do vdisni te gjithe. Te pakten keshtu jane aludimet.

Ishte me pasaporte australiane me origjine indonesiane/filipinase e thuhet qe eshte kapur.

Mua me shume me duket si dash per kurban ky tipi,si mund ta kete indoktrinuar ajo deri ne ate akt makaber.

1 Like

Lista e te vrareve behet me e gjate me kalimin e viteve. Masakrat me te pergjakshme ne vitet e fundit po ta krahasosh nga 1966:
49 killed - June 12, 2016 - Omar Saddiqui Mateen, 29, opens fire inside Pulse, a gay nightclub, in Orlando. At least 49 people are killed and more than 50 are injured. Police shoot and kill Mateen during an operation to free hostages officials say he was holding at the club.
32 killed - April 16, 2007 - Virginia Tech in Blacksburg, Virginia. A gunman, 23-year-old student Seung-Hui Cho, goes on a shooting spree killing 32 people in two locations and wounding an undetermined number of others on campus. The shooter then commits suicide.

27 killed - December 14, 2012 - Sandy Hook Elementary School - Newtown, Connecticut. Adam Lanza, 20, guns down 20 children, ages six and seven, and six adults, school staff and faculty, before turning the gun on himself. Investigating police later find Nancy Lanza, Adam’s mother, dead from a gunshot wound.
23 killed - October 16, 1991 - In Killeen, Texas, 35-year-old George Hennard crashes his pickup truck through the wall of a Luby’s Cafeteria. After exiting the truck, Hennard shoots and kills 23 people. He then commits suicide.

21 killed - July 18, 1984 - In San Ysidro, California, 41-year-old James Huberty, armed with a long-barreled Uzi, a pump-action shotgun and a handgun, shoots and kills 21 adults and children at a local McDonald’s. A police sharpshooter kills Huberty one hour after the rampage begins.
18 killed - August 1, 1966 - In Austin, Texas, Charles Joseph Whitman, a former US Marine, kills 16 and wounds at least 30 while shooting from a University of Texas tower. Police officers Ramiro Martinez and Houston McCoy shoot and kill Whitman in the tower. Whitman had also killed his mother and wife earlier in the day.

@urbantelescope Per ISISin edhe kur bije shi ne USA eshte lajm festiv pa le kur bien plumba…se mos vetem per ISISin … edhe Ruset shume te ekzaltuar duken e duke i meshuar problemeve civile ne SHBA

Edhe per sulmin ndaj Sekretarit te Mbrojtjes, Xhejms Matis para nje jave ne aeroport ne Afganistan ISIS tha e beme ne, Al Qaeda tha jo, e beme ne. S’e di si mbaroi muhabeti, kane rene a s’kane rene dakort akoma.

Ajo e Oklahomes s’eshte ne liste? Timothy McVeigh.

1 Like

Sepse ishte akt terrorist kunder shtetit e jo masaker civile. Edhe september 11 pati 3000 te vdekur.
Ne ne USA kur vrasja kryet nga Islamiket e fusim direkt ne akt terrorrist kurse kur vrasin te bardhet kemi tendence ta shohim si akt te nje njeriu jo-te balancuar menderisht.

85 arme per 100 banore !

:clap: