Tensione në Maqedoni


#41

Ke te drejte. Te huajt jane imperialiste. Rivalet jane kriminele. Vetem Berisha dhe vegla e tij Basha eshte i vetmi qe mund te beje ndonje gje per popullin shqiptare. I vetem kunder te egjitheve si shkemb graniti. Na rrofte sa malet. Iu befte dita nje mije.


#42

Ke te drejte. Te huajt jane imperialiste.

Mund te vesh bast per kete, por jo ne kuptimin marksist qe e percepton ti.

Rivalet jane kriminele

Po, per marksistet po. Kundershtari politik eshte armik dhe mbetet i tille edhe kur nuk mund te ushtroje lufte klasash, si dje ne diktature. Edi Rama e ka zhvilluar me tej kete koncept. Ai tallet, percmon, ironizon, satirizon, anatemon cdo veprim dhe qendrim te opozites, ne nje perpjekje per ta deligjitimuar ate moralisht dhe politikisht, perpjekje qe mesa duket rezulton e sukseshme ne syte e mbeshtetesve te tij fanatike.

Vetem Berisha dhe vegla e tij Basha eshte i vetmi qe mund te beje ndonje gje per popullin shqiptare

Ndoshta po ndoshta jo. Mua me duket, brenda kufijve te paanshmerise dhe arsyes, qe vendi ka njohur progres relativ, vetem gjate pushtetit te demokrateve. Socialistet nuk kane kryer asnje reforme ekonomike me vlere, por vetem trumbetojne per shtet dhe me shtet ata kuptojne shtetin e fasades dhe ushtrimit te ndeshkimit per qytetaret qe me zor perballojne jetesen.

I vetem kunder te egjitheve si shkemb graniti. Na rrofte sa malet. Iu befte dita nje mije.

Sigurisht nuk do te mungonte dhe terminologjia marksiste, si deshmi e mentalitetit te percmimit te kundershtarit, ne pamundesi per ta mundur ate me argumenta.


#43

C’argument mund te japesh me dike qe eshte gati dhe bar te haje dhe Berishen te mos e shkeli dhe per 25 vjet te tjera, dhe qe thote se gjithe bota na dashka te keqen. Shqiptaret nuk rrikan dot pa envere.


#44

Vetëm mbrëmë Uashingtoni deklaroi që sot duhet t’i jepet mandate Zaevit. Ivanov e ka refuzuar. Që sot është hapur një front i ri në Ballkan, një konflikt i ri që pritet të përshkallëzohet nga dita në ditë. Nëse duhet të ketë paqe, do të duhet që maqedonasit të tërhiqen mbrapsht, gjë që nuk duket se do të ndodhë. Ivanov e Gruevski kanë vendosur për konfliktin. Po shqiptarët çfarë do të bëjnë? Do të zihen me njëri tjetrin? Nuk ka kohë!” , shkruan kështu media ruse Sputnik.


#45

Mos bjer ne gracken e shupit, 2 a 3 te forte qe kapi dekriminalizimi nuk i pengon te fortet te ndikojne politiken edhe duke qene jashte parlamentit. Pd ka flirtuar me te fortet ne te kaluaren sa ka dashur. Vete klement balili njifej si mbeshtetes i pd ne krahinen e delvines. Rroshi mund te kete njollosje penale por per mua eshte shume here me pak kriminel se berisha mediu e kompani, qe shkaktuan gerdec, 21 janar e privatizime te deshtuara dhe shume here me teper politikan se keta te fundit, e ka transformu kavajen nga qytet mesjetar qe ish nen berishen ne nje qytet me fytyre evropiane. E kap idene besoj


#46

e kap mo, si jo! ideja eshte qe te denuarit per perdhunime ne grup apo te tjera xhevahire jane njerez qe bejne shume per popullin. Fatkeqsia ketu eshte qe ti e te tjeret e mbani shpresen varur te kjo kategori njerezish sepse aq e keni standardin. 2 a 3 te forte ne parlament, vendim-marrje apo ne ekzekutiv nuk te prishin pune ty. Ty te prishin pune vec te fortet e shqupit. Ah te pjerdhça mu ne llogjike or mik!


#47

Nese turkoshaku analfabet Elvis Rroshi paraqitet si njeri vizionar me prirje europiano perendimore,sa poshte ke rene moj Shqiperi…


#48

Komplet pa lidhje.


#49

Nuk mund te besh krahasime te kesaj natyre, sepse me kete logjike edhe Hitleri dhe Ducja duhen ngritur lart se ndertuan rruge dhe ura ne Shqiperine e viteve 40. Ose te thuash per padrinot e Mafies qe jane burra me te mire se X apo Y sepse te zgjidhin pune, nderkohe qe nga ana tjeter ata te heqin qafe.


#50

Si smund te bej krahasime te tilla? Rroshi e ka bere Kavajen me fytyre evropiane, kurse Berisha eshte shume me kriminel sepse mes “krimeve” te tjera, ka deshtuar ne privatizime. Lexoje pak me vemendje te lutem.


#51

po jo mo, se puna eshte keshtu, qe saliu eshte kriminel po ne kemi 1 miljon shuplaka dhe e leme te lire nuk e fusim ne burg as nuk i cojme akuze ne prokurori, se ne akuzat i kemi per politike.dy akuza kemi formulu deri tashti, nji per reklamat e Arben Imamit dhe nje per rryshfetin e Spiro Kseres, kupton ti, se ato kishin prioritet absolut, he e kap ti. tashti saliu i ka gjykatat dhe prokurorite, neve vetem hame nga nje sallate dhe pime nga nje birre kur na hetojne per shkelje me pasoje vdekjen, dhe po doli koha bejeme edhe nanji muhabet tenderi.


#52

Po kjo c’pati? Kjo mire ishte…


#53

Po qe u zhduken 1300 konteniere me mbetje te rrezikshme gjate “tranzitit” ne Shqiperi- thone gojet e keqija italiane, http://www.pianetaitalianews.it/index.php/93-cronaca/210-i-contratti-nel-mirino-dei-giudici
por ne Shqiperi nen “kujdesin” e vete Kryeministrit pak media e thone.


#54

Erdhi i pari , prisni …prisni…s´keni pare gje akoma.
http://www.lapsi.al/lajme/2017/03/02/nj-i-d-rguar-i-partis-s-trump-n-adr-n-e-pd-ju-mb-shtesim


#55

Nuk ka asnje prove qe rroshi eshte padrino, aq me teper hitler. Rroshi ka qene nje fakir qe si shumica e shqiptareve mubd te kete bere ndonje vrrugaceri jashte so mjaft shqiptar ato vite, vetem kaq. padrinot kishin kod nderi familjen, e shenjte per ta. Berisha gjate kohes qe ish kryeminister kish femijet seksere e ndermjetsues biznesesh (rryshfetesh thene ndryshe), xeni e pranon vete sot, kish nje strukture te organuzuar fanatikesh qe e ndiqnin, shqupin, ka fakte qe mund te kete dhene urdher per te vrare njerez ne 21 janar. Te gjitha keto e bejne berishen me ngjashem padrinove e hitlerit se rroshin.
Ka pas qene nje serial para nje dekade, sopranot, mbi nje familje mafioze, po ta kesh pare e kupton kete qe thashe.


#56

Kete nuk e dime. Ne syte e mi si ai qe ka vrare si ai qe ka perdhunuar, kriminela quhen. Mbase dhe kriminalizmi mund te kete shkalle te ndryshme, po ne syte e ligjit, kriminela quhen te dy. Nese ka vjedhur buke per te mbajtur shpirtin me buke eshte tjeter muhabet, por nese ka bere krim ne person, eshte kriminel, shume e thjeshte. Nuk ka asnje vend per justifikim.

Krahasimet me Hitlerin dhe padrinot nuk I solla qe ti t’i marresh ne kuptim te drejtperdrejte, por per te perdorur te njejten logjike qe perdor ti.


#57

Logjika eshte ajo e fakteve, nje perdhunim i aluduar ne grup ne moshe minore, i bere ne menyre dhe rrethana jo te provuara nuk e bejne ate kriminel ne syte e mi. Ky eshte qendrim moralist. cdo njeri per mendimin tim eshte qenie politike, nuk besoj te dekriminalizimi, ligj hipokrit, nderkohe krimi per mua eshte nocion me relativ dhe abstrakt.


#58

albano mund t’ia thuash (meqe te foli ty) se qe te jete ne gjendje te analizoje ne nje krahasim Hitleri e Duce vs. Roshi, dhe Hitleri e Duce vs. Berisha, ky duhet te perdore nja dy kategori filozofike te cilat jam e sigurt, per aq sa paraqitet konfident, nuk eshte ne gjendje sepse nuk ia ka idene.
(por qe jam e bindur se ti ke pasur te besh, dhe me nje kerkim ne leximet e tua, e ke sh. mire parasysh ku e krijon konfuzionin pseudoargumenti i tij).


#59

Jo jo ky mund te jete i dyti se i pari ishte ky ketu qe erdhi sot

http://www.lapsi.al/lajme/2017/03/02/nj-i-d-rguar-i-partis-s-trump-n-adr-n-e-pd-ju-mb-shtesim#.WLiLePJcDGg

pritet dhe nje i trete qe ne fakt e nisen per ne Albany dhe ia ngaterruan rezervimin.


#60

Si qe ky muhabeti se s’e kuptova fort mire. Shtjelloje nje cike me shume po s’e pate problem. Megjithese jemi jashte teme te gjithe se s’ka te beje me Maqedonine, por meqe e ngave muhabetin ta kam llafin.

P.S: “Ti” si peremer vetor s’ka apostrofe.