Ti moj vajzë nuk je prokurore që të më pyesësh mua kështu

gjebrea-esiona-640x361

Gazetarët kanë për detyrë të bëjnë pyetje. Zyrtarët, kanë detyrimin të përgjigjen, si përgjegjës para publikut që paguhen me paratë e taksave (edhe të gazetarëve). Kaq e thjeshtë është, apo duhet të jetë, secili punën e tij. Parë kështu, mënyra sesi ish zv. minitrja e mbrojtjes përmend “kazanin” e kryeministrit para se të përgjigjet, mund të konsiderohej së paku i panevojshëm, për të mos thënë agresiv. Përgjigjigjjuni pyetjeve të nderuar zyrtarë, me apo pa qejf. Është detyra juaj. Pyetja ishte nëse zonja Gjebreja ka udhëtuar me Audin e Habilajve gjatë kohës që mbante detyrën. Mënyra sesi ajo (nuk) u përgjigj lë për të kuptuar.

Marrëdhënia pushtet-media po pëson një ndryshim shkundës këto kohë. Pushteti është i zellshëm dhe agresiv ndaj gazetarëve, pa bërë asnjë dallim e pa përtuar të përsërisë ad nauseum kryeministrin me gojët e vartësve të tij. Gazetarja Esiona Konomi e Report TV mori vetë t’i shkruaj disa rreshta pas rrefuzimit të ish zv. ministres për të kthyer përgjigje.

Arroganca e rilindësve nuk me lëndon

Esiona Konomi

Kur deputetja e PS-së, Elona Gjebrea mu hakërrye sot, duke më thënë se unë, isha një vajzë, dhe nuk isha një prokurore që mund ta pyesja atë drejtpërdrejt nëse kishte udhëtuar apo jo ndonjëherë me makinën e Habilajve, ndryshe nga kolegë që më pyesnin “Po kjo ç’pati me ty? Ç’e gjeti?”, nuk u shqetësova.

Në fund të fundit, i përsërita vetes të njëjtin refren që bluaja në mendje kur disa javë më parë i hoqa kryeministrit mikrofonin, teksa veç po na fyente.

Është e njëjta panoramë: politikanët që fyejnë apo hakërrehen, (kryeministër apo deputet periferik qoftë) për mua janë thjesht një kusht i keq pune, për të cilët nuk mund të ankohem.

Është një lloj si të ankohem për motin e ftohtë, për rrezikun që mund të humbasësh aktivitetin nga trafiku, apo në rast hipotetik të raportosh për ndonjë përmbytje, protestë, apo ngjarje tjetër që nuk të jep luksin e këmishës së hekurosur e flokëve të krehur.

Edhe arroganca e rilindësve nuk përbën arsye që unë të ankohem, apo aq më pak të lëndohem. Unë kam vetëm një detyrë: të bëj pyetjet e duhura.

Nuk është faji im që ish-zëvendësministrja po përballet me një akuzë të rëndë, dhe nuk e di që, si e zgjedhur, si njeri që paguhet me taksat e mia dhe tuajat, duhet të japë përgjigje edhe përpara gazetarëve, sikundërse në prokurori.

Aq më pak nuk është faji im nëse ajo mendon që gazetarët nuk duhet të bëjnë pyetje, se ato i bëjnë prokurorët. Më vjen keq që e zhgënjej në pritshmërinë e saj se unë si gazetare duhet të mbaj mikrofonin kur ajo dhe kolegët e saj bëjnë propagandën e kështjellave të suksesit, që po u rrëzuan, ata s’mbajnë përgjegjësi se nuk kanë pasur dijeni për cilësinë e skeletit.

Ajo që më vendos në dilemë të fortë, nuk është as kryeministri dhe as deputetja e tij me kthetrat e nxjerra. Jo.

Ajo që nuk mundem dot ta kuptoj, me gjithë përpjekjet e mia për të gjetur një përgjigje të arsyeshme, janë reagimet e publikut.
As kur i hoqëm mikrofonin Ramës, dhe as sot, publiku nuk është me gazetarët.

Një vëzhgim i lehtë i komenteve në rrjetet sociale ku janë shpërndarë videot, të rreshton një lumë fyerjesh ndaj gazetarëve dhe pyetjeve të tyre. (Duket në fakt sikur të gjitha t’i ketë shkruar Edi Rama. Janë konsiderata identike për median).

Si mund të jetë kaq indiferent publiku, (jo kur përbalten gazetarët), por kur politikanët nën akuza të rënda refuzojnë të japin llogari?

Si mundet që nuk ndjehet mes tyre asnjë presion, sado periferik, qoftë edhe vetëm ndaj dyshimeve që qarkullojnë mbi zyrtarët e lartë?

Si nuk kërkojnë këta taksa-pagues llogari për veprimtarinë e njerëzve që zgjedhin dhe paguajnë me paratë e tyre?

Sikur të ishin agresivë ndaj pushtetarëve sa janë ndaj gazetarëve, qeverisja do të ishte padyshim më e mirë.
Unë nuk e kam sot një përgjigje për veten, se pse publiku është kundër gazetarëve.

Për sa kohë nuk e kam gjetur ende këtë përgjigje, do të vijoj të bëj pyetje, çfarëdo epitetesh të më vendosin.

3 Likes

gazetarja e shef arrogancen vetem tek tjetri dhe jo tek vetja e saj. me pyetjen qe ajo ben, e vendos tjetrin ne mur te ekzekutimit, dhe kjo nuk i duket arrogance aspak. arrogance i duket mospergjigja. pergjigje te tilla duan prokuror. edhe bile edhe prokurorit s’je i detyruar t’i pergjigjesh hiç. ai duhet t’i faktoje vete akuzat.

duhet takt; mund ta pyeste; cfare komenti keni per pretendimin e prokurorise se… dhe jo shqeto fare.
duhet respektuar sidoqfte rroba e zyrtarit, sherbetor i popullit

pyete moj shoqe me takt: kur do cash ferren edhe ti si te tjeret?

1 Like

Pyetja e duhur duhej te niste : Elona Gjebrea, ne emer te popullit cilat jane lidhjet e tua agjenturore me klanin mafioz Bibilaj?

2 Likes

Si e bome me duket mu kjo zv/ministrja

…edhe kerkojme llogari por edhe na kerkojne ! E di qe eshte me lehte te kerkosh se sa te japesh llogari…po ca ti besh ? I ka kapitalizmi keto! :v:

Publiku ka nevoje Te informohet zv ministre hanemi paguhet prej taksave Te publikut .

edhe gazetaret prej lekve te publikut paguhen se s’prodhojne gje (ne france bile kane status special, nuk paguajne fare taksa). pastaj pyetja qe ajo ben, nuk i perket postit te zonjes ne fjale, por jetes private te saj. etj.

Si e bome ? Si p.sh. kur i bo 10-lekshat ke bati ? Bje i pari dhe i hudh 5 dhjetleksha te bome 3 per 5. Bijn 3 koka i fito te gjitha, me te ra 3 pila i hum edhe ato dy kokat. Kshu lloj e bome thu ti ? :stuck_out_tongue_winking_eye:

ajo qe duhet shtuar ketu, eshte qe femrat jane persona pa integritet. nuk duhen fare qe te mirren me pune te shtetit. kudo ku ka ne pushtet femra, shteti falimenton. mjafton mbi kete pike te shikohet historia (semiramida, kleoparta, teuta, etj i dhane dermen e fundit vendeve te tyre pergjithmone). ne kore te jugut, presidentja femer, u shkarkua, ne brazil po ashtu e kudo me gjere eshte po njesoj. femra korruptohet menjehere. mnjf s’ka nevoje t’i shtrosh pyetje. i ben femra femres pyetje mbi korrupsionin. hej ç’vete.

ne sektorin privat po ashtu. atje ku ka shefe femer, shisni aksionet po te keni te tilla, se do humbisni leket tuaja.

Ajo qe duhet hequr atje eshte qe ki kujdes tani me kete planin e ri te Macron se ti dhe ndonje shoku yt si korenti do ta hani ne burg.

per çfare e ki llafin femer ?

Jam shume dakort! U bene keta te pyesin zyrtaret e Berishes keshtu! Oh prit se harrova. Gazetare pa etike fare se s’ja puthi kemben zv ministres. Dhe pa takt! Te ishte e zgjuar i kishte rene nga Kina: znj. Gjebrea a keni qene ndonjehere ne Kine? Me Audi shkove?

1 Like

Si kane ditet e gjata keta kriminela

akoma ju me moral ? po ti ke presidentin aktual, qe per korrupsion dhe vjedhje eshte akuzuar me prova ka vite. eshte sot president i vendit. akoma ju opozitaret shpresoni qe prej moralit te keq, te bien nga pushteti socialistet ?

ata do te ikin nga pushteti kur mos kene me te paguajne rrogat. ndryshe asnjehere. vendi do te boshatiset gjithnje e me shume nga te djathtet, dmth tipat individuale qe e nxjerin vete gomarin nga balta dhe nuk presin t’ja u nxjerre shteti. te majte vetem do te kete atje. si dhe mafiozat qe nuk i pranojne me asnje vend tjeter.

1 Like

Lol keto pilivesat gjoja gazetare te ngrejne nervat me keto pyetje kshu, mire dhe kaq.

Mire se dhe gaxetaret filluan te çkrijne gjymtyret, levizin gjuhen ne goje dhe te perdorin muskujt e noflles. Etapa tjeter esht te zgjojn trurin nga gjumi dhe ti bejn gjymnastiken e mengjesit me lad grillon n’sfond.

1 Like

Si eshte gjendja atje ?una u takova me disa shqiptare taze nga shqiperia .shqip u llafosem po asnje gje nuku kuptova .ne nje fjali me theshin sa keq eshte atje ,ne tjatren sa mire e si po permiresoheshin gjera pastaj prape ankohu ,levdo prape .moshe e mesme ,hala Te rinj po kishin rrjedhur fare melunet .

1 Like

"… Si mund të jetë kaq indiferent publiku, (jo kur përbalten gazetarët), por kur politikanët nën akuza të rënda refuzojnë të japin llogari?.. "

Kujt ia drejton kete pyetje Esiona, publikut apo kolegeve te tu. Nuk e kuptoj moj se publiku, ju quan juve gazetaret, byth e breke, me qeverine.
A keni bythe juve ta thyeni kete koncept/mentalitet.