Todo sobre mi vida (“Dhimbje dhe famë” [Dolor y gloria] – film spanjoll me regji te Pedro Almodovar

Po e pashe ad astra, pikerisht per ate arsye.
me pelqeu vendosja e planit personal intim te brad pitt per te rivendosur kontaktet me te atin, per te kuptuar ate, mbi ate te endrres njerzimit per eksplorim perfaqsuar te i ati.

2 Likes

Si dhe e famshmja dhe mitologjikja teme e vrasjes se te atit nga i biri.

Per mua, Ad Astra eshte “Breathless” (À bout de souffle) i James Gray: ashtu sikurse Godard u nis te bente nje film me gangsterë por konstatoi se kish bere një dokumentar per Belmondon, edhe Gray, duket se eshte nisur te beje nje film me austronaute (Ad Astra) por i doli nje dokumentar per Brad Pitt (Gray filmon ne menyre te shkelqyer rrudhat, lafshat e syve te lodhur te Pitt, plakjen e tij). Ne kete prizem, filmi eshte realisht nje mrekulli.

Çuditerisht, në planin narrativ, filmi eshte i nje thjeshtesie absolute (nga A në B, nga B në C… , njesoj si udhetimi nga toka në Hene, nga Hena në Mars nga Marsi në Neptun (nuk po zbuloj më tej). Por ndofta pikerisht kjo perben dhe forcen e filmit (pra: skenar i ‘thjeshte’, por mizaskene elegante, pra e pasur, edhe pse e thjeshte në dukje).
Ose muzika: filmi ka shume (po shume shume ama!) muzike (dicka me thote se nje gje e tille eshte kerkuar nga Brad Pitt, qe eshte dhe producenti i filmit, qe do te thote : jane paratë e tij qe jane hedhur në loje). Por perdorimi i saj në montazh eshte shume elegant (pa dyshim, falë talentit te Gray).

Bashkepunim i mire: secili (pra Pitt dhe Gray) ka mirebesuar tjetrin, por pa rënë (fatmiresisht !!) në kompromise artistike monstruoze. Thjesht akomodim reciprok dhe rezultati eshte fort i levdueshem (ndonje ose disa Oscar do jene thjesht, si jo rralle here ne kesi rastesh, nje keqkuptim “per te miren e çeshtjes”)

1 Like

kemi pare te njejtin film. Muzika me beri pershtypje qe ish me shumice, por e gjitha u jepte nje qasje poetike filmit, shkonte me kinfliktin e brendshem te personazhit te brad pitt i cili rrefen ne vete te pare.
pata bere dhe nje filmim ne cel ca skena nga fundi po nuk u ngarkokan ketu. Miqte e mi te instagr i kane shijuar sidoqofte :grin:.

1 Like

1 Like

kushedi mbase per Christmas season ka kohe per t’u ulur e pare film

kineastet shqiptare ende vijojne te bejne filma alla underground kusturica

Mister… (financimi i projekteve te tilla). Per me teper qe eshte Kusturicizem ‘for dummies’. Tmerr…
:scream:

Po Ndriçim Xhepes çi eshte dashur te ndotet në nje pallagjyre te tille (apo thuaj do fitoje dhe ai buken e gojes…)

Dihet qe sot pagu Sorrosi per te bo filma (dhe çfardo lloj zhaner arti tjeter) me t’pallume, per t’ja dhi shtetit diktatorial qe pagute pare per te bo art pa t’pallume.

Pallimi, ky eshte problemi, Kusturca apo Godard nuk ka pike rendesie. Njeri pallo ngambrapa mullarve te barit me pulat qe bejne kllok kllok prane, ndersa tjetri pallo ne divan prane bibliotekes me rafte mush me libra. Ka rendesi qe te dy pallojne, stilet jane te ndryshme, njeri pallo me “stil driteroi”, tjetri me “stil kadare”.

Eastwood again !! :heart_eyes::flushed::heart_eyes:

1 Like

si nuk ka nje reflektim per global warming - ngrohjen globale, mes kineasteve te mire, Eastwood is stuck ne fabulen e heroit patriot amerikan, mbushur amerika me heronj luftetare te hicit.

nga ana tjeter kam rene ne videoklipe te njepasnjeshme te Renee Zellweger me Judy-n e saj dhe me kane mahnitur. Nuk kerkova me tej por regjisori duket britanik. Shume zhurme per Oscar-in e ardhshem dhe kjo te step ca. Shpresoj ta kem rastin ta shoh ne net kete jave.

Nese shikon Joker, thuaj dicka: une nuk kam mundesi ta shoh per momentin

nuk e kam pare, por rregjizor eshte todd philips, rregjizori i hangoverave, ndaj u stepa per ta pare. Performanca e aktorit kryesor nuk kam dyshim i shton nje vlere.
Nderkohe kisha ndermend te shihja Kete, kinema autor wannabe ose dhe filmin e ang lee gemini.

Heu, qenka film shqiptar “Derë e hapur”! Por s’di ç’te them… , ndofta eshte surprize per mire (edhe pse, filmat qe pretendojne te jene autorialë, nga vende si Shqiperia, zakonisht kalojne nga festivalet e filmit por ku i dihet??!

Po, Jocker ka per regjizor ate qe thua ti. Nuk kam akses tek Cahiers du cinéma (në leter) por lexova tek faqja e tyre virtuale vetem kete fjali: “Joker eshte nje hop i vogel i Hollywoodit, i kesaj kadavre te pispillosur qe , kur i teket, ndonjehere provon se ende mund te beje pak kinematografi”

Qe i bie: per syte e atij qe e ka shkruar, filmi nuk ish dhe aq i keq (meriton te shikohet). Kete ndesi e kam pas edhe vete, sidomos prej faktit qe Luanin e Arte në Venecia para pak ditesh, Jocker-it ja dha nje juri qe kishte per présidente Lucrecia Martel, nje kineaste argjentinase te ciles gjithmone ja kam pelqyer shume filmat (edhe pse, nje fakt i tille, nuk do te thote automatikisht ndonje gje te madhe !).

Ndersa filmin e Ang Lee, do perpiqem ta shoh me patjeter !!

Joker me joaquin phoenix ne adds dhe fokus ne sitet e lajmeve online

Joker mund te shifet, nuk eshte film i keq. mos prit qe te mahnitesh, gjithsesi. Merita e filmit eshte qe ecen ne gjurmet e taxi driver te cilit perpiqet ti kopjoje atmosferen filmike, realizmin, mizanskenen, gjendjen hipnotike. Skenari eshte mjaft i mire. Loja e joaqin phoenix eshte padyshim autentike, anipse dominon me koreografine gjate gjithe filmit. Merite tjeter e tij mbetet fakti qe sjell nje jocker mjaft te brishte e njerzor, nje nga publiku me nje fjale, nje person qe duhet vazhdimisht te jete i gezuar per te qene pjese e sistemit, cka sjell ne nje skizofreni kolektive. Metafora e huazuar nga joker i batman, nje gotham city ku mbreteron rremuja e vlimi social, eshte nje nga arsyet e tjera pse filmi funksionon
Megjithe realizmin dhe impresioniozmin qe tod philips i jep filmit, fotografia eshte mjaft e mire, nuk mund te vecoje ndonje sekuence te vecante.

1 Like

https://www.altadefinizione01.cc/8411-mektoub-my-love-canto-uno.html

HEU !!

Mê thuaj diçka nese e sheh (eshte nga regjizorët më ‘perçarës’ nder kinofilë).

Besoj se problemi vjen nga ajo qe mund ta quajme raport micro/macro kinnematografi në nje film; dicka lidhur me kete pata cikur ketu.

Thuhet se filmi i tij i fundit (vazhdimi i Mektoub my love: Canto Uno), pra “Mektoub my love : Intermezzo”, eshte edhe më problematik (debatues) se i pari .
Nuk ka dale akoma

mektoub

filmi eshte estetikisht intrigues. Zgjedhja e aktoreve po ashtu, njera me e kolme se tjetra :grin:. Mendoj se komunikimi i trupor mes personazheve eshte ajo cka e ben kete rregjizor te vecante. Skopofilia e personazhit kryesor, apo krijimi i trekendeshave me ane te shikimeve jane disa aspekte te tjera qe filmin e bejne mjaft te shikueshem.

1 Like