Tregim (pjesa e 2 ) ; Shqiperia e 2017


#61

Thuaj, o Albanie ç’e pate fat, ose o Buall Mavri ç’e pate fat. Me shume nuk mund te flas.


#62

Ate nuk e di gjembo, nuk mund te flas para kohe, se ku i dihet, asnjehere mos u nxito ne gjykim.


#63

Belulo, ajo qe ty te duket arrogance, eshte ne fakt indinjate, se ligji (dhe çdo ligj) eshte per ato qe prodhohen nga momenti i daljes se ligjit (deri sa te dali ne fletoren zyrtare) e ne te ardhmen. Psh, ligji thote se te gjitha fletoret nga tani e tutje, duhet te jene me kod ISBN, mirpo s’kjo s’do te thote qe fletoret pa kod ekzistuese te mos shiten me.


#64

Pjer nashi presim te na kenaqesh me ndonje tregim udhetimi nga turqia apo greqia .


#65

"kuptohet pa nenkuptime apo kontiminacione negative, biles ketu tek peshku e kam mesuar se shum njerez e paskan me kontiminacion te keq, negativ. "

:clap: :clap:


#66

Z. Pjer, nje makroekonomisti te shquar si ju nuk i falet te mos kete aq njohuri nga jurisprudenca sa te mos e dije qe ligjet mund te kene edhe fuqi prapavepruese.


#67

E di kete Arban e di, psh ligji thote qe zhurma e motorrave do jete kaq e aq, dhe te gjithe importuesit e motorrave i permbahen ketij rregulli/ligji, nderkoh qe ata me motorra ekzistues marrin masa per t’ua ulur zhurmen motorrave te tyre, por s’do te thote te hiqen nga qarkullimi. Ekzistojne plot raste kur ligji ka fuqi prapavepruese, sikunder ka plot raste kur ligji nuk ka mundesi prapavepruese, sepse nuk e ha llogjika, se ligji bazohet mbi llogjiken e shendoshe, perdryshe do kete reaksion e deri ne protesta. Ketu ligji nuk mund te kete fuqi prapavepruese, sepse kemi me qindra tituj te botuar pa numer ISBN, sepse ky sistem eshte futur keto vitet e fundit.


#68

ah jo mer Pjero, jooo… eshte arrogance jote qe vjen pikerisht prej faktit qe ti nuk e di ligjin ose ke pak njohuri siperfaqesore per ligjin perkates, por jo per permbajtjen e plote tij me gjithe nenligjet dhe klauzolat per rastet e vecanta.
dhe i futesh debatit te kote me librashitesin qe e di mire punen e tij te perditshme, ne vend qe shume thjesht ti kerkoje atij te te sqaronte se cfare thote ligja per rastin e librit tend qe eshte botim i viteve te shkuara.
kokefortesia jote eshte e mahnitshme !.:smiley:


#69

I dashur, une nuk jam specialist ligji, dhe mendoj se dhe libra-shitesi, nuk eshte specialist libri, por, por, por llogjika ta thote qe librat e vjeter, nuk kane se ku ta gjejne ISBN. Ligji nuk e merr parasysh kete gje?


#70

Jo mo zoteri jo se mjafton nje kerkim i thjeshte ne internet dhe e merr vesh menjehere qe per librat qe nuk kane isbn i interesuari shkon te nje shtypshkronje dhe kundrejt pageses te japin isbn ta ngjitesh nente gjitha kopjet qe ke gjendje. Ose te shkosh te TKDHMNL si institucioni pergjegjes i isbn dhe e ben atje pagesen. Pra ke zgjidhje. Por kur te pelqen vetja dhe e mban per te zgjuar kshu probllemesh do kesh.


#71

…llogjika ta thote qe librat e vjeter jane si ajo vera jote e vjeter shekullit te kaluar…:wine_glass::champagne::joy:

pikerisht, pikerisht kete po thosha te komenti i mesiperm: edhe e pranon qe nuk je specialist ligji, pra nuk e njeh ligjin fare, edhe kerkon ta interpretosh ligjin sipas midese apo llogjikes tende.:joy:

p.s libra-shitesi, sic e thote vet fjala, merret me librat, eshte puna e perditshme e tij… si me thene, eshte tamam si qoftexhiu qe eshte specialist i qofteve.:stuck_out_tongue:


#72

Eshte kaq e thjeshte saç thua ti. Ku eshte ky institucioni qe thua; TKDHMNL, qe te them te drejten tani po e nigjoj per here te pare.


#73

Libra-shitesi, vertet eshte specialisti i librit, por mund te ndodhi qe nuk e ka kuptuar ligjin, ose mund ti japi nje interpretim sipas interesit te vet, siç mund ti jap edhe une, e kushdo. Ne bote ekzistojne edhe ligje, qe mund tu japesh ose kete interpretim, ose ate tjetren.


#74

dobet, shume dobet!
Me la nje shije te tharte ky shkrim.
Dhe te mendosh qe e lexova si nje i etur qe pi uje te ftohte…
Shume i zhgenjyer


#75

nuk i falet nje shkrimtari te mos njohe TKDHMNL. Qe njihet ndryshe edhe si TKDHMNLMM


#76

puna eshte se te njejten gje ta kane thene te gjithe librashitesit anembane Albanies. -por une ta thashe: kokefortesia jote eshte e mahnitshme !


#77

Bredharako, flm qe e lexove, per shijen nuk jap garanci, se ca e pelqejne e ca jo. Ti vete a rregullove noi gjo per veten tate nga Shqipria.


#78

Mundet, mundet Belulo, por interpretimin e ligjit sipas interesave, nuk e merr parasysh.


#79

Pjer e ke te rruga e Kavojes perball ish radio tiranes ne kohe te jermanit. Aty afer ish samsungut ne kohe te buall mavrise. Adresen e sakte nuk ia di me numer se nuk me lidh gje me te por mjafton cfaredo librashitesi te pyesesh apo dhe autor xhanem dhe te sqarojne. Po pata kohe po e kerkoj per ty dhe po ta them.


#80

Flm, per mundimin.