Tregim (pjesa e 2 ) ; Shqiperia e 2017


#81

jo nuk e marr fare parasysh.
-pastaj, kur ti Pjero nuk e di ligjin fare vete, si mund ta kuptosh qe librashitesi po e interpreton sipas interesit te tij ?!


#82

Belul tani edhe kaq te serte nuk kemi pse behemi. Nuk besoj se kapja pas cdo detaji eshte kritike frutdhenese. Ay u nxitua dhe e beri proçken, ne qe e njohim nuk kemi pse ja veme ne dukje kaq forte.


#83

Pjer, nga mungesa e kohes, nuk pata mundesi te te pyesja ne nje koment te mesiperm. Cfare do te thuash me “kontiminacion”? Ngjan si huazim, por s’arrij te kuptoj nga cila gjuhe indoeuropiane rrjedh.

Faleminderit paraprakisht per pergjigjen tende.


#84

Une dyshoj i nderuar, jo se e kuptoj, dhe pikerisht se nuk e kuptoj, dyshoj, dyshoj ne thenien e tij, ne interpretimin qe i ben ligjit.


#85

Keshtu mendoj dhe une Rasta, qe eshte nje huazim nga italishtja ndoshta. Une kam kohe qe e kam hasur kete fjale, dhe kam filluar ta perdor pasi me duket si nje fjale qe i pershtatet shqipes.


#86

jo vlla, qellimi im ne fakt eshte qe ta mbroj Pjerin. -sic thashe te komenti i pare ne kete teme, eshte kritike konstruktive pasi Pjeri del shume keq ,( i painformuar, amator por edhe arrogant), ne debatet qe ka bere ne qarkun Sarande-Gjirokaster… dhe kjo me la nje shije te keqe.

une mendoj qe pikerisht miqte e mire duhet ta mbrojne Pjerin duke ja vene ne dukje te metat, qe te mos perseriten neser pasneser perseri. perndryshe te gjithe do te jemi deshmitare te shkermoqjes fatale te figures se Pjerit : si disident, makroekonomist, autor etj.


#87

ne mundohemi per te rregullu Shqiprine, Pjer, jo per te rregullu noi gjo per vete


#88

Dhe kuptimi eshte?


#89

mos valle ke bere ndonje vizite se fundmi ne France dhe je takuar me kurreshtarin, Pjer?
Do thosh kurreshtari:
kontiminacion=kont+imi+nacion. Pra kombi im i perbere nga konter (ose fisnike). E thene shkurt, nje komb fisnikesh


#90

nejse, ty ashtu te takon te flasesh, Belul po historia eshte e mbushur me plot raste kur pinjollet e rinj ua fusnin atyre te vjeterve. Princi ekzekutonte mbretin dhe i zinte vendin. Ndaj me te drejte dhe @Vlonjat u habit nga sulmi yt i fuqishem. Cfare po planifikon valle, ti Jago (Belul)?


#91

Shprehja ime kjo i nderuar, me vjen mire, jo per gjo por ishim mesuar ketu te Peshku, nga diskutimi jot me Vlonjatin, qe flitshit per pune biznesi, resorti, megjithse edhe kjo i sherben Shqiperise.


#92

i dashur, dikush me pene e dikush me investime serioze - te dy perpiqen per te ndryshuar te ardhmen e vendit


#93

Cuditem qe s’te pyeti ty qe kur te shkosh ne Tirane te marresh disa etiketa ISBN per librat e tij.


#94

Pjero, resorti i pare u be, dhe ku do pyesesh ti. Po ja atje ne Divjake ku eshte nje burre i vogel por me zemer te madhe qe prioritet ka ekonomine e vendit dhe mireqenien e bashkeqytetareve te tij. A ka nonji qi mund te thote qofte edhe nji fjale per te per allishverishte a korrrrupcion? Jo nuk ka dhe s’ka per te pasur.
Njerzit qe duan punojne ata qe s’duan s’punojne.


#95

Po edhe mund t’ia kisha marre se 0,25€ / etiketa eshte cmimi dhe nuk do binim nga vakti. Po Pjeri eshte pak kokeforte dhe ne ca raste fodull. Por hajt mo, njerzit me mend shume normale qe do kene dhe ca cene te vogla.


#96

he per he po planifikoj te shkoj atje ne terren, ne Albanie, Bredho… po nuk mund te them me shume.


#97

Divjaken e kam ne plan ta vizitoj, por nuk e di a ka bibloteke, librari. Siç e kam thene dhe tek tregimet, e kam ne plan qe sa here shkoj ne Shqiperi, te vizitoj dy qytete/za.


#98

Akoma jo Pjer, por se shpejti ( 2trm-4trm) do ndertohet nje qender kulture (biblioteke, salle kinemaje dhe salla aktivitete jashteshkollore kulturore. Eshte nje projekt nga Universitair Ziekenhuis Ghent ne Belgie me ndermjetesimin e nje burri te vogel por me zemer te madhe dhurate per bashkine e Divjakes. Nuk ishin kot ato udhetimet ne Belgie. Ndoshta po te mos kishe qene i zene me ceshtjen e sirise mund te ishe i pranishem ne nenshkrimin e Prot.bashkp. Univ.Gnt -Albanie .


#99

Nese do kete vertete qender kulture, me bibloteke dhe salla kulturore, do kete se cili nga juve, nga nje shishe vere te vjeter. Atyre te Gentit mund t’ua jap ketu, sa veta behen. Por, por, por, nese realizohen ato qe thua.


#100

Ca te te them Pjer. Shko ne Divjake dhe flasim pastaj.
Veren faleminderit. Shiti ato shishet dhe eurot beja donacion qendres kulturore kur te shkosh te blejne ndonje liber per femijet apo te mbjellin lule rrethe qark nderteses.