Trump dhe kongresi republikan shfuqizojnë Obamacare

shba
trump
obamacare
usa

#21

zhardine qe ku e ke edhe logjiken e pallimit elektoral te çeços.

Tani na mungon logjika e Pernackes. Prite kur te vije me tope perpara!


#22

Kete e kam permbledhur une.


#23

Obamacare keta qe permend ti paguajne 700-1400$ muaj me 5000$ deductible.
Zyrtarisht quhesh i siguruar,sa per statistika, po ne realitet siguracioni te ndihmonte shume pak.


#24

AC, boll u bere ekspert ne cdo fushe or burre se po flet nga bytha. Edhe une qe e kam siguracionin shendetesor pjese te punes s’e kam lexuar akoma ligjin, e paske lexuar ti qe ta dish me kaq detaje? Mos derdellit kot ato qe thuhen neper televizione. Je bere per gjynah, per Zotin se dhe plaku im qe eshte 70 vjec nuk e shikon Fox aq shume sa e shikon ti.

Sa per dijeni po ja fut kot, po ama kot fare. Permend ata qe paguajne $700/muaj siguracion a thua se siguracioni yt kushton me pak? Kompania paguan 3/4 e premios dhe ti paguan 1/4 e n.q.se paguan $100 ne cdo pagese tenden, I bie $200 ne muaj mesatarisht qe del nga xhepi yt + $600 nga kompania. Kur m’u desh te kisha siguracion nga xhepi im jo nga kompania, premion e kisha $530/muaj dhe ishte plan studentor, qe parashikon studentet te jene te rinj e me te shendetshem dhe detyrimisht premiot me te uleta. Ai $700 qe permend ti nuk eshte shtrenjte, aq eshte tregu.

E di qe do kesh kunderargument, po mos u mundo kot, se s’kam per te te lexuar. Hyra nje cike sa t’ja bej “xa” dhe aq.


#25

edhe ti O Brut, na rrujte topet?! (e senatores Manjola Tirana ne Rome)


#26

"e ke shum gabim filluar qe nga fraza e fundit, sepse ty te kane mesuar historine e sifilitikeve qe behet ne shkollat franceze."
Ashtu duhet te jete tiku. Faleminderit per vleresimin. Kam kureshtje: ne cilen shkolle te kane mesuar te japesh vleresime kaq te bukura?

“Un nuk jam nihilist jashtefelor, jam gjithçkaist mbifelor, eshte gje krejt e kundert. Dukem i tille nga adsurdistet felore si puna jote qe po shkatrrojne çdo gje, fele majtas dhe fele djathtas.”

Prape i sakte dhe preçiz. Kam vetem nje pyetje: si vezhgues i mire i feleve (te mos xhelozohet Pjeri i cili eshte gjithashtu vezhgues i mire dhe connaisseur cilesor i tyre) , tek cila fele i bie te jem?

“- Si mund te votoje nje besimtar per lirine bazike te pallimit te sifilitikeve ne Parlament dhe njekohesist te votoje ne Senat per te drejten bazike te sifilitikeve per tu kuruar gratis?”

Si absurdiste felore po e le pyetjen pa iu pergjigjur ne shprese qe preokupimi te te torturoje si mbifelor armik qe je.


#27

Un shkolle kam bere vetem te shok Enver, edhe aty kam qene katranjos sepse e kisha kuptuar qe eshte shkolle sifilitikesh iluministe te kontaminuar nga Franca e Monpeljese.

Teorikisht ti si femnuere, siç eshte edhe Le Pen, duhet te ishe fele e majte, dhe shume e kolme me sa imagjinoj nga komentet. Realisht, ne kete realitet absurd dyfelor qe perjetojme, ti je njekohesisht pa fele fare dhe njekohesisht plurifelore, pak a shume si gjithe te tjeret. Un ta kam bere nje pyetje se si shpjegohet qe nje femnuere si Le Pen komandon te djathten. Ky eshte rezultat absurd i kohes, epokes ngambrapa, shkembehen rolet ngapara-ngambrapa femer-mashkull.

Tek e treta jeni ju qe vuani me teper se une, un te pakten teorikisht e kam gjet pergjigjen, pres ta gjeni dhe ju, pastaj te realizohet ne realitet, Te behet drite!


#28

E ca ketu per tu Habitur? Vota per Trumpin ishte vote kunder Humanes qe te varferit te mos kishin sigurime shendetesore si para 20 vjetesh dhe plaget ti kuronin ne kushte shtepiake…, semundjet e trasheguara te mos mbulohen se vete e kemi fajin…Shkollat publike te rrenohen me keq se kaq, …emigrantet te terrorizohen e femijet e tyre te kene nje frike plus ne jete ne krahasim me vendalinjte, ate te ndarjes nga prinderit…dhe mundesisht te fillojme luften e 3 botnore me dal te Pare si Amerike.
Zgjidhjen e patem dhe zgjodhem Trumpin…na rrofshin ato taksa qe paguajme.


#29

Bravo Z. Trump, ça jane keto obamacare e obamalesh, as emrin s’duam tja degjojme.


#30

Per ça po diskutojme sot?


#31

e ciu, e ciu-thon ca


#32

Duket qe Trump ka permisuar dhe ruajtur 2 kushte kryesore nga Obama care:
ate te pre-existing conditions dhe mbulimi i femijeve nga insurance e prinderit.


#33

s’ e ciu thot capo


#34

Amen :pray:. Idiotlliku me I madh n’historine e qeverisjeve.


#35

I vetmi vend ne bote qe nuk ka universal healthcare. Sot cilido qe do ishte ne krye te whitehouse duhet te fliste per zgjerimin e social healthcare jo trumpcare or obamacare. Regress total ne Amerike rreth politikave sociale.


#36

zhardin, a nuk te thashe, ja e shef sa bote logjike qe eshte, se si trokellijne te alternuar komentet e boleve kundeshtare, njeri ne qiell e tjetri ne toke? Njeri ne Parlament e tjetri ne Senat?! Njeri i bie majtas e tjetri i bie djathtas?! Njeri i bie ngapara e tjetri i bie ngambrapa?!

E kuptove tani qe ka logjike edhe absurdi?


#37

Au qyqja,
Z.Trump ka edhe dy Suprim xhadxhis per te emru ket kater vjeçar, bohuni najs e te sjellshem po deshet pak tolerance.

Vet se deshi nensi dhe dishwasher posti varjantin e pare, tashi te fryjne syte.
Nga ana tjeter, ligji do sheqeroset disi perpara se te kaloje ne senat.
Po. Ilaçi eshte i hidhur. Sherim te shpejte.
Amerika esh si shpirt.


#38

US unemployment hits 4.4%, lowest in a decade…Wages grew 2.5% in April compared to a year ago.


#39

kapo, nuk eshte ky ligji qe u miratua dje. Beji pak update ketij planit nga 2016 qe ke nxjerre ketu.


#40

Ke bere c-section ti Moza? Se me kete ligjin nuk te mbulohet nga insurance si pre-existing condition.