Trump dhe kongresi republikan shfuqizojnë Obamacare

shba
trump
obamacare
usa

#61

Nika; " … Po dalin te gjitha e idete e Jack Attalli … "
çfare idesh ka thene ky autor, Nika.


#62

Pjer, eshte profeti me i moth ngambrapa qe ka Franca, mik i ngushte i Kadarese. Ky ben programin e bankave per Qeverine e re, dhe as denjon te merret se kush do jete presidenti. Pra eshte eminenca gri intelektuale e Frances, espri franso.

E di qe ke per te pyet se çeshte eminenca gri. Pak rendesi ka, nuk eshte ndonje marke vere qe te kete rendesi.


#63

I modho, e kuptoj seç do te thote; eminenca gri, ti kujton se vetem ju qe keni punuar ne shtet e per shtetin, kuptoni. Ajo qe me intereson mua, eshte, a ka noi liber te perkthyer ne shqip ky personazh i prapa-skenes.


#64

pse ti kujton se shkruhen neper libra ngambrapaskenat? Ngambrapaskenat behen natyrshem ngambrapa, pra qe qe t’i dish duhet te marresh pjese ne to, dmth te paguash haraçin ngambrapa. Ti po deshe ngambrapaskena ne shqip, hidhu atje e merr pjese me ngambrapen tende ne shqip.


#65

Po, ketu te jap te drejte, shume skenare, shume spekullime financiare, nuk shkruhen ne libra, ato mesohen ose duke qene pjesmarres ne to, ose duke medituar shume thelle, duke sjelle me mendje ter skenaret e mundeshme.


#66

Hiqet dhe si ekonomist dhe s’e ka idene kush eshte ekonomisti francez. Nje pjese te fajit ndoshta e ka dhe Nika qe nga francez Jacques e ktheu ngambrapa anglo-sakson.


#67

Gjembo, une njoh disa analiste e specialista te ekonomise, disa brokers, etj, por kete nuk e kisha ndigju noiher.


#68

Ke njef ti psh Pjero?


#69

Booo ca rrisku te mire na paska pas rujt zoti, ca fati!!!


#70

Ke pikepamje mesjetare Inkuizitor, ne kuptimin romantik te fjales. Per mua reduktive te eksperiences njerezore, por mbase jam e gabuar. Une do te thoja qe femerorja eshte edhe djathtas: familja, kultivimi dhe transmetimi i vlerave, dijeve, proteksionizmi.

Un s’para interesohem (jo se s’denjoj) per politike aq sa te jem “e helmuar,” dhe as nuk desinteresohem aq sa te jem indiferente.


#71

Kane rene ne qetesi qekur e postove listen. :slight_smile:


#72

ti nuk eshte se merr vesht apo nuk merr vesht, ti nuk do me marr vesht!

Psh ti nuk do me marr vesht nje gje mese elementare: nese un them qe me intereson esenca, kjo do thote qe me intereson çfare eshte jasht kohes dhe hapsires, pra nuk mund te me akuzosh qe jam mesjetar, sepse Mesjeta eshte nje epoke e caktuar historike ne nje pozicion te caktuar gjeografik.

Per te mos thene qe Mesjeta eshte nje koncept i paqarte, i qarte vetem per iluministet sifilitike, meqe i sajuar prej tyre.


#73

Ndoshta ngaqe dhe mental health issue eshte ne liste. Gjithsesi mund te ngushellohen me faktin qe erectile disfunction nuk eshte ne liste.


#74

Institucionet financiare zoterojne gjithshka, asnje bill qe nuk i intetereson atyre, smund te kaloje ne kongres. Shendetesia ka para te madhe dhe nuk do kete politikan ne Amerike, qe mund te kaloje ligje qe i interesojne financiarisht popullates.


#75

aha ha ha :grinning: gjembi, ke bere perparime ne pervetsimin e Teorise Dyfelore.

E praktikove sakte per rastin e recetes alkimike peshkore eros-thanatos: i ke mare ilaçet!? - a ke zene dashnore!? (mental health issue - erectile disfunction)

Ka shprese per te ardhmen, ka!


#76

Nuk eshte akuze. Ne kuptimin romantik te fjales thashe.


#77

Shyqyr. Per mental health issue zene dashnore, por per erectile disfunction as dashnore s’kane si te zene. :stuck_out_tongue:


#78

Njof une njerin, qe s’i numerohen dashnoret (lac me leke) e prape me mental health issue, i trishtum ke Zoti. Ka keqkuptu receten.


#79

zhardin, eshte akuze ne kuptimin romantik te frazes, sepse un nuk jam romantik, dhe e perbuz romantizmin edhe si rryme artistike. Nuk e ke kuptuar mire temen time te Sublimacionit, Akordit i Tristanit, Unaza e Nibelungeve (hidhu e komento nga tema e re e unazes se eshte per ty), megjithse duhet te shkruaj pjese akoma per ta sqaru tamom. Neqoftese do me e dite romantiçizmi lind nga poetet trubabure ne jug te Frances qe kane votu Micron (i kendonin romantikisht Dames kavalereske). Njekohesish kjo daton edhe fillimin e Rilidjes dhe fundin e Mesjetes, qe librat e iluministeve sifilitike franceze e datojne 300 vjet me vone.


#80

Njof edhe une njonin me 300 dashnore, e quajne Giacomo Casanova, i kam lexu autobiografine, i trishtum ke Zoti.