Trump kandidati dhe Trump biznesmeni

Do na hidhen fytit militantët e Trumpit në këtë temë, po ia vlen.

Donald Trump është pronar zyrash, hotelesh e ndërtesash në disa qytete të Amerikës. Dhe gjatë fushatës, kandidati Trump, me lekët e dhuruar nga simpatizantët e fushatës Trump, ka paguar qira të majme kur ka përdorur ambientet e firmave të veta.

Disa shembuj pikantë:

  • fushata Trump paguan rreth 170 mijë dollarë në muaj qira për ambientet e përdorura në Trump Tower në New York - për të njëjtën zyrë, Trump i paguante vetes 35 mijë dollarë në mars (Huffington Post)
  • Trump shpenzoi $55,000 nga fondet e fushatës për të blerë 3500 kopje të librit të tij, Crippled America, që t’jua dhuronte këto libra pjesëmarrësve të kongresit republikan në korrik. Një rrugë e dy punë: edhe libri bëhet bestseller, edhe lekët futen në xhep. (Daily Beast)
  • në maj, në ditën që partia republikane dhe fushata Trump ranë dakord që fushata Trump të marrë donacione nga simpatizantët, fushata Trump pagoi mbi 420 mijë dollarë resortit Mar-a-Lago, me pronar vetë Donaldin, për tre evenimente që ishin organizuar aty disa muaj më parë (një konferencë shtypi dhe dy party për fitore gjatë garave brenda partisë) (Huffington Post)

Do thoni ju “ky është gjeni”. Për të futur lekë në xhepin e vet, gjeni është. Po ka edhe një fjalë tjetër për këtë soj: matrapaz.

2 Likes

Une them qe shqiptaret duhet te votojne masivisht per Tra(m)pin sepse eshte i pari (dhe uroj te ngelet i vetmi) kandidat per president ne Amerike qe ka dale hapur me moton :slight_smile:

“Ta bejme Ameriken si gjithe Shqiptaria!”

Keto matrapazlliqe i degjon rendom ketej nga nohite tona, po t’i degjosh ne Amerike eshte per tu gajas dhe per te te ardhe keq.

Everything is rigged !

3 Likes

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Ky “gjeni” duhet te ishte me kohe tek veni. Mjafton t’i vesh lupen atyre humbjeve nje miliad dollaro ne vit per te mos pagu taksat. Dhe po ta kishte bere ate thirjren rusit per hack ameriken, ne kohen kur kjo ka pas qene great, prap ke veni do perfundote. Ky dhe paret e bamiresise i ka bo ca i ka dash trapi.

auuu na lodhet tashi. z.Trump e ka pagu fushaten paraprake me paret e veta.
Ku e keni hallin? Se pagoi rrigat e punetorve te se magjishmes Trump Tower apo se pagui rrogat e punetorve te Maralargos qe te le pa fryme?
Ndaluni ke rrogat e lojtareve te Interit, Juves dhe Chelsit se aty i kan njohurite e biznesit te rafinume vllezrit e mi shqiptare :smile:
Mos fillojme me Hatixhen lujma lujma imejlin :smile: pastaj

1 Like

Fiqo si shume rigon i kan hudh sistemit.:stuck_out_tongue:

Spaunat e rusit Qemolo, ruj makinen sot se kon fillu me morr icik benzine per Vllaun, se ka met that. Kshu meten dhe ne Kosove, tigrat polare masi pushtun aroportin fillun tu lyp per nei kanoce nafte. :joy:

1 Like

Today’s word of the day is rigged !

Sa per fushaten.
Ju kujtohet fushata e deshtuar e referendumit te 1994 te PD-se?
Nje nga arsyet kryesore te humbjes ishte qe TV mengjes dreke darke demonizonte ata qe votonin kunder.
E njejti terror mediatik po ndodh edhe sot ne SHBA.

E njejta gje po ndodh me kete fushate:ne nje studim 91% e lajmeve per Trump kane qene negative.
Plus qe 96% e gazetareve qe mbulojne fushaten elektorale kane dhuruar para per Clinton.
Mendoni se sa “objektive” jane raportimet e tyre😃
CNN me kujton TVSH e 1994 monolog ne cdo emision, NBC njesoj po ashtu edhe FOX eshte pak me i balancuar por perseri kunder Trump-it eshte.
Pollet I bejne sipas qefit por nga sa shohim Trump do te marre Floriden dhe Ohio per te tjerat nuk dihet.

Une mendoj se populli amerikan do te votoje kunder establishmentit (republikan+demokrat+media+lobiste+hollivud) dhe nga kjo vote proteste do te perfitoje Tump.
Deri tani Trump ka 15-20% te mbeshtetjes te afrikano-amerikaneve gje qe se ka pasur asnje republikan qe nga Ronald Reagan.
Sot ne CNN del qe edhe mes grave Trump del me mire se Romney ne 2012 ndersa republikanet dhe indipendentet po fillojne ta mbeshtesin kandidaturen e tij ne mase.
Trump po flet shtruar neper mitingje, ndoshta nga lodhja se ben 3-4 mitingje ne dite por kjo ka dhene efekt pozitiv per te, plus qe sot i tha George Stefanopulos qe ska ndermend te merret me ato grate qe e akuzuan, se ka pune me te medha.
Gara eshte shume shume e ngushte ndryshe CNN nuk kishte perse te kthehej si TVSH e Skender Bucpapajt dhe te mobilizohej tere Shtepia e Bardhe ne fushate.

1 Like

Pika me e dobet e Hajries eshte ekonomia. Thote vetem gjera te pergjithshme, parrulla OJQiste. I eci Obames, po ksaj do i kthehet kunder ky stil. Ai Podesta i merrka paret kot. Trumpi thote ca numra te pakten (vende pune, taksa etj.), tjeter pune ca do beje. It’s the economy stupid, thoshte Billi i shkrete, po mesa duket ia thoshte dashnoreve jo gruse.:stuck_out_tongue:

2 Likes

We the people.

2 Likes

[ https://i.ytimg.com/vi/pLyobNsBDHI/hqdefault.jpg]

1 Like

Oups, there it is:
https://a.msn.com/r/2/AAjx01q?m=en-us&ocid=News

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Gjynof gjynofqaret qe rrehen me i karramele. Vdiqen per icik : " WE GOT HER " . " People don’t drink the sand because they’re thirsty . They drink it because they don’t know the difference."

The letter from FBI Director Comey announcing the reopening of the Clinton email investigation is already being blown up into more than it is.

As Republicans cheer because they think that they have been thrown an election lifeline, read the whole letter and look at what it says. The letter does not say that Hillary Clinton did anything wrong. The letter states that emails were found that were pertinent to the email investigation while looking into an unrelated matter.

The letter FBI Director Comey reads like what it is, an update on an investigation. The FBI is dotting the Is and crossing the Ts. Comey’s letter destroys the Republican claim that there was a conspiracy to cover up Clinton’s emails. Republicans, including Donald Trump, have spent months criticizing Comey’s investigation, but it turns out that they were wrong.

It would take something unprecedented and dramatic to change the FBI’s original findings. Director Comey made it clear that the agency’s work might not be completed before the election.

The email story that Republicans and the media love, but voters have never cared about is back in the news, but it remains an empty scandal.
Source : Politicususa.

_Life is hard … It’s even harder if you are stupid _

Derri do plumb!
http://shqiptarja.com/aktualitet/2731/skandal-gjyqtari-qytetares-b-hu-e-imja-q--t--fitosh-gjyqin-gjyqtari-i-k-rkoi-seks-edhe-psikologes--manjani-kld-t--pezulloj--gjyqtarin--tahiri-ja-p-rse-nuk-e-duan-vetingun--bo-i-e-mori-lajmin-n--dasm-n-e-vajz-s-382417.html

FBI duhet ta kishte bere me pare kete hap.
Megjithate nuk me pelqejne keto teatro pikerisht 10 dite para zgjedhjeve pasi jane veprime politike dhe si te tilla jane te demshme per demokracine.
Turp per FBI-ne qe behet pjese e luftes politike.

1 Like

Cfare budallalleqesh po shkruan?
Te kisha humbur une dhe ti 33 mije emaile dhe nja 10 telefona calulare pikerisht pasi Kongresi Amerikan te na urdheronte te vinim per deshmi, do te futeshim ne burg dhe pas burgut nuk do te gjenim me pune jo me te ishim pretendente per president te Amerikes.

Vertet beson se ajo nuk mban mend cfare kishte neper emalie dhe telefona,pasi 39 here tha qe nuk mbaj mend.
Po perse i shkaterroi atehere.

Mos flisni budallalleqe por jepini Cezarit ate qe i takon Cezarit.