Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

Trump, Mattis turn military loose on ISIS, leaving terror caliphate in tatters

https://www.google.com/amp/www.foxnews.com/world/2017/12/08/trump-mattis-turn-military-loose-on-isis-leaving-terror-caliphate-in-tatters.amp.html

1 Like

nuk i gjen ajo, e gjejne ato ate.
e kane ndertu infrastrukturen qe sa te hapesh kompjuterin te te edukojne me … nga ato qe permend fikreti

e gjemon facebooku nga mbrapa, ska alternative

ngaqe e Verteta kalon tre faza, sipas Shopenhaurit (filozof gjerman, jo futbollist apo muzikant). ne fazen e pare ajo perqeshet (faze ku ti ndodhesh sot), ne te dyten, ajo luftohet (faza ku do te ndodhesh neser, sikur une te mos te pushkatoj) dhe ne te treten, ajo merret sikur gjithnje te kete qene nje e vertete per te tere.

a po kupton ti i shkolles nates ? dhe mos me cito, me, as mos ma permend nikun, vrej punen tate. hajt nashti mu zhduk sysh.

Une s’kam fare urrejtje per Evropen biles ashtu si eshte transformuar s’me intereson edhe nese digjet e behet shkrumb neser , qe perseri s’do jete per fajin tim apo te ndonje tjetri qe i shef gjerat sic jane.

Une per hir te atdheut Shqiperi, se pranoj asnjehere ta vej Evropen perpara kombit tim, po ju vuani nga sindroma e Stockholmit, ose nga qylaizmi alla refugjat.

Rendesi ka anti-semitizmi juaj patologjik, qe dhe gjermanet skuqen e nxihen sot e kesaj dite , por ti e shume te tjere ne anen tjeter i perdor per sulme te uleta argumentimi kunder meje , qe prape s’kane asnje lloj efekti, por tregon veten duke ndjekur hapat e martirit te peshkut Profesor Ilia Toli.

Te me shpallesh ti per arsyet e tua person non grata per mua eshte kompliment. :wink:

Je i moth i motho , ke nje shishe vere :sweat_smile:

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Aman o Alba aq familje kishte gjithsej Vlora ne ate kohe …Nga i gjete keto shifra ? Pastaj florin e kishin ata dhe nga vendet qe erdhen …Po ata pse si mbajten :wink: Apo per te nxirre çdo gje shqiptare …

Ne fakt po te shikosh dokumentaret e cifuteve per kete ceshtje, te degjosh ata qe mbijetuan duke u mbrojtur nga shqiptaret, as edhe nje nuk thote qe na mbrojten se i paguam. Madje ua dine per faleminderit dhe u japin cmime mirenjohjeje familjeve qe i shpetuan.

2 Likes

http://arkivi.peshkupauje.com/2012/02/600-tet-e-vlores

E ke gabim per kete, pavaresisht se ti mund te citosh Biblen. Shumica e hebrenjve qe shpetuan shqiptaret erdhen ne Shqiperi nga Greqia e Jugosllavia per te shpetuar koken me nje boce leckash ne kurriz. Ka qe deshen t’i demshperblenin familjet shqiptare qe i shpetuan dhe s’ja u pranuan pagesen. Te rekomendaj te lexosh ca me shume kujtimet e tyre.

2 Likes

Keto 600 vete paskan qene 20 vete …dhe paska pasur nje arsye …pastaj dy vellezer kane qene perse e pergjithson me nje popull te tere ?

600 vete do kishin ngelur vlonjatet vejusha dhe beqare te tera lol pale me gjithe ata qe rane ne lufte :stuck_out_tongue: 28 mije …pavarsisht se nuk i dime nga jane 28 mije :wink:

Edhe ai quhej Vizhdan. Ishte bej i madh nga familja Risilia. Ky u bë prefekt i Vlorës në kohën e gjermanit. Ruhej gjithë kohën nga dy SS. Njësiti gueril i qytetit i bëri një atentat afër fushës së dikurshme të druve, por nuk e vrau dot. Ky atëherë ka mbledhur 20 burra nga lagjja, mes të cilëve edhe im atë, dhe u ka bërë presion që të dorëzojnë njërin nga djemtë e lagjes që thuhej se kishte marrë pjesë në atentat. Këta sigurisht që nuk pranuan dhe atëherë Vizhdani me gjermanët hodhën hapin tjetër. E mbaj mend si sot. Ishte gusht 1944, natë. Dëgjuam trokitje të forta dhe pamë dy ushtarë gjermanë te porta. Morën babanë, ishte hera e fundit që e pashë. Më vonë mësuam se e kishin çuar në Matthausen nga ku nuk u kthye më kurrë. Xhaxhai im shkoi dhe iu lut Vizhdan Risilisë që ta lironte babanë, por ai iu përgjigj: Më jep atentatorin të të jap Vehbinë. Vonë, pas lufte, nga të paktët që u kthyen që andej ishte dhe një doktor. Ky na tregoi për babanë. Ishte shuar nga mungesa e ushqimit. Atë pak gjë që u jepnin ia kishte dhënë një shoku që kishte qenë shëndetlig"

1,800 hebrenj ishin në Shqipëri në përfundim të luftës, vlerësohet se vendi doli nga Lufta e Dytë Botërore me një popullsi hebreje 11 herë më të madhe sesa në fillim. Shumica e tyre emigruan në Izrael, por disa qindra qëndruan aty deri në rënien e komunizmit në fillim të viteve të 1990-ta. Në vitin 1995, Republika e Shqipërisë u deklarua si Më i Drejti Ndër Shtete për rolin që luajti në shpëtimin e refugjatëve hebrenj në vend gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 2011, 69 shqiptar u njohën si Më të Drejtit Ndër Kombe për këtë subjekt.

1 Like

Ketyre te majtet shqiptar ju dogj shpirti per palestinezet …njesoj si babait te tyre shpirteror qe demaskonte imperalizmin amerikan …
Keq me vjen por miku i armikut tim ,eshte armiku im thone arabet :stuck_out_tongue:

I ASHTUQUAJTURI “AMBASADOR PALESTINEZ” NE BEOGRAD PARA PAK DITESH : “KOSOVA ESHTE ZEMRA E SERBISE , KURRE PALESTINA NUK DO T’A NJOHI KOSOVEN”.
Komunistet dhe islamiket qajne per padrejtesite qe ju behen…

elita shqiptare eshte koqepordhe per problemin hebraik (dhe jo vetem), nuk i ka idene çeshtjes hebreje, rolit providencial hebraik, problemet me krishterimin dhe islamin, rolin e veçante hebraik ne shoqerin e krishtere dhe myslimane etj. Intelektualet shqiptare per kete çeshtje jane koqe fare, imitojne si majmune lloqet demokratike prohebreje te mbas luftes dyte botrore. Nese elita eshte ne kete gjendje mungese sensibiliteti dhe indiference (as urrejtje e as simpati per hebrejte), ta do mendja se ne çfare gjendje duhet te jene masat e gjera punonjese te iluminuara nga elitat koqepordhe.

1 Like

Pse ka ende intelektuale shqiptare ?!

Lere lere Dasara por edhe ky antikomunisti komunist me dy gishta lart e kishte amanet nga baba popllin e vuajtur palestinez. Aq merak e kishte saqe andej nga 94-95 i dha arme dhe ndihme per tregtine e armeve jaser arafatit. Dashuria per vellezerit palestinez ishte betonizuar edhe nga sekti islamik ne shik.

2 Likes
un dhe ne nuk jemi dakort                   http://www.europe1.fr/international/jerusalem-lonu-tres-inquiete-des-risques-dune-escalade-violente-3515351

manjola, po ai qi …?

“Shalom”? Shalom do të thotë “paqe” dhe ky akt injorant, i njëanshëm dhe arrogant kurrsesi nuk është akt paqeruajtës, por e kundërta, është akt luftënxitës. Dhe sa për historinë, Netanjahu është edhe kryeministri i parë i Izraelit, i cili injoron alarmet ndërkombëtare në lidhje me ndërtimet illegale në Palestinë (dhe në Jeruzalem).

Mua personalisht më çudit fakti, pse kaq shumë shqiptarë na qenkërkan bërë izraelofil. A mos vallë i kanë harruar vuajtjet e popullit të vetë, i cili është kaqtrajtuar nga komshinjtë por edhe nga ndërkombëtarët? A mos vallë nuk i bën pak të mendojnë për palestinezët, të cilët duheshin t’i pranonin të gjithë ata emigrantët nga e gjithë bota dhe të cilët kanë vuajtur poashtu gjithë këto dekada?

Unë nuk jam as pro-izraelit dhe as pro-palestinez, por e vërteta duhet të shihet dhe të pranohet. Dhe nëse ndodhin padrejtësi, duhet të emërohen saktë, se kush i bën dhe pse i bën. Prandaj, më së shumti më villet kur lexoj kështu lloj artikuj. Janë artikuj plotë injorancë.