Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

S’ka rendesi cfare jam une ,Evropa s’ka kontribuar asgje per prosperitetin e kombeve ne fjale ndac te Shqiperise e ndac te Izraelit,gjithmone ka bere lojen e saj te piset politike me dopio-standart ,duke nxjerre ne skene njehere njeren fele e njehere felen tjeter sipas rastit, se harron zanatin qe solli vete krijimin e saj.

Ti qenke njeri akoma me i ulet qe si emigrant delenxhi hape syte neper bote , mbron interesat e Evropes se perparuar qe ka shekuj qe te shtyp ty me kembe ne gjuhen shqipe ne nje blog shqiptar. Une te pakten mbroj origjinen dhe gjakun , po ti ? Mohimin e te drejtave te kombit tend , per hir te asistences sociale e skllaverimit neper rronzat e Evropes perendimore ?!!!

Qe Evropa ka kryer krime , e ka borxhe per ti lare historise se njerezimit nuk diskutohet,por e bukura eshte qe me absurdin e humanizmit e liberalizmit ia hapet vete porten dites se gjykimit , ia bete me te lehte punen dhe islamikeve qe jane te betuar te shkaterrojne perendimin, kur te shtrengohet rrypi andej se mos merr bythen e kthehesh ne Shqiperine, qe braktiset per buke goje.

Jam i sigurt qe ti je nje agjent i huaj ne Shqiperi. Po ato krimet e Izraelit i harrove? Apo vetem Evropa paska bere krime? Urrejtja jote patologjike per Europen duhet kuruar te psikologu. Duket!
Une nuk marr pjese ne debate politike se nuk me pelqejne dhe ky eshte komenti i fundit qe po shkruaj. Ti per mua personalisht je nje “persona non grata” ketu ne blog.

Epo gjithe ky sherr nese Jerusalem duhet njohur si kryeqytet apo jo .kujt I plasi o shqipe mali,kumboret tona nuk na lene Te degjojme zilet e botes .

1 Like

ahahaah :laughing:, e shef or teleskop se si ta nxora namin si agjent i Mosadit?

1 Like

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Trump, Mattis turn military loose on ISIS, leaving terror caliphate in tatters

https://www.google.com/amp/www.foxnews.com/world/2017/12/08/trump-mattis-turn-military-loose-on-isis-leaving-terror-caliphate-in-tatters.amp.html

1 Like

nuk i gjen ajo, e gjejne ato ate.
e kane ndertu infrastrukturen qe sa te hapesh kompjuterin te te edukojne me … nga ato qe permend fikreti

e gjemon facebooku nga mbrapa, ska alternative

ngaqe e Verteta kalon tre faza, sipas Shopenhaurit (filozof gjerman, jo futbollist apo muzikant). ne fazen e pare ajo perqeshet (faze ku ti ndodhesh sot), ne te dyten, ajo luftohet (faza ku do te ndodhesh neser, sikur une te mos te pushkatoj) dhe ne te treten, ajo merret sikur gjithnje te kete qene nje e vertete per te tere.

a po kupton ti i shkolles nates ? dhe mos me cito, me, as mos ma permend nikun, vrej punen tate. hajt nashti mu zhduk sysh.

Une s’kam fare urrejtje per Evropen biles ashtu si eshte transformuar s’me intereson edhe nese digjet e behet shkrumb neser , qe perseri s’do jete per fajin tim apo te ndonje tjetri qe i shef gjerat sic jane.

Une per hir te atdheut Shqiperi, se pranoj asnjehere ta vej Evropen perpara kombit tim, po ju vuani nga sindroma e Stockholmit, ose nga qylaizmi alla refugjat.

Rendesi ka anti-semitizmi juaj patologjik, qe dhe gjermanet skuqen e nxihen sot e kesaj dite , por ti e shume te tjere ne anen tjeter i perdor per sulme te uleta argumentimi kunder meje , qe prape s’kane asnje lloj efekti, por tregon veten duke ndjekur hapat e martirit te peshkut Profesor Ilia Toli.

Te me shpallesh ti per arsyet e tua person non grata per mua eshte kompliment. :wink:

Je i moth i motho , ke nje shishe vere :sweat_smile:

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Aman o Alba aq familje kishte gjithsej Vlora ne ate kohe …Nga i gjete keto shifra ? Pastaj florin e kishin ata dhe nga vendet qe erdhen …Po ata pse si mbajten :wink: Apo per te nxirre çdo gje shqiptare …

Ne fakt po te shikosh dokumentaret e cifuteve per kete ceshtje, te degjosh ata qe mbijetuan duke u mbrojtur nga shqiptaret, as edhe nje nuk thote qe na mbrojten se i paguam. Madje ua dine per faleminderit dhe u japin cmime mirenjohjeje familjeve qe i shpetuan.

2 Likes

http://arkivi.peshkupauje.com/2012/02/600-tet-e-vlores

E ke gabim per kete, pavaresisht se ti mund te citosh Biblen. Shumica e hebrenjve qe shpetuan shqiptaret erdhen ne Shqiperi nga Greqia e Jugosllavia per te shpetuar koken me nje boce leckash ne kurriz. Ka qe deshen t’i demshperblenin familjet shqiptare qe i shpetuan dhe s’ja u pranuan pagesen. Te rekomendaj te lexosh ca me shume kujtimet e tyre.

2 Likes

Keto 600 vete paskan qene 20 vete …dhe paska pasur nje arsye …pastaj dy vellezer kane qene perse e pergjithson me nje popull te tere ?

600 vete do kishin ngelur vlonjatet vejusha dhe beqare te tera lol pale me gjithe ata qe rane ne lufte :stuck_out_tongue: 28 mije …pavarsisht se nuk i dime nga jane 28 mije :wink:

Edhe ai quhej Vizhdan. Ishte bej i madh nga familja Risilia. Ky u bë prefekt i Vlorës në kohën e gjermanit. Ruhej gjithë kohën nga dy SS. Njësiti gueril i qytetit i bëri një atentat afër fushës së dikurshme të druve, por nuk e vrau dot. Ky atëherë ka mbledhur 20 burra nga lagjja, mes të cilëve edhe im atë, dhe u ka bërë presion që të dorëzojnë njërin nga djemtë e lagjes që thuhej se kishte marrë pjesë në atentat. Këta sigurisht që nuk pranuan dhe atëherë Vizhdani me gjermanët hodhën hapin tjetër. E mbaj mend si sot. Ishte gusht 1944, natë. Dëgjuam trokitje të forta dhe pamë dy ushtarë gjermanë te porta. Morën babanë, ishte hera e fundit që e pashë. Më vonë mësuam se e kishin çuar në Matthausen nga ku nuk u kthye më kurrë. Xhaxhai im shkoi dhe iu lut Vizhdan Risilisë që ta lironte babanë, por ai iu përgjigj: Më jep atentatorin të të jap Vehbinë. Vonë, pas lufte, nga të paktët që u kthyen që andej ishte dhe një doktor. Ky na tregoi për babanë. Ishte shuar nga mungesa e ushqimit. Atë pak gjë që u jepnin ia kishte dhënë një shoku që kishte qenë shëndetlig"

1,800 hebrenj ishin në Shqipëri në përfundim të luftës, vlerësohet se vendi doli nga Lufta e Dytë Botërore me një popullsi hebreje 11 herë më të madhe sesa në fillim. Shumica e tyre emigruan në Izrael, por disa qindra qëndruan aty deri në rënien e komunizmit në fillim të viteve të 1990-ta. Në vitin 1995, Republika e Shqipërisë u deklarua si Më i Drejti Ndër Shtete për rolin që luajti në shpëtimin e refugjatëve hebrenj në vend gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në vitin 2011, 69 shqiptar u njohën si Më të Drejtit Ndër Kombe për këtë subjekt.

1 Like

Ketyre te majtet shqiptar ju dogj shpirti per palestinezet …njesoj si babait te tyre shpirteror qe demaskonte imperalizmin amerikan …
Keq me vjen por miku i armikut tim ,eshte armiku im thone arabet :stuck_out_tongue:

I ASHTUQUAJTURI “AMBASADOR PALESTINEZ” NE BEOGRAD PARA PAK DITESH : “KOSOVA ESHTE ZEMRA E SERBISE , KURRE PALESTINA NUK DO T’A NJOHI KOSOVEN”.
Komunistet dhe islamiket qajne per padrejtesite qe ju behen…

elita shqiptare eshte koqepordhe per problemin hebraik (dhe jo vetem), nuk i ka idene çeshtjes hebreje, rolit providencial hebraik, problemet me krishterimin dhe islamin, rolin e veçante hebraik ne shoqerin e krishtere dhe myslimane etj. Intelektualet shqiptare per kete çeshtje jane koqe fare, imitojne si majmune lloqet demokratike prohebreje te mbas luftes dyte botrore. Nese elita eshte ne kete gjendje mungese sensibiliteti dhe indiference (as urrejtje e as simpati per hebrejte), ta do mendja se ne çfare gjendje duhet te jene masat e gjera punonjese te iluminuara nga elitat koqepordhe.

1 Like

Pse ka ende intelektuale shqiptare ?!