Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

Lere lere Dasara por edhe ky antikomunisti komunist me dy gishta lart e kishte amanet nga baba popllin e vuajtur palestinez. Aq merak e kishte saqe andej nga 94-95 i dha arme dhe ndihme per tregtine e armeve jaser arafatit. Dashuria per vellezerit palestinez ishte betonizuar edhe nga sekti islamik ne shik.

2 Likes
un dhe ne nuk jemi dakort                   http://www.europe1.fr/international/jerusalem-lonu-tres-inquiete-des-risques-dune-escalade-violente-3515351

manjola, po ai qi …?

“Shalom”? Shalom do të thotë “paqe” dhe ky akt injorant, i njëanshëm dhe arrogant kurrsesi nuk është akt paqeruajtës, por e kundërta, është akt luftënxitës. Dhe sa për historinë, Netanjahu është edhe kryeministri i parë i Izraelit, i cili injoron alarmet ndërkombëtare në lidhje me ndërtimet illegale në Palestinë (dhe në Jeruzalem).

Mua personalisht më çudit fakti, pse kaq shumë shqiptarë na qenkërkan bërë izraelofil. A mos vallë i kanë harruar vuajtjet e popullit të vetë, i cili është kaqtrajtuar nga komshinjtë por edhe nga ndërkombëtarët? A mos vallë nuk i bën pak të mendojnë për palestinezët, të cilët duheshin t’i pranonin të gjithë ata emigrantët nga e gjithë bota dhe të cilët kanë vuajtur poashtu gjithë këto dekada?

Unë nuk jam as pro-izraelit dhe as pro-palestinez, por e vërteta duhet të shihet dhe të pranohet. Dhe nëse ndodhin padrejtësi, duhet të emërohen saktë, se kush i bën dhe pse i bën. Prandaj, më së shumti më villet kur lexoj kështu lloj artikuj. Janë artikuj plotë injorancë.

ka ka intelektuale, jan mçef tek blogu i Peizazheve te Qarta.

“shalom” do te thote ne hebraisht vertet paqe, por pyt kurreshtarin qe thote se ne pellazgjishte “shalom” ka kuptim “shaloje”.

3 Likes

Te ishin burra ata , vinin ketu ne Peshk :stuck_out_tongue:

intelektuali nuk ka burrni, te mposht me forcen e diskursit intelektiv. :stuck_out_tongue:

Ky “akt injorant” eshte nje e drejte e munguar , ndaj kombit dhe shtetit Izraelit qe eshte vonuar dhe ndaluar nga OKB me rezolutat “paqeruajtese”.

Artikulli me siper eshte lajm ,i shqiperuar nga Top Channel sic eshte transmetuar ne te gjithe boten, se nuk te pelqen ty nuk do te thote se jane artikuj injorante.

Meqe te cudit fakti i shqiptareve “izraelofile” ,dhe ben vija paralele po te shikosh historine Shqiperia me vuajtjet e saj dhe padrejtesite e nderkombetareve me teper i afrohet Izraelit sesa palestines ,nje entitet artificial per ta mbajtur konfliktin pezull,sot e kesaj dite Palestina eshte shtet De Juro, thjeshte nje copez rajoni qe qeveriset nga autoriteti palestinez krahe per krahe me Hamasin organizate terroriste e financuar nga Irani.

Vellezerit shqiptare islamiste-dashes, e turkofile, te cudisin me urrejtjen e pajustifikuar ndaj Izraelit , dhe behen pale me “viktimen arabe” , nderkohe qe palestinezet nuk e njohin Kosoven si te pavarur se i bie ndesh me njohjen e Izraelit,nderkohe qe Erdogani eshte ne pragun e shnderrimit ne nje diktator radikal islamik , vellezerit shqiptar ertogrul kardashem e presin me lule , me vajza minorene me shami te mbuluara qe i kendojne sure, marshallah :wink:

njeri se di ne fakt çfare dmth shalom, sepse hebraishtja humbi transmetimin gojor (kete e thoshte mesa me kujtohet Simon Perez ne librin e tij), e ribene duke u nis nga librat.
ne fillimet e shtetit te Izraelit shume ishin qe te vendosnin si gjuhe zyrtare gjermanishten. sot kjo mund te duket si absurditet.

dhe nje fakt tjeter, qe mund te duket pa lidhje. çifutet na quanin Pilishti deri vone. Pilishti = Palestinez = Filistin (popull me origjine europiane dhe jo semite, qe banonte palestinen qe ne kohet antike.)

fatkeqsia e palestinezve eshte qe u arabizuan komplet. sot ata mirren si arabe dhe jo palestineze. kjo vetem justifikon moralisht politiken e forces dhe egjemonizmit qe luan izraeli, qe eshte shtet i rrethuar nga arabe, te cilet nuk e duan.

sikur mos te ishim muslimane nuk do te kish me sot fare shqiptare. islami da mbrojti faren dmth. prandaj dhe disa prej nesh e duan. ose si me thene ata qe e duan jane dhe me shume shqiptare se te tjeret, qe vetem rastesisht jane te tille.

ti psh, ke lind rastesisht ne shqiperi dhe quesh shqiptar. te ishe grek apo italian apo tjeter, njesoj do te ishte per ty.

Se kuptoj rastesine e lindjes ne Shqiperi dhe njellojshmerine nese do lindja ne Itali apo Greqi , se per cfare e ke fjalen.

Por me siper sapo ke hedhur poshte se paku 1000 vite histori te kombit tend, c’na duhen serbet ,greket,turqit kur ka shqiptare qe mendojne si ti, e te tjere qe ngrejne bythen nga qielli per 300 euro :wink:

nuk je shume i zgjuar atehere, s’kam çfare te te bej une. sikur te jesh ortodoks shqiptar i lind ne greqi ti do te ishe grek sot. po te ishe musliman nuk do te beheshe dot grek prej fese vetem.

qe ta kuptosh ate qe them une, imagjinoje ballkanin apo boten pa shtetet aktuale.

sikur kosovaret mos ishin muslimane ata do te ishin bere serbe me kohe. sepse asgje nuk i pengonte ME. etj.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Atehere sipas teje feja eshte faktori nr.1 qe vendos nacionalitetin dhe identitetin e nje kombi ?! :thinking:

Tani e kuptoj pse ke shkruar ashtu me siper , e nuk shtoj me asgje sia vlen te diskutosh…

jo vetem feja, eshte dhe gjuha dhe gjaku. por ne ballkan kjo ka lujt rolin vendimtar. serbet dhe kroatet kane te njejten gjuhe psh, vetem feja ben ndarjen midis tyre.

ne shumicen e rasteve rolin vendimtar mbi formimin e popujve e luan TERRITORI (prandaj dhe izraelit apo palestines u duhet Shteti). futi njerzit me nje vend te izoluar ata do te behen te njejte, prej kalimit te kohes vetem. kjo i ndodhi shqiperise pas mbylljes se enverit psh. territorin e influencon Gjeographia. kur jeton i rrethuar me male, dete, lumej te medhej, et te tjera pengesa natyrale, jeton i NDARE.

ndersa atje ku jeton grumbull, do te hyjne ne pune NDARJE TE TJERA, per te penguar bashkimin qe territori jo vetem se ndalon me por e favorizon. ketu hyn feja, se eshte dallim me i thelle nga gjuha, qe te cilen ti e meson ne nje territor komun, te perbashket me te tjeret. etj.

Sipas teorise tende , atehere qindra mijera emigrante me origjine arabe qe jetojne ne te njejtet qytete sic jetojne dhe katoliket e protestantet , ateistet e cifutet ne Gjermani , Suedi, Angli ,Austri e gjetke neper Evrope, edhe pse mund te kene pashaportat perkatese prape do ti quajme arabe apo myslimane dhe jo shtetas te vendeve perkates se eshte feja ajo qe percakton ?!

Dhe une qe s’jam shume pro islamit , ky percaktim i tille me duket rracist ne kulm.

serbet kane ardhur me vone nga ne ne ballkan. ata s’jane veç SLLAVE, si milionat te tille qe kane mbuluar europen duke zbritur nga veri lindja e saj. sllavet dhe arabet jane invazionet me te medhaja qe i jane bere botes.

ne jemi populli me i vjeter i europes, pa asnje dyshim, sepse GJUHA e verifikon.

ti paragjykon shkrimin qe lexon, dhe e mbeshtjell me politike.

une s’po them qe Islami eshte fe e mire apo e keqe, por vetem qe ne ajo na mbrojti, pa e pasur fare per qellim. rastesisht, vetem duke na mbajtur TE NDARE, nga komshite tane, shumica sllave, shume me ekspasioniste nga ne. se miliona ne numer.

Ok po kete me sqaro , pse te mos na mbronte e te na ndante nga armiqte e fqinjet Katolicizmi feja e kombit tone post-pagan ?! Apo se ishe nen invazion ottoman zotrote e populli qe te mos paguante u konvertua ne mysliman, drejtuesit pashallare e bej ishin te zgjedhurit e Portes se Madhe , po myslimane per te perfituar e per te shtypur ata tregtaret e vjeter te rrugeve venedikase e napolitane…

Smira dhe xhelozia e ka lene kete vend mbrapa deri ketu ku kemi arritur…

Te thuash qe shqiptaret jane myslimane, e u bene te tille per tu ndare nga serbet e greket eshte idiote,prapanike,dashakeqese dhe radikale, e kaq jane pak percaktime.