Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

ngaqe katoliçizmi nuk mbajti dot te vetet. u ndane katoliket dhe orthodokset vete me njeri-tjetrin psh.
por me kryesorja, katoliçizmi eshte sistem HIERARQIK (me Pape ne krye, me nje institucion qe Sundon mbi periferine), krejt ndryshe me Islamin qe eshte liberal, s’ka pape ne krye.

kjo shpjegon edhe faktin qe komunistet i ekzekuatuan shume prifterinj katolike, si agjente te perendimit, sepse ASNJE prej tyre nuk e mbeshteti komunizmin. ndersa pati plot Hoxhallare qe u bene me komunizmit prej PATRIOTIZMIT.

kupton pra, katoliçizmi nuk e lejon Patriotizmin, ndersa islami e lejon. kjo me ben te mendoj po ashtu se perse ne e perqafuam kete fe. te len te lire, ne fakt. eshte me demokratik si besim. nje hoxhe apo imam nuk varet nga dikush tjeter, perveç vetes. ndersa prifterinjte i vendos dhe heq Kisha.

apo shalome /pallome ?

1 Like

ti je rrotkari ne fakt. me fal per shpehjen. une ketu nuk shkuaj per ty, por per ndonje tjeter qe ka me shume tru, dhe mund t’i sherbejne ato qe tregoj. se me ty lol, nuk harxhoj nje sekonde.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

leshoi shau i iranit nje luan neper qytet. filloi ky te hante njerzit per t’u ushqyer. u zemeruan keta dhe morren vendimin t’i shkonin e ta tregonin zemerimin qe ai ta hiqte luanin prej qytetit. u nisen tek ai ne rradhe, dhe ai qe i kryesonte, iu drejtua shaut, NE kemi erdhur …etj, etj. e nderpret ky duke e pyetur : Kush JU ? kthen koken prapa vetes kryetari protestuesve dhe nuk shikon me kembe njeriu pas tij, te gjithe e kishin braktisur prej frikes, dhe ja kthen Shaut, pash luanin te vetmuar dhe te merzitur, dhe mendoj se ka nevoje per nje luaneshe. ide e mire i thote shau. dhe i ben dy, luanet ne qytet.

ti grun dhe femijet m’i shtive vet ne mendje, duke perdorur : NE keshtu e Ne ashtu. per cilet NE e keni fjalen vlla protestues ? qe te mos na shkoje mendja ters, shpjegoju me qarte. apo s’ke korrent ne lagjen nga shkruan dhe te punon lidhja internetit me hope.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Keta sherrxhinjte qesharake te internetit qe s’te lene njeri nga fisi pa te share, jane keshtu

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

Kjo temë u sinjalizua nga komuniteti dhe është fshehur përkohësisht.

1 Like

Njohja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte sanksionuar nga kombet e bashkuara qe ne krijimin e shtetit te Izraelit.

Po i kthehem perseri kesaj dhe po e marr ashtu sic shpjegove ti me pas qe bije dakort me ate qe solla une per ligjin e OKB per Jeruzalemin si entitet te vecante. Ti po gezohesh qe jo vetem Izraeli por dhe Trump po thyen ligjin nderkombetar?

Shumë koment pa lidhje lexova tani. E harxhova për së koti kohën time të lirë. Po nejse, diskutimet më pëlqejnë dhe të përgjigjem.

Nuk e kuptoj, pse qenka e drejtë ta kesh Jeruzalemin kryeqytet? Jeruzalemi është qytet i shenjtë i Judaizmit, Krishterimit dhe Islamit. Si qenka e padrejtë ndaj Izraelit, që ai qytet të mbahet neutral dhe nën kujdesjen e OKB-së? Këtë me të vërtetë nuk e kuptoj. Dhe nëse nuk do ishte OKB-ja, atëherë atje do therreshin izraelitët dhe palestinezët ende.

Izraelofil e quaj artikullin tënd dhe jo lajmin ndërkombëtar. Mjafton të shikosh si shkruan në fund “Shalom, Trump”. Së pari, ky akt kurrsesi nuk do e përshpejtojë paqen dhe së dyti, Trumpi nuk njihet si paqeruajtës. Por hajde nejse.

Hamasi është problem i madh, këtë e pranoj. Është fakt që me Hamasin palestinezët vuajnë vetëm më shumë. Por e njëjta gjë vlen për partinë nacionaliste e Netanjahut. Duhet ti shikosh të dyja anët dhe jo vetëm anën islamofobe që të pëlqeka, siç e vërej.

Unë as nuk e kam përmendur Erdoganin, Islamin? Ti as nuk e di, a jam mysliman, katolik, ortodoks, ateist, agnostik ose diçka tjetër. Si mund të shkruash këto gjërat?

Shpresën e kam humbur tek ballkanezët dhe sidomos tek shqiptarët. Ky komenti yt e tregon përsëri se sa mbrapa jemi ne atje.

ai e njeh si shba vetem. bota s’besoj se do t’i shkoje nga pas. shumica shteteve s’ju rruhet fare, se s’jane as per izraelin e as per palestinen.
ne si shqiptare futemi tek ky grup besoj.

per te mos thene, qe edhe ne vete vendet oksidentale kjo çeshtje perben divizion. nuk kane nje mendim te njejte, populli i ketyre vendeve me qeverine e tyre. qeverite jane ne dukje pro izraelite po jo populli vete.

Nuk do te marr leje ty se si shkruaj apo cfare shkruaj une ne fund te artikullit ne fjale,ajo eshte pjese individuale jashte diskutimit ketu, nese ty te ben aq pershtypje ose nuk te pelqen i bie qe je anti-semit , rracist, dhe injorant pasi ajo fjale jo vetem qe nenkupton paqe, po eshte pershendetje ne boten hebraike.

Artikulli im s’ka asgje me shume e asgje me pak se lajmet nderkombetare keshtuqe merre si te duash , e njejta gje jane nqs pranon lajmin nderkombetar pranon dhe “artikullin tim” automatikisht edhe pse s’te pelqen.

Nuk e di sa i informuar je, po ne Jeruzalem nuk ka forca paqeruajtese apo kasketa blu sic njihen ushtaret e kombeve te bashkuara, rendin qe ne krijimin e shtetit te Izraelit e ka mbajtur ushtria dhe policia Izraelite, autoriteti palestinez ka pergjegjesi per anen tjeter Gjirit Perendimor dhe rripin e Gazes, dhe eshte pare shume mire se si nje pseudo-shtet nuk ben perpjekje per ti mbrojtur dhe qytetaret e tij viktima ,por behen pale dhe flasin me ideologjine e bindjet e nje organizate terroriste , te mbrojtur nga OKB juaj e dashur.

Po dhe ne ketu e kemi humbur shpresen tek refugjatet patetike,keshtuqe jemi njesoj te dyja palet :wink:

Ligjin nderkombetar e ka thyer OKB ne kete rast pasi nuk mund te vendose nje trup nderkombetar per ceshtjet e nje shteti sovran, e nuk e di nese ka nje ligj nderkombetar specifik vetem per kete ceshtje apo thjeshte rezolute qe parashtron sanksionet.

*Sa i perket njohjes , e ka votuar senati ne menyre bipartisane ka 20 vite, Trump thjeshte rikonfirmoi publikisht.