Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

Nuk eshte e vertete. Shif terroristet, jane rralle brez i pare qe i bi bretku ne pune dhe sigurisht me te shumte brez i trete.

Nderkohe kto diskutimet me marioneta globaliste, apo political correctness apo qofte teza diskretituese mbi neo-liberalizmin tregojne se ne cfare derexheje eshte katandisur profesorati i humaniteteve ne Shqiperi…
Kto jan diskutime hallvaxhinjsh kur vijne nga injorantet ne emigrim qe skan mundesi te arsimohen por do sherbejne kafe apo do punojne ne ndonje kubikal nen ndonje shef injorant ne ndonje brime te uesej… Ju ne Shqiperi me kaq shkolla e universitete private si mund te vazhdoni te jetoni nen kete larje truri.

Nuk ka me Global se Trumpi dhe politika Amerikane, NE EKSPORTOJME LUFTE DHE VDEKJE idiotet na duartrokasin dhe na ndjekin me besnikeri se kujtojne se sdo ju vije rradha e tyre…do vije edhe rradha juaj.
Si ka mundesi qe je kaq i verber e sulmon globalizmin kur Trumpi nga ameriqia Globalisht deklaron Jeruzalemin kryeqytet te Izraelit.
Pse nuk e deklaroji Izraeli vete ? Nderkohe pse jo Bushi e Clintoni, hiq Obamen zemerpulen, kur permendja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte pranuar ne politiken amerikane ne 1995. Pse pak Militarist ishte Bushi me Dick Cheneyn qe nuk e ben apo ky eshte BOBI??? Pse tani nga nje President i deshtuar e miop?

Nejse le te filloj lufta ne Jeruzalem sepse Trumpi nuk eshte tu hap ambasade per i her…DO FILLOJ NJE PROCESS HAPJE…deri atehere kesmet.

Izraeli e ka deklaruar ka 70 vite , po Evropa Socialiste & Liberale se ka njohur se i dhimbsen te gjoret jihadiste te Hamasit.

Tani ate pyetje nuk i pergjigjemi ne pse se beri Bushi , Clintoni apo Obama.

Rendesi ka kush e beri fakt te kryer, cfare tha ne fushate , e mbajti fjalen i rikthehu dinjitetin marredhenieve SHBA-IZRAEL qe Obama yt karizmatik i hodhi ne plehra teksa dilte nga xhamia ne Chigaco ku 2 jave me pas imami u arrestua per lidhje me terrorizmin ne Jemen e Liban. :wink:

Ambasada aty eshte vazhdon punen ne Tel Aviv derisa ai dha ok per fillimin e punimeve te ambasades madheshtore qe do ndertohet ne Jeruzalem, pastaj do behet transferimi. Me bismila toben e jarebi

Kush ka frike mo djale? Une po thoja qe hallet e Izraelit nuk jane hallet e Evropes.

Po spo ju jep njeri halle moj Evrope, po te doni te fusni hundet halle do keni.

Kot s’thone Evropa kurva vjeter. Edhe i pelqen edhe bo si e veshtire. S’ka mbetur Izraeli ti jape halle Evropes se keni te tjere perpara t’iu qani hallet nga Siria e Jordania, Egjipti , Iraku , ti fusni ne shtepi ,ti vishni , ti lani, ti ofroni pjaten e ngrohte e ne mesnate t’iu perdhunojne grate e vajzat per Krishtlindje.

Leri ato perralla ADCD. Izraeli shuhet pa Ameriken. I kemi degjuar me kohe keto mburrjet e popullit te shkretetires.

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Mburrja ka fakte mbrapa https://en.wikipedia.org/wiki/Six-Day_War 3 me 1 per 6 dite fitore historike, dhe ne vitet 60 e jo me tashme , qe Izraeli furnizon Ameriken e te gjithe boten e civilizuar me shpikje militare e shencetare :wink:

Ne fakt ashtu eshte. Po me kujtohej Franca…ja ashtu, me ato nderhyrjet. Dhe e hengri sa krahu komuniteti cifut atje…gjera qe ndodhin. S’ka gje. Me pak dhimbje do kaloje. Edhe ketu ne Gjermani po ia perzejne femijet nga shkollat.

Do vi dita po he

Nuk e di,po ajo qe shof une asht se Edvin Kristaqi,po ban historine ne Bruksel.
Bravo Edvin Kristaqi !

1 Like

Fol Edwin Te lumte goja
Bithen e vicit tregoja :blush:

Vucici ,shteti I te cilit beri 3-4 luftra,ka hapur dhe ka mbyllur disa kapituj nga negociatat,Edvin Kristaqi ska marre akoma daten e hapjes,le me te filloje bisedimet.
Sukses I madh!

kur cicron kali*, s’ bzan djali

  • i trojs
    I Madhi

E kishin pyt Vucicin - kujt ke qef t’i ngjash nga udheheqesit botnore? -Edvin Kristaqit, - kishte than.

4 Likes

ti urban,pse s’mban qëndrime të tilla edhe për çështjen shqiptare? pse nuk pranoni modelin çifut edhe për shqipërinë?

Cili eshte modeli ?

Jepi aty Donald trimi e mos caj bythen fare per historine traditat fete shekullore Te rajonit.
Me kujtonet nje ish udheheqes sindikalist I cilli mburrej se do hidhnin qindra mije punetore ne demonstrate .kur I kujtova se vendi ishte ne fije Te perit e veprime Te tilla do ta zhysnin ne komplet kaos. Pergjigja e tij ishte :” na plasi bytha “.

Vickla koti provokuese, qe nuk i shkojne nje burri shteti. Trump-i le te merret me hallet me te medha qe ka Amerika e ti leje keto budalliqe.

eee, industria po zhvendoset, nga lendet djegese, tek energjia elektrike, keshtu qe arabet dhe te tjeret, po e ndjejne rrezikun e uljes se import-eksportit te tyre, ee.

jo vetem Ameriken qe e xhvilloi sa ardhi ne pushtet
ja shikoje vete:


https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2017/10/27/u-s-economy-grew-3-percent-from-july-to-september-meeting-trumps-goal/?utm_term=.c83c98a94852

por ky zotni president lider i gjithe botes, brenda vitit po fuqizon gjithe globin,

rritja ekonomike boterore po shkon pertej parashikimeve, dhe ja si thone:

Global GDP growth forecast at 3% in 2018: Conference Board

The growth uptick in 2017 reflected a combination of unique events, including the stabilization of energy and commodities prices, improved business confidence based on hopes for fiscal stimulus and tax reforms by the Trump administration, a cyclical recovery in Europe, and China’s policy-driven growth stimulus.

ja ku e ke shikoje edhe ti, ja:

http://www.chinadaily.com.cn/business/2017-11/14/content_34512083.htm

hajde nje bravo edhe nga ju se me te vertete e meriton

1 Like