Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

Ti permende origjinen gjermane te Trump , qe eshte brezi i trete amerikan, e une te permenda ironine per hir te marionetave globaliste, qe tjetri president amerikan , nga Kenya mezor fallsifikoi certifikaten e lindjes, e vellai i vete mblidhte kanace neper plehra. Thjeshte fakte, pa ngjyrime rraciste apo paragjykuese.

Mesa di une ushtria ne amerike s’eshte me detyrim , pastaj me ushtare e marinsa patriote se Rednecket s’besoj te kete ne Amerike keshtuqe s’pi uje argumenti viktimizues i yti.

Ti po e permend luften, Trump jep mesazhe paqeje, une dua paqen , juve doni lufte vetem se s’iu pelqen pala perballe, kaq humane e globale jeni :wink: meqe ra llaf kush jeni , se marco polo ka nja 800 vjet si histori , qekeni te hershem goxha

Faleminderit zoti Trump ! Jepi dhe nje te shkundme Korese se Veriut me Oksigjen , Iranit me lehte , pastaj kalo knej nga ne se na mbyten permbytjet.

2 Likes
1 Like

Permenda faktin qe Trumpi nuk eshte amerikan dhe ska te drejte te luaje me karten racore te super-races ndonese Nazistet votojne per te. Trumpi e ka gruan Sllovene te vonshme. Ti e krahasove edukimin e Obames me edukimit e qenit dhe nuk besoj se kam lexuar ndonje gje me raciste keto muaj ketu tek peshku.

Cfare jane marionetat Globaliste ? Global kemi qene e do jemi po ta them edhe njehere. Amerika eshte perfituesja kryesore e Globalizmit dhe eksporton LUFTE si asnje vend tjeter globalisht edhe me Trumpin. Aha ti po thua qe Trumpi eshte per paqen dhe Europianet qe po ngrysin vetullat jane kurva luftarake?

Ushtria amerikane mbush rradhet me te varferit sepse kalamojte e Trumpeve kur fillon lufta dhe fillon conscription ja mbathin. Amerika eshte kryesisht e bardhe por me nje perqindje te larte ushtaresh qe vijne nga minoritetet etnike te varfera qe ne nivel kombetar jane te vogla…i cik e komplikume

Ne ate kohe nuk mund te behej i nderuar, se duhen pare faktoren ekonomike, industria ishte e varur nga lendet djegese nentokesore, si karburantet. Sot industria, ka tjeter faqe, dhe rrjedhimisht, flitet e veprohet ndyshe nga para 30 vjeteve.

1 Like

obobo spo dine ku te futen

ekonomine po e rregullo qe ne vitin e pare

po te zgjidhe edhe korene edhe lindjen e mesme, pastaj ca i ngeli ketyre zybave qe kane qene ne pushtet keto 20 vitet e fundit?

2 Likes

insanity: doing same thing over and over again and expecting different results

vazhdo sic kane bere te tjeret i thone, se ato nuk e arriten dot paqen…

Ti paske pik te dobet Obamen , Hillaryn , e te gjithe me rradhe, ti the qe jane te kulturuar e une te thashe qe dhe qenin po e mesove kulturohet , ne kontekstin qe ta kam thene dhe ne fillim fare qe Obama nuk ishte ndonje i ardhur nga Perenia apo politikani me i suksesshem se nje cop senator ishte por ishte i zgjedhur per ate pozicion se i duhej globalisteve nje marionete e atille,me ate background,rrace dhe zhvillim per qellimet e tyre, qe te perfundojme sot ketu qe permend ti Nazista ne 2017 e supremacista qe perdorkan minoritetet si ushtare.

Te jesh brez i trete me amerikan se brez i pare i sapo zbritur nga gomonja je 100%.

Ju gjykoni politiken po harroni perplasjet kohore, zhvillimet e shoqerise, se sot zbuluat political correctness e te drejtat e milingonave ekuatoriale, te drejtat e komunitetit lgbtqprsjtyax etj.

Ju dhe amerikanet native i diskreditoni e beni gjenocid kulturor sot e kesaj dite me Senatore “Pocahontas” Elizabeth Warren.

1 Like
3 Likes

Himni im eshte ky

2 Likes

un, abuja dhe putini zdum_http://www.ansa.it/sito/notizie/topnews/2017/12/05/abu-mazen-a-putinproteggere-gerusalemme_ce7c8b44-8f08-4f23-8ed4-690367c7c2c7.html

O manjola dove la parola di presidente Putin apo presim telefonaten ne studio :stuck_out_tongue:

Nuk eshte e vertete. Shif terroristet, jane rralle brez i pare qe i bi bretku ne pune dhe sigurisht me te shumte brez i trete.

Nderkohe kto diskutimet me marioneta globaliste, apo political correctness apo qofte teza diskretituese mbi neo-liberalizmin tregojne se ne cfare derexheje eshte katandisur profesorati i humaniteteve ne Shqiperi…
Kto jan diskutime hallvaxhinjsh kur vijne nga injorantet ne emigrim qe skan mundesi te arsimohen por do sherbejne kafe apo do punojne ne ndonje kubikal nen ndonje shef injorant ne ndonje brime te uesej… Ju ne Shqiperi me kaq shkolla e universitete private si mund te vazhdoni te jetoni nen kete larje truri.

Nuk ka me Global se Trumpi dhe politika Amerikane, NE EKSPORTOJME LUFTE DHE VDEKJE idiotet na duartrokasin dhe na ndjekin me besnikeri se kujtojne se sdo ju vije rradha e tyre…do vije edhe rradha juaj.
Si ka mundesi qe je kaq i verber e sulmon globalizmin kur Trumpi nga ameriqia Globalisht deklaron Jeruzalemin kryeqytet te Izraelit.
Pse nuk e deklaroji Izraeli vete ? Nderkohe pse jo Bushi e Clintoni, hiq Obamen zemerpulen, kur permendja e Jeruzalemit si kryeqytet eshte pranuar ne politiken amerikane ne 1995. Pse pak Militarist ishte Bushi me Dick Cheneyn qe nuk e ben apo ky eshte BOBI??? Pse tani nga nje President i deshtuar e miop?

Nejse le te filloj lufta ne Jeruzalem sepse Trumpi nuk eshte tu hap ambasade per i her…DO FILLOJ NJE PROCESS HAPJE…deri atehere kesmet.

Izraeli e ka deklaruar ka 70 vite , po Evropa Socialiste & Liberale se ka njohur se i dhimbsen te gjoret jihadiste te Hamasit.

Tani ate pyetje nuk i pergjigjemi ne pse se beri Bushi , Clintoni apo Obama.

Rendesi ka kush e beri fakt te kryer, cfare tha ne fushate , e mbajti fjalen i rikthehu dinjitetin marredhenieve SHBA-IZRAEL qe Obama yt karizmatik i hodhi ne plehra teksa dilte nga xhamia ne Chigaco ku 2 jave me pas imami u arrestua per lidhje me terrorizmin ne Jemen e Liban. :wink:

Ambasada aty eshte vazhdon punen ne Tel Aviv derisa ai dha ok per fillimin e punimeve te ambasades madheshtore qe do ndertohet ne Jeruzalem, pastaj do behet transferimi. Me bismila toben e jarebi

Kush ka frike mo djale? Une po thoja qe hallet e Izraelit nuk jane hallet e Evropes.

Po spo ju jep njeri halle moj Evrope, po te doni te fusni hundet halle do keni.

Kot s’thone Evropa kurva vjeter. Edhe i pelqen edhe bo si e veshtire. S’ka mbetur Izraeli ti jape halle Evropes se keni te tjere perpara t’iu qani hallet nga Siria e Jordania, Egjipti , Iraku , ti fusni ne shtepi ,ti vishni , ti lani, ti ofroni pjaten e ngrohte e ne mesnate t’iu perdhunojne grate e vajzat per Krishtlindje.

Leri ato perralla ADCD. Izraeli shuhet pa Ameriken. I kemi degjuar me kohe keto mburrjet e popullit te shkretetires.

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Mburrja ka fakte mbrapa https://en.wikipedia.org/wiki/Six-Day_War 3 me 1 per 6 dite fitore historike, dhe ne vitet 60 e jo me tashme , qe Izraeli furnizon Ameriken e te gjithe boten e civilizuar me shpikje militare e shencetare :wink:

Ne fakt ashtu eshte. Po me kujtohej Franca…ja ashtu, me ato nderhyrjet. Dhe e hengri sa krahu komuniteti cifut atje…gjera qe ndodhin. S’ka gje. Me pak dhimbje do kaloje. Edhe ketu ne Gjermani po ia perzejne femijet nga shkollat.