Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

Do vi dita po he

Nuk e di,po ajo qe shof une asht se Edvin Kristaqi,po ban historine ne Bruksel.
Bravo Edvin Kristaqi !

1 Like

Fol Edwin Te lumte goja
Bithen e vicit tregoja :blush:

Vucici ,shteti I te cilit beri 3-4 luftra,ka hapur dhe ka mbyllur disa kapituj nga negociatat,Edvin Kristaqi ska marre akoma daten e hapjes,le me te filloje bisedimet.
Sukses I madh!

kur cicron kali*, s’ bzan djali

  • i trojs
    I Madhi

E kishin pyt Vucicin - kujt ke qef t’i ngjash nga udheheqesit botnore? -Edvin Kristaqit, - kishte than.

4 Likes

ti urban,pse s’mban qëndrime të tilla edhe për çështjen shqiptare? pse nuk pranoni modelin çifut edhe për shqipërinë?

Cili eshte modeli ?

Jepi aty Donald trimi e mos caj bythen fare per historine traditat fete shekullore Te rajonit.
Me kujtonet nje ish udheheqes sindikalist I cilli mburrej se do hidhnin qindra mije punetore ne demonstrate .kur I kujtova se vendi ishte ne fije Te perit e veprime Te tilla do ta zhysnin ne komplet kaos. Pergjigja e tij ishte :” na plasi bytha “.

Vickla koti provokuese, qe nuk i shkojne nje burri shteti. Trump-i le te merret me hallet me te medha qe ka Amerika e ti leje keto budalliqe.

eee, industria po zhvendoset, nga lendet djegese, tek energjia elektrike, keshtu qe arabet dhe te tjeret, po e ndjejne rrezikun e uljes se import-eksportit te tyre, ee.

jo vetem Ameriken qe e xhvilloi sa ardhi ne pushtet
ja shikoje vete:


https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2017/10/27/u-s-economy-grew-3-percent-from-july-to-september-meeting-trumps-goal/?utm_term=.c83c98a94852

por ky zotni president lider i gjithe botes, brenda vitit po fuqizon gjithe globin,

rritja ekonomike boterore po shkon pertej parashikimeve, dhe ja si thone:

Global GDP growth forecast at 3% in 2018: Conference Board

The growth uptick in 2017 reflected a combination of unique events, including the stabilization of energy and commodities prices, improved business confidence based on hopes for fiscal stimulus and tax reforms by the Trump administration, a cyclical recovery in Europe, and China’s policy-driven growth stimulus.

ja ku e ke shikoje edhe ti, ja:

http://www.chinadaily.com.cn/business/2017-11/14/content_34512083.htm

hajde nje bravo edhe nga ju se me te vertete e meriton

1 Like

Një shtet nacionalist,që mbron me çdo mjet interesat e tij kombëtare.

1 Like

Une sinqerisht nuk e kuptoj gjithe “inatin” qe kane shprehur do lidere te vendeve myslimane/islamike keto dite ne lidhje me nje ambasade. Ta vene dhe myslimanet (Arabia, Turqia a ku di une) nje ambasade ne Jeruzalem dhe barazohen situatat.

Po pse une e perfaqesoj te gjithe Shqiperine qe e kam ne dore e spo e zgjedh si model, te besh krahasime te tilla ska sens, po krahason nacionalitetin e nje shteti te rikrijuar pas genocidit dhe miliona te vdekurish,te rrethuar nga vende qe duan ta zhdukin, me Shqiperine e shkabave,qe s’merret vesh i pari me te dytin e jo me levizje nacionaliste kombetare.

Ai model ka marr fund me Shqiperine , pasi cdokush sheh interesin e tij , taze i bejne tregtite e pazaret me serbin e grekun , a si pjerdh njeriu per nacionalizem, te njejtet ata qe veshin fanella kuqezi e kendojne himnin kombetar.

Se ke kuptuar ceshtjen , s’eshte puna tek zhvendosja e ambasadave, por njohja e Jeruzalemit si kryeqytet.

Ta barazojne me njohjen kryeqytet pra. Ta shpalle Palestina kryeqytet Jeruzalemin dhe ta njohe Arabia me shoke

Po lëri të tjerët,ti pse s’ke të njejtën qasje? Çka të pengon ty të jesh nacionalist? Të mos përrkrahësh modelin obamist?
Se të bësh ithtarin e trmpit andej dhe të much Nanos këtej,nuk shkon

A eshte e vertete qe edhe Greqia (meqe nje lagje e Jeruzalemit te Vjeter eshte greke) kerkon te shpalle Jeruzalemin kryeqytet te Greqise?

  1. eshte bo pazari me arabet qe ne qershor kur u hidhte vallja e shpatave. ne publik nuk mund ta pranojne arabet as per 1000 vjet te tjera kushedi, por ne ujdi kane ra. Paqja israel-arabe do arrihet nga ky president, te gjithe kane problem iranin, irani del i humb ne kete mes.
  2. amerika do rikonfirmoje qe eshte lider frontal, nuk ja pa qarin qasjes se “leading from behind”, u shkref ne siri (dhe rrezik po shkrefej dhe ne ballkan po te kishte vazhdu me palluqen).
  3. art of the deal, e fillon doren shume lart qe te zbresesh aty ku ke dash me dale qe ne fillim, kot nuk je ushtria me e forte ne bote, per te bo kesi lloj deals je.
  4. njesoj si me korene, nuk e kishte vone njeri ne levizje kinen deri tashti, dhe kur terheq kinen prej hunde atehere pasojat i ha rusi.
1 Like