Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet


#103

Une jam nacionalist per veten time ku i di ti aktivitetin, bindjet ,idealet e mia ?

S’do dal si Edvini me shoke me mushama plastike per te mbrojtur natyren ne shesh me 200 njerez.

Se di per cfare transporti e ke fjalen , apo te michael nanos …

Une jam aq sa jam , sac e ndjej qe i detyrohem kesaj toke ku kam lindur ,aq sa meriton se sjam shkabaist si ata qe u cmenden atehere kur doli Kreshnik Spahiu ne skene, u gezua dynjaja thua se erdhi Mesia tna shpetonte, se dinin shqipot si brenda si shqipot jashte qe hengren dhe faturen financiare qe ishte thjeshte nje loje politike. Ku eshte Aleanca Koq e Zi sot ?


#104

jezusi leu = vendi ku jezusi lindi mnjf. jezusi (je zot-i) nuk ishte çifut, se ndryshe do te ishin bere dhe çifutet vete te krishtere. do ta ndiqnin nga pas, dhe jo ta denonconin tek romaket, per propagande anti qeveritare, qe do ta varnin pastaj.


#105

Qe te ishte marionete e globalizmit duhet qe te ekzistoje nje entitet ne rang global, i mire-organizuar qe ka fuqi te instaloje presidente ne vende te zhvilluara si USA. Ketu fillon e prek kufijte e teorive konspirative, serialet imagjinare te mendjeve te vogla.


#106

Ti je i madh , ishe mire kur s’ishe ketej verdalle


#107

ti me sa shoh je Shkaba apo jo ? heq koken qe s’ja di kuptimin fjales Nacion/alist apo nacionalizem.


#108

Jerusalem ka qene I njohur me kohe si kryeqytet I izraelit nga shba por zhvendosja e ambasades eshte mbajtur pezull me urdhra ekzekutive presidential we rinivoheshin here pas here .


#109

Ashtu prapa perdes e dime ne , po ia doli nje burre shteti e ta thote ne shesh burrash para syve te gjithe botes , te jape dhe firmen , jo vetem fjale…


#110

ti duhesh lene vetem, ne fakt, se postimet dhe ato qe tregon i ke ne nivel te kopshtit.


#111

Ke te drejte , realiteti eshte me bastard dhe me pak i komplikuar , po te bazohesh tek seriali House of Cards


#114

Jezusi sikur u poll ne Bethlehem thone kauret .


#115

Jezusin e solli pelikani nqs do merresh me nivelin e kurreshtarit :stuck_out_tongue:

Jeruzalemi mijera vjet qyteterim , sipas tij i vjen emri nga lindja e Jezusit e hajde diskuto ketu po deshe


#116

e kane manipulu historine, ata mund te thone qe u lind dhe ne hene.
eshte si ajo legjenda e Rozafes ne kala te shkodres dhe Gjirokastres. Keshtjella e Gjiut eshte ne gjirokaster dhe jo ne shkoder, sipas emrit te qytetit.


#117

ku e di ti qe ka mijera vjet, i ke majt pishtarin ?


#118

Po e mbaja pishtarin se nuk shifte mamia teksa pillte Shen Meria


#119

vetem se zgjuarsi tregon kur flet ne lidhje me bashkebiseduesin dhe jo me ja fut kot. une s’po tallem. te pyes seriozisht, ku e di ti qe ai qytet ka mijera vjet para krishtit ? nga çfare provash nisesh ?

dhe pastaj pyetja shtese, çlidhje ka emri aktual me vjetersine e origjines ? a nuk ka qytete, qe te kene pasur emer tjeter ne origjine dhe ndryshim te tij te mepasshem ?


#120

199 shikime 117 pergjigje .
Po keta qe shohin , kush jane ?


#121

Shqiperia nuk ka pse te ndjeke shembullin e Izraelit, per faktin e thjeshte qe Izraeli si shtet ka kryer krime te panumerta ndaj njerezimit te denuara nderkombetarisht.
Shqiperia duhet te gjeje rrugen e vet si cdo popull ne krize e ska pse kopjon here Muzhiket Rus apo Sionistet e Izraelit.
Rracizmi dhe injoranca flene bashke e fatkeqesisht Shqiptaret jane te zhytur ne injorance. Krimet ndaj njerezimit te kryera nga Sionistet e Izraelit nuk bejne krenare shume Cifut dhe nese bashkepunimi midis Cifuteve eshte per tu levduar ashtu duhet marre shembull edhe nga Turpi qe shume Cifut kane per Shtetin Sionist te Izraelit.
Eshte Mit ajo qe mendoni ju ne Evrope qe Cifutet jane te bashkuar per te mbrojtur masakrat e Sionisteve, shume Cifut ua kane vizen dhe i shofin si psikopate te ndrydhur ne nje lufte te pa-shprese.


#122

Une s’jam as antropolog , as arkeolog , as etimolog qe te jap referenca te sakta shkencore por ke plot materiale qe e vertetojne lashtesine e qyteterimit atje, egzistojne vende e site arkeologjike , shpella e shkrime te shenjta mijevjecare , shume para lindjes apo vdekjes se Jezu Krishtit.

E njejta gje vlen edhe per emrin mjafton te kerkosh ne wikipedia e ta shpjegon te gjithe historikun e emertimit.


#123

s’eshte gje ne krize populli shqiptar. i ka punet persmari.


#124

Greket tani dmth duhet te kerkojne stambollin kryeqytet?