Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet

s’kane lidhje greket me konstandinopojen qe ishte Roma e lindjes. ne kur erdhi turku ne ballkan e quajti RUMELI (Rome) dhe jo Greqi apo Ellade.
per kete pune ja u ngriten koken banorve te atjeshem (shqiptarve ne fakt, se greket shisnin berthama ne treg, s’ishin per gjera me te Nalta) gjermanet ne shekullin e 19-te.

Shqiptaret kane probleme te panumerta dhe ndoshta tani kane mundesine qe ne Europe te fillojne ti adresojne pak nga pak vitet e ardhshme por smund te marrim kurre si shembull shtetin e Izraelit per sa i perket krimeve ndaj njerezimit.

Qenkan keta te shoqerise civile.

1 Like

mos u vish njerzve problemet qe ke vete. shqiptaret qe njoh une s’kan gje probleme fare.

Idealisti humanitar , po ajo Evropa e dashur sa shekuj ka perdhunuar , vrare , grabitur , skllaveruar ,kolonizuar gjysmen e dynjase ? Apo ajo Amerika qe te hapi deren zotrote.

Njerezimi ashtu eshte krijuar ashtu do vazhdoje , me lufte , gjakderdhje, konflikte ,

Pervecimi qe i ben krimeve hipotetike te Izraelit , eshte i shemtuar dhe mbi te gjitha i pabaze.

Tani si Izraeli si Palestina nuk eshte se jane pro Kosoves dhe çeshtjes shqiptare. Megjithese me Izraelin mardheniet shteterore dhe njerzore jane shume te mira. Personalisht mendoj qe shqiptaret nuk kane çfare fitojne ne kete çeshtje. Keshtu qe parulla qe shkon me shume eshte “No comment” !

2 Likes

Krimet hipotetike te shtetit te izraelit…thote tjetri kur ka denime nderkombetare pafund.
Ajo qe desha ti shpjegoja Deltas eshte qe Cifutet nuk kane qendrimin tend e shokeve te tu ndaj krimeve te shtetit te Izraelit. Cifutet Shqiptar qenkan te gjithe Sionist, ndersa Cifutet Amerikan nuk jane si Cifutet Shqiptar, e ata sic adhurojne punen e mire ne Izrael per shume gjera, llahtarisen nga krimet e radikaleve Sionist. Mendjen Sionisteve nuk ja ndryshojne as Cifutet e jo une

vallaj kur erdhen lujten futboll me ne, na trajtuan si shkerdhata ata çifutet. asnje besim nuk na bejne, qe kemi qene vendi i vetem ne europe qe i pajisnim me dokumenta per te shkuar ne amerike, megjithese qeveria ishte kuislinge dhe nen urdhra te gjermanit.

gjera te tilla sot, i marrin si verpimtari korruptive. dmth te veprossh ne kundershtim me ligjet ne fuqi.

gabim shtypi

1 Like

S’mund te pergjithesosh nje komunitet te tere me ata qe ke njohur ti , varet ndoshta ndajne te njejtat pikepamje politike e keshtu iu puqen mendimet.

Krime nderkombetare ke kryer dhe ti qe ke votuar senatin e kongresin amerikan, qe aprovoi invazionin e luften ne Irak e Afganistan shkaterruat e vrate jetet e mijera njerezve te pafajshem thjeshte per interesa ekonomike dhe politike.Ti i bie te jesh kriminel lufte.

ti ngaterron gjerat. çifutet e amerikes s’jetojne te rrehtuar me arabe, normal qe do te tregohen me humane. jetojne me me pak frike.

1 Like

Ka qene edhe Bulgaria qe ka bere te njejten pune si ne Shqiptaret dhe pati me shume cifute mbas luftes se dyte boterore se para po si Shqiptaret. Greket i kan dashur shume Cifutet po ashtu, edhe Italianet qe e kishin mbushur partine fashiste me Cifute.
Serbet qe pretendojne se jane Cifutet e Balkanit i futen ne dhoma portative me gaz…po prap si Shqiptaret u lepijne bothen Cifuteve me legjenda urbane.
@urbantelescope… Irakun teorite konspirative e shpjegojne si Kurban per Izraelin se u forcua shume…po ashtu edhe Iranin…kshu qe krimineli i luftes shihet ndryshe…
@anon64581289 …meso ene ti 2 gjona…ne usa jeton komuniteti me radikal Cifut, hasidiket, per ate pune…qe nuk hane pyke por Cifutet e zakonshem u rrine larg se nuk i lidh gje. Nuk u pelqen tua shash ti dhe une por vete nuk lene gjo pa thene…jane kokrra e delexhinjve e injoranteve…njesoj si allahu ekber
@urbantelescope Hamasi eshte varremihesi i Palestinezeve te gjore

S’fiton thua ti , po i Mothi do thonte ndryshe , une po pres rrogen tani e thashe te kap normat se ke marre vesh ti :stuck_out_tongue:

Pyeten nje Cifut , nje Shqiptar dhe nje Italian , sa here e beni ne jave .
5 here tha Shqiptari , 5 here dhe Italiani , 2 here tha Cifuti , cne kaq pak i thane , boll gjak kemi derdhur u pergjigj Cifuti .

kush jane shqiptare te tille ? po faktin qe zogu ishte gati tu leshonte terren ne jug te vendit per te themeluar shtetin çifut e pare, e di ti ?

Po per Hamasin ca qendrimi ke ? kot per kuriozitet

Une flas me fakte , tani pas luftes si ne Irak e si Afganistan qe eshte pranuar qe kane qene katastrofe dhe te pabaza, jo me teori konspirative ne ajer sipas interesit

Po me thua mua qe e quaj Ameriken eksportuesin global te luftes? Per viktimat ama nuk jam une krimineli i luftes por influenca Cifute ne Administrate apo jo…kete mendim kan edhe elita arabe, doktore e inxhinjere