Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet


#323

prifti s’ka si te jete komunist, se feja dhe komunizmi jane te dyja DOGMA. eshte si me pas ne tryeze dy gota me uje. kur njera vetem mjafton e tepron.

pranej dhe komunistet e hoqen fene, nga ishte e tepert. dogma e tyre i mjaftonte popullit.

mesa shof ti akoma se ke kuptu, se patriote ishin hoxhallaret qe iu bashkun luftes çlirimtare dhe jo komunistet qe ti me te drejte i cilesove si internacionaliste. POR, po internacionaliste jane dhe fetaret. pranej dhe i thashe atij tjetrit, qe ishte jo koherent. sepse fetari i krishtere s’ka si te jete Patriot. eshte internacionalist.


#324

Ky eshte prift allasoja me probleme mentale …qe ka kultur te modhe interneti …qe i sjell çorap ktu …nuk e kupto as vete se ku do me dal …
po te gezoj se gjynah …lol ne na ka ahaha ha
Me ngjitet se nuk e kaperdin dot te verteten …lol


#325

o fele e djathte hajdareshe e ages, po felen e gjysmes tjeter te popullit ku e le? Pastaj Stalini ne te gjalle ka qene i admiruar nga i gjithe populli i tij, nga te dyja felet, sepse realizoi me teper se çdo car, realizoi magalloidene Ruse.

Ti mund te hidhesh perpjete, por kjo eshte e vertete objektive qe nuk varet nga mendimi i çdokujt llapaqeni mbas pilafit te vitit 89-te. Po te kish fituar Stalini, me siguri nje bythmute si ty do t’i lepihej pushtetit, do te ishte qasur prane pushteti nacionalist komunist qe kish qasur shume nacionaliste qe i kishin sherbyer Carit, Princ Vidit dhe Zogut, per te cilat qasje mburreshin qe atehere mçeftas pushtetit si disidente t’mdhej kunder sigurimit, megjithse baba ose xhaja i punonte ne sigurim.


#326

stalini nuk ishte sllav (duket qe nga çerja). prandaj dhe ruset e likuiduan shpejt. ata nuk e donin.


#327

Ishte Gjeorgjian.


#328

kokloqe, kjo eshte konstante ne histori, sepse edhe Napoloni ishte korsikan, por ishte korsikani qe shperndau ne bote Francen dhe per pak e beri qender te botes. Njesoj per Aleksandrin e Moth si maqedonas pellazg i kultures helene qe dhjeu nje mut te moth sa koka jote ne rreze te Olimpit Baba Tomorri dhe e çoi deri ne Indi


#329

po pra, duhet me pa se nga jane keta gjeorgjianet. nga vijne si origjine. si popull zeshkan duken ne pamje te pare, dhe shkrimin e kane si te vjeter.


#330

pikerisht lale, nuk jam tu thone diçka kundra kesaj tendes qe me duket llogjike.


#331

korsikanet, gjerorgjianet, maqedonasit jane pellazge.


#332

Meqe i paske te plotesuara te gjitha fushat ,antropolog, teolog,sociolog,pateolog,karolog qe i dallon njerezit qe nga cehrja e bene analiza etnologjie vetem kaq thuaj, ku bazohesh ti qe citon se prifti paska qene internacionalist e ndersa hoxha patriot dhe pse hoxhallaret egzistokan ne qark te mbyllur sipas teje, qekan domestike dhe jo internacionaliste kur islami eshte fe globale e misioni i tyre eshte per te perhapur islamin kudo ne bote ?!


#333

ngaqe prifti katolik ka me pak liri nga hoxha musliman (ai varet nga Selia e Shenjte, hoxha nga asnje, po t’ja jape truni behet me cilin do). pastaj po ti shohesh ata hoxhallaret jane Baba-t e Bektashinjve (konsiderohen si sekt nga muslimanet e tjere, dhe me duket se ishte feja e jeniçerve), jo te tjeret. edhe sot po ti shikosh ne resme, ai babai bektashi duket me babaxhani nga ata. ai suniti ka koke dinake. priftit katolik i duket me pak, se prej jeteses se mire, iu ka lemu zverku.


#334

kokloqe, ke thene nje gjysem te vertete t’modhe per centralitetin e katoliçizmes, po si e shpjegon ti faktin e gjysem te vertetes felore qe shum prifterij katolike kane qene ajka e nacionalizmes shqiptare? Permend vetem Fishten.

Po nuk ke çfar shpjegon, sepse absurditeti dyfelor i botes nuk shpjegohet, vetem pershkruhet. Vetem gamoret dhe dasaretet me fele te konsumuara kujtojne se e shpjegojne.


#335

Fishta ishte me i zgjuar se duhej per te qene prift. po njesoj ishte dhe Fan Noli. keta do te jene bere prifterinj vetem per te siguruar jetesen qe kohen t’ja perkushtonin veprimtarise letrare.


#336

Atehere Allahu nuk egziston, meqe hoxha s’varet nga asnje ?

Po ato kryesite e komunitetet muslimane , qe mblidhen haxhiqamilet e dervishet e tu qe kuvendojne e bejne zgjedhje pse egzistojne , si dalin hoxhallaret , zgjohet njeri ne mengjes e thote jam Hoxhe ?

Prifterinjte vetem ne mesjete kane marre armet , dhe kane qene simbolike per te shoqeruar monarket e princerit ne beteja, cfare pret te marre prifti ciften e ti shtij ballisteve ?! Ai eshte njeri i Zotit, i paqes dhe i harmonise dhe shishes se veres si Pjeri ketu ne peshk.

Sic tha dhe i mothi , me nacionaliste e patriote se Noli e Fishta , historia shqiptare nuk ka njohur ndonje hoxhallar apo imam deri me sot …keshtuqe ke boshlliqe te thella ne logjike… Ose deklarohu si islamik i regjur , e ta pranojme dhe ne edhe slodhemi kot me argumenta, qe i paske mbajtur pishtarin ti si e siguronin jetesen Fishta e Noli


#337

nacionalizmi ndryshon me patriotizmin. nje popull i vjeter nuk mund te jete nacionalist psh. shqiptaret nuk jane nacionaliste. patriote po. se kane lidhje gjaku dhe jo vetem territori.


#338

eshte hajvon fare, tani mbas pak do te thote qe Fishta dhe Noli jane bere prifta sikur tha jo vetem per te siguru jetesen, por meqe nuk qinin dot ■■■■, dhe duke u bere prifta qinin ndonje murgeshe ose ndonje malsore qe rrefente mekatet ne faltore. :joy:
Hajde qyfyre qe behet me Kurreshtarin!


#339

Shkaba paska qene lule para ketij


#340

prift e kalu priftit do te isha bere dhe vete, sikur te me jepnin nje rroge. prifti eshte rrogetar, si te gjithe te tjeret.

ndersa ajo qe duhet te na shpjegosh ti inkuizitor eshte sepse u ndalohet juve martesa ? e kam nje ide por pres arsyetimin tend.


#341

sepse “ne” ta do mendja te ndjekim shembullin e Jezuit qe nuk u martua. Ta do mendja qe nuk mund te martohesh (eros) ne kryq (thanatos).


#342

une them se lidhet me ate thenien : ç’ta ben femija s’ta ben perendia. imagjino te kesh femije te pabindur, hajdut, homoseksual, etj, nuk ke me ftyre t’u japesh moral te tjerve, te jesh i besushem, se do te thone : ti s’je i afte te edukosh femijen tend, e jo me neve. per te evituar kete, nuk e lejojne martesen.

sepse po te ishte thjesht interpretim Teksti biblik, nuk do ta lejonin diçka te tille edhe orthodokset et protestantet apo te tjeret.
plus pastaj qe kur ke te besh me njerez te martuar nuk i komandon me dot lehte, nuk jane si ushtare. gruja, femijt, etj ushtrojne ndikim shume te madh tek njeriu.

por kjo lidhet edhe ndoshta me gjera me te thella akoma.

sidoqofte e vetmja e mire qe kane katoliket per mua, eshte qe nuk penguan Artin, nuk i vune ketij kufizime, siç bene fete e tjera. gje e madhe kjo.