Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet


#343

ti mendon ti, mendon kokloqja, shume mendon si mendojne intelktualet e mdhjej e thone vetem budallalleqe me guximin e budallejve qe flasin per gjera qe nuk i njohin. Motivacioni kryesor i celibatit eshte imitimi i Jezuit, pastaj jane keto dokrrat qe i shpjegon ti po te dali femija bythqime atehere s’ke goje me fol, qe beqari e ka me lehte te sakrifikoje se familjari me kalamoj.

Ne ortodoksi prifterijte e thjeshte mund te martohen, ndersa peshkopi jo, prandaj Noli nuk u martua, ose sipas mendimit tend nuk palloi dhe nuk siguroi jeten dhe vazhdimsine e jetes.

Protestantizmi ka lindur njekohesisht me prishjen e celibatit. Ishte Luteri qe protestoi i pari celibatin duke martuar ndjekesit e tij me murgesha.

Mendon intelektuali i modh sikunder edhe dhjet, mendimi eshte nje proces fiziologjik.


#344

shume interesante keto shpjegimet. koha s’me mundeson te lexoj shume mbi shume pika interesante. pranej dhe perfitova nga rasti me kete pyetjen.


#345

me qe ra fjala te Luteri dhe po diskutohet per lidhjen absurde midis fetarizmes internacionale … sipas fisit te dasareteve mentalitetit te qelbur komunist … dhe fetarizmes nacionale … te mentalitetit te fisit te dasareteve te lyer me parfum … dhe me gjalp nga Marloni ne France … qe me mentalitetin e qelbur komunist te Robespjerit krijoi idene kombetariste patriotike … qe ndoqi me pas çdo komb ne Evrope dhe bote … gjysma e flamureve kombetare ne bote kane si model flamurin francez …

Luter internacionalisti eshte krijuesi i gjermanishtes. Perkthimi i Bibles prej tij ne gjermanisht eshte akoma model i gjermanishtes, plus qe eshte perkthimi i pare i Bibles ne gjuhe nacionale popullore, deri atehere ekzistonte vetem versioni ne latinisht dhe greqisht, dmth per nje elite prifterijsh pa familje qe i binin me dore dhe kishin jetesen te siguruar per te mundur te studjonin gjuhe te vdekura.

Njekohesisht prifti Luter eshte krijues i kombit gjerman, plus absurdit: eshte edhe krijues i protestantizmes si fenomen internacionalist.

Na … rrufsh … trapin … patriotik … fisi … internacionalist nacionalist … i … dasareteve … me fele te konsumuara … nga ferkimi absurd … midis … nacionalizmes dhe internacionalizmes … perkatesisht … ferkimi dyfelor absurd … midis kombetarise dhe fetarise …


#346

#347

Stili i shkrimit i shkon permbajtjes dhe tonit , tiku.


#348

#349

https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.njekomb.com%2F%3Fp%3D58364&h=ATM30bIJ5Ny_3tFjAb7mARvkGEqmyOjTL1i3QcGFWRWbJX7fa636wtwnWqgWZ89-VoK42kWIMfzx-j2t9Sjf8PNX-7RRk2sB50mNVk9N8QZ4v4g3Iojb6hhpaufhKmEjcpgPhHrWUXl654y5EiXqe8BKp7VZH9UnW25NvSaiFKRDc-KKizWIFfXzBBDfULIJv-ZPhCVGI7gYomG6uDoEtbMId-zoe79GQKNJI3wUnEGHWPJ-c-wv-QRnA5hNinBSt8ySf1ySFyimDt1umDBMow_nUsMdeZGA


#350

i kujt shkrimi zhardin? fol ma qarte, se nuk te kuptova. apo e ke fjalen per shkrimin e fisit te dasareteve me pika pika pika me nenkuptime filozofike t’mdhoja?


#351

Ky stili Tiku me hoqi mallin e Idrizit. Sikur ta kishe mush edhe me kokeverdha,lene - lene, c’do te vente!


#352

Pikerisht per stilin me pika, pika e kisha.


#353

Sa i paske bere qejfin edhe ti. Po c’mosad o i mjere! Une e kisha fjalen per nje nga ato Shabbes-Goy-it e paguar ne internet.


#354

Se harrova kete qe te marr rrogen


#355

Nuk e di perse harxhohen para per studime te tilla.
Edhe nje i verber e di qe numuri i muslimaneve ne Europe do te rritet ne menyre eksponenciale.
Arithmetike e thjeshte nje musliman ben 4-5 femije nje eruopian maksimumi 2.
Sa per sugjerimin qe nuk duhet te kemi frike nga islamizimi i Europes pasi muslimanet po asimilohen ky perfundim eshte qesharak,pasi studimi nuk ofron asnje shifer,thjesht merret me propogande.

Per mendimin tim vetem 5% e muslimaneve integrohen në Perendim dhe me integrim kuptoj deshiren per tu bere pjese aktive e shoqerive perendimore.

Per 20-30 vjet Mozarti,Bethoveni etj do te ndalohen se ofendojne Islamin.
Europianet do te vazhdojne te sillen si gomari me ujkun dhe do te thone “jemi ne enderr”…


#356

Po jo o burre, marokine brez i dyte pallohen si mushka ne europe, djemte jane rradikal deri sa te behen 35, e me pas integrohen edhe ata

Islami nuk eshte rrezik per askend


#357

Per fatin tend te keq une jam gjysme cifut, po edhe po te isha “shabos goy” do e beja me kenaqesi pa pagese.


#358

Po pse muslimanet dynden per te emigruar ne Europen kaure e jo ne psh ne Arabine Saudite ku mund te ngrene bythen perpjete sa here te duan?


#359

Po pse s’shkon në çifutistan ,po rri me myslimanët?:running_man::running_man:


#360

Cekia shteti i pare qe “ndoqi” Ameriken per punen e kryeqytetit. Ama deklaruan se do e njohin dhe si kryeqytet te Palestines. Ja pra qe po ta shpallin dhe palestinezet kryeqytet s’do kete me probleme, as gjithe keto komente


#361

me verte e ke ket pytje?


#362

Sipas CIAs 20% e popullsise se Arabise Saudite psh jane te huaj, pjesa me e madhe nga vende me shumice myslimane. Pra sic e shihni emigrimi mysliman nuk diskriminon mbi baza fetare