Trump vulos historinë - Jeruzalemi Kryeqytet


#363

Ne Belgjike psh, jane rreth 2 milion te huaj e me origjine nga jashte Belgjikes, nga te cilet rreth/afro 1 milion jane mysliman, pra rreth 9% e popullates.


#364

#365

Taip Erdogani deklaroi qe do te priste marredheniet diplomatike me Israelin,nese Trump do te njihte Jeruzalemin si kryeqytet te Israelit.

Deri tani ska bere gje.

Plus qe paralamerimet europiane se bota do te shkoje ne ferr nese Trump ben kete hap ,nuk po dalin.

Ka mundesi qe ky muhabet te jete kopsitur qe me viziten e Trumpit në Arabine Saudite.
Mike Pence javen tjeter pritet te vizitoje rajonin…


#366

i vetmi president qe mund te sillte paqen ne lindjen e mesme ky ishte, se ky rri zgjuar deri ne 3:00 AM, qe i bie tamam orar pune ne Lindje te mesme.

ky eshte i vetmi qe punon me orare te zgjatura dhe eshte ne gjendje te zgjidhi problemet ne cdo cep te globit.


#367

Plus qi my boy Jimmy G ja boni fora prap sot :v:


#368

Vetem fitore. U lodhem. Po ça kusuri kemi xhanem te mbajëm peshen e gjith ketyre fitorjeve.


#369

Sot Natanjahu, ishte ne Paris me Macronin, dhe per çudi kish deklarata qe binin ndesh me ato te politikes se Trumpit. Neser Natanjahu vjen ne Bruksel. Ngjarjet po behen interesante.
Teoria ime e nje konflikti te vjeter e te padukshme per syte e turmave, ndermjet USA e EU , po rishfaqet perseri dukshem ne horizont.


#370

Aty ku rri une s’ka myslimane, edhe sikur te kishte mua s’me bejne pershtypje se jam rritur midis shqiptareve ku ka dhe katolike dhe ortodokse dhe myslimane , dhe bahai dhe protestante dhe ateiste , dhe per me teper ne se kemi fene faktor ndikues ne jeten e perditshme, po me habit menyra sesi je shprehur , mendoja se ishit pro tolerances e jo percarjeve, e paskam patur gabim…


#371

Interesante eshte fakti qe ne Evropen lindore perqindja si kap as 1 - 2 % , shifrat me te larta jane ne vendet perendimore si Suedia , Gjermania ,Franca, Anglia , Zvicra , Austria , Hollanda ,Belgjika, ndersa ne Spanje e Portugali vende europiane qe jane pushtuar nga arabet numri eshte gjithashtu i ulet. hmmmmmmmm


#372

te gjithe preferojne vendet e pasura Urbano, jo vendet me standart te ulet, prandaj jane sulur te gjithe kendej nga europa perendimore e veriore,


#373

Prandaj e bera dhe pietjen e mesiperme.fakti qe dynden drejt vendeve te cilat jane shembella me e shkelqier e qiteterimit perendimor tregon se ndoshta nuku jane armiq te oksidentit por perkundrazi iu pelqen ajo menyre jetese.problemi eshte se I shpernguluri shihet gjithnje me dyshim nga vendaliu.eshte ngulitur ne trurin e njerezve qe ne Kohen kur jetonin ne shpella e resurset ishin te pakta e njerezve te lashte iu duhej ti prisnin gurmazin njeri tjatrit ne lufte per mbijetese .


#375

Po tju pelqente ajo menyre jetese nuk i ka penguar kush te jetojne si perendimoret.
Problemi eshte se atje ku jetojne ata e kane kthyer lagjet si Kandahar dhe kete e kane bere me deshire.
Ata duan ta kthejne Europen Perendimore ne kalifat dhe keni per tja pare tymin pas nja 20 vjeteve kur te marrin pushtetin.


#376

Humor pa para po na jep Pjeri.
Cfare deklarata qe bien ndesh me politiken e Trumpit dha Natanjahu?
Apo genje genje se dicka mbetet…


#377

E vertete, por ama ato vendet e pasura gjithashtu i hapen deren me politikat sociale, ndersa te tjerat mbajten qendrime indiferente, aq sa iua lejon ligji dhe morali qe mos ti diskriminojne :stuck_out_tongue:


#378

Rrofte Sadiku Londres te dhjefsha Mretneshen Elizabet i thone ketij mhb :sweat_smile:


#379

Une ndaj te njejtin qendrim si ACDC , se keto dyndje nuk jane si ata myslimanet e para viteve 80-90 qe iknin per nje jete me te mire, qe punonin 3 turne vetem qe femijet te studionin e te beheshin me ekselente se studentet vendas.

Keta sot i ka ushqyer propaganda globaliste liberale , dhe si intereson fare integrimi ne vendet perendimore, flasin gjuhen e tyre, biznesin e bejne me njeri tjetrin , kane blloqe banimi te vecanta , zere se jane nga ku kane ardhur por thjeshte perfitojne nga politikat sociale te vendeve perkatese dhe i mbron kushtetuta e atyre vendeve e si vret njeri me gure ne mes te sheshit apo me varje.


#380

E di qe eshte lemsh, prandaj thashe jo doemos Zoti eshte Jezusi. Shkrimin nuk po e lexoj, jo vetem se e di qe I Mothi eshte nje dhe i vetem dhe ashtu duhet te mbetet, por edhe se thashe qe eshte ceshtje gjuhe, domethene diskutimi qe behet per anglishten e italishten mund te mos kete vlere per shqipen. Me kujtohet para shume vjetesh qe kam lexuar nje shkrim per kete ceshtje nga nje prift ortodoks si zengjini nacionalist korcar nga Devolli ACDC dhe nga ata qe i ka inat patrioti mysliman kureshKari, i cili pak a shume u gjente vende ketyre tri fjaleve qe ka shqipja per qenien e mbinatyrshme: Zot, Perendi dhe Hyu


#383

jo nuk eshte vetem çeshtje gjuhe, por eshte moda sot linguistike llapuese e epokes ngambrapa (prekursor Niçja me zanat filolog) per t’i reduktuar te gjithe problemet ne probleme gjuhesore.

Teza Jezui Zot, o Pereni, o Hyj, si te dush quaje, eshte shkaku kryesor teologjik (dhe jo vetem) i konfliktit midis krishterimit dhe islamit. Ky ishte dhe shkau teologjik qe hebrejte e vune ne kryq si blasfemi ndaj Zotit, me e renda blasfemi sipas tyre, Zoti nuk mund te behet njeri, qenie pise, e nyte.

Sidoqofte mu me behet qefi qe takoj nje shqipo qe ja paska heberin kesaj pune. Falemneres per shoqnine!

(A ma gjen dot shkrimin e ortodoksit, se jam kurioz?)


#384

Doja ta permdendja Nicen dhe ate thenien per interpretimin qe ti e ke aq zet dhe kureshKari aq per zemer, po nuk eshte thjesht ceshtje interpretimi. Nejse, e gjeta me duket ate qe kerkon

http://www.shqiptariiitalise.com/histori/histori/histori/perendia-dhe-zoti-ne-gjuhen-shqipe.html


#385

Kam nigju ni hoxhe t’u prediku ni auditori te gjane,si me than "Pallati i Kongreseve. Ai kerkonte debat me ateistet dhe te krishteret. Kuptohet se pjesa dermuese e auditorit ishin myslimane,po gjithsesi,debati bahej ne menyre te qete e te kulturume. Here mas here,hoxha nerpritej me durtokitje te qeta,miratuse,jo frenetike,entuziaste per madheshtine e fese islame et.
Tani pak si trubullt e kuptova,per faktin se ene une s’di mire anglisht,po edhe ai kishte ni akcent mizerabel.
T’u ju pergjigj ni te krishtereje ne ket pik,hoxha pak a shume tha; Bibla thote se ka vetem ni Zot te gjithe pushtetshem. Myslimanet besojone vetem te nje Zot,kurse te krishteret besojne
Trinity ; Ati - Biri - Shpiti i Shejte. Myslimanet jane me te krishtere se te krishteret! Kerkun ne bibel Jezusi nuk thote se asht Zot, dhe citonte nilloj si Alba chapitujt e ungjillit sipas tre-kater apostujve. Bibla,perkundrazi thote se Jezusi asht i dergumi i Zotit. Myslimanet thone te njajten gja. Myslimanet jane ma te kristian se kristianet! Bibla thote se Jezusi asht ba synet. Gjithe myslimanet bahen synet,kurse te krishteret pjesa dermuse jo. Myslimane jane ma kristian se kristianet. Bibla thote qe nalohet te haet mishi i derrit. myslimanet nuk e hane,te kshtenet po. Myslimanet jane ma kristiane se kristianet ! - argumentoi gjithe kohes hoxha.
:smiley: