Udhetim drejt Shqiperise


#61

ok… shtrengoje fort google translate.


#62

Hapsana te ka bere pak te hidhet :blush:


#63

(gold)brasse (gjermanishtja) nuk ngjan larg nga wrasse qe thua
ne konotacion kuzhine angl. duhet te jete si gjerm. & dutch & fr., Dorade


#64

Miti tjeter eshte se ne jemi I vetmi popull ne Balkan qe s’u kem rene Te tjereve ne qafe .kjo eshte e vertete .por a eshte ky fakt se jemi me Te mire moralisht e shpirterisht se Te tjeret apo se asnjehere nuk kemi qene aq Te forte sa tu bieme Te tjereve ne qafe ?


#65

mir, mir por kto jan gjera te kaluares, tani ne epoken ngambrapa ka vlere vetem pyetja mitike: i ke ra, apo te kane ra ngambrapa?


#66

kemi bo ligjin ne kohe te turkut. po te donim i shfarosnim siç ata na e bene, pasi ra turku. dhe s’ka te bej te fuqia kjo pune, por tek kultura.
nuk shfarosin te gjithe popujt. greket e vjeter e bene vetem me trojanet dhe e vune mesim, qe gje e tille s’duhej bere me. prandaj njihet sot Homeri, qe thua ti. ishte MESIM MORAL per greket. gjona qe s’duhen harru, por qe nga koha dhe perzierjet racore u harruan ne fakt. (ne nje ishull i tha Oraklli qe Uliksin mos e prisni, se zemerimi i perendive do t’u ndeshkoje, dhe ata e priten dhe ndihmuan, i dhane anije, sepse thane me mire te zhdukemi sesa te prishim zakonet tona, dmth mikpritjen), etj.
Historia eshte moral (çfare duhet bo, dhe çfare s’duhet bo), sot ne shkolle mesojne vetem Data. kur ka ndodh kjo e kur ka ndodh ajo.

dhe nuk eshte i fuqishmi kriminel, por frikacaku.


#67

Exactament .turqit kane bere masakra nder popuj Te balkanit dhe shqiptaret si popull me perqindje Te larte Te valinjve e mutesarifeve te turqise kane rolin e tyre .edhe vete Kadarejae pranon diku se masakrat e fqinjeve ndaj nesh kur ra turqia kishin nje element hakmarrje ndaj shqiptareve per shkak Te pozitave Te tyre ne perandorine osmane .


#68

jo, s’kane bere gjera te tilla (te kane rrejt), per vete faktin qe turqia ishte perandori. shume popuj ne te njejtin shtet. masakra beri vetem gjermani, qe per nje ushtar, digjte nje fshat te tere apo pushkatonte 10 vete, kush te ishin, pa dallim feje, moshe apo gjinie. bene dhe komunistet, prej idealizmit.


#69

Thone qe gemocidi Turk ndaj armeneve ne 1915 ku u shfarosen 1.5 milione eshte holocausti i pare I shek XX.shqiptare si sulejman delvina ishin nepunes Te larte Te ministrise se perbrendshme turke qe kreu genicidin .nje prej envereve qe inicuan levizjen xhon turke me synim shterngimin e vidhave te popujve Te perandorise ishte shqiptar .


#70

e para s’jetojne gje armenet ne ballkan (permende ballkanin me duket) , dhe e dyta kur ndodhi ky gjenocid (qe turqit se pranojne te kete ndodhur ne fakt, dmth s’ka burime te mjaftushme historike qe ta vertetojne si fakt), perandoria osmane kishte mbaruar se qeni.


#71

Genocidi ndodhi ne 1915 .perandoria ra ne 1922 .


#72

ne 15 ishin ne fuqi xhonturqit (turqit e rinj) me duket. pastaj siç thashe nuk eshte fakt i sigurte te kete ndodhur diçka e tille, vetem armenet i meshojne, dhe perendimoret i perkrahin per interesa politike. jane kundra islamit ne kete moment.

por s’eshte dhe çudi te jete e vertete po ashtu, sepse turqit si popull sa po formoheshin ne ato momente. u be zhndrrimi osmanlli ne turk. dhe i riu, eshte i dobet dhe frikacak si femija, krime ben. nuk mund te jete i drejte.

popujt e rinj bejne krime, se kane friken e zhdukjes se tyre. si kalamojt. greku modern i zhduku çamet, serbi desh zhduku kosovaret dhe boshnjaket, gjermani çifutet, anglezi indigjenet e amerikes, etj.


#73

skoda çeke ka qene alamet makine. Biçikletat kineze nuk kan qen gjo, kan qen te ronda, peshoshin shume.

kushinetat kineze kan qen t’mira per karroca dore te bome vete nga ne kalamojt.


#74

Koca eshte Porgy. Eshte e njejta familje me seabream, ndoshta seabream eshte koce deti dhe porgy eshte nga oqeani? S’e di mire, por sapo mora koca te tregu :slight_smile: Porgy thoshte, kova ne krah kishte seabream, njesoj duken vetem seabream eshte me gri, porgy eshte me bezhe.


#75

Kryesorja eshte qe e gjeta në frrrongjisht : dorade (qe eshte dhe nje nga 2-3 peshqit me te popullarizuar eshe ketu )

Rrofshi e qofshi!

https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Daurade_(poisson)


#76

Shikoje mire se duhet te kete origjinen nga shqipja.


#77

Dorade = i arte. D’oro, prej ari.

Étymologie
Emprunt à l’ancien occitan daurada, ou de l’espagnol dorada, ‘dorade’.


#78

E drejte. Fotoja ne fakt nuk i pershtatet tekstit. Kur e hapa ne fillim kujtova se do ishte nje raport tipik ankues rreth Shqiperise. Ne te vertete permbajtja eshte pozitive.


#79

He pra, ta thashe qe etimologjia eshte pellazge? Dorade = peshk i arte qe i bie me dore.


#80

VQ