VENDIMI HISTORIK/ KE rekomandon hapjen e negociatave me Shqipërinë! -


#61


#62

Kryeministri Edi Rama pas takimit të zhvilluar me përfaqësuesen e lartë të BE, Federica Mogherini, në një konferencë të përbashkët për shtyp i ka bërë thirrje kreut të PD, Lulzim Basha që të bashkëpunojnë për të mirën e Shqipërisë.

Rama e ka ftuar liderin e opozitës që të bashkëpunojnë bashkarisht në funksion të integrimit të Shqipërisë në familjen Europiane.


#63

E MBANI MEND QARKUN E FIERIT ???


#64

E deklaroj prapë këtu se do të respektohet plotësisht dhe tërësisht e drejta e opozitës për të protestuar dhe e çdo shqiptari. Nuk lëvizim ne nga këto vlera, kurrsesi, por do të marrë përgjigjen ligjore çdo dhunë

Sali Berisha, 21 janar 2011


#65

Do kene bere ndonje treshe me ramen, tre lezbiket


#66

si Doktor Mortja e ke thene :joy:


#67

Nese ti e shikon kete fenomen nga kendveshtrimi europian atehere po, ke te drejte. Po a nuk ishte pikerisht “globalizmi” qe ndihmoi edhe njerez si ty drejt nje jete me te mire? Cfare do perfitoje ti dhe dikush tjeter nga nje Amerike apo Europe nacionaliste? Asgje. Asnjeri nuk do shkelte ne “token e premtuar”. Ndoshta po te perfytyrojme vazhdimin e kolonializmit dhe imperializmit europian, i cili sot pothuajse eshte shuar. Po ekziston ne fakt ,ne nje variant tjeter, ne ate sic e ke thene ti “te ndihmojme Lumpen-proletariatin”.:wink:
Duhet mbajtur nje qendrim me neutral ndaj ketyre fakteve duke e ditur se nga vjen dhe cili do ishte fati yt nese do kishte ndodhur dicka tjeter…“Fatet e popujve te vegjel varen nga fatet e popujve te medhenj”- thoshte dikur nje shprehje.
Megjithate une jam dakort me ty qe ne kontekstin e te drejtave te njeriut duhet te ekzistoje edhe e drejta e nje atdheu dhe e nje identiteti te caktuar etniko-kulturor, te cilin globalizmi ekonomik jo rralle here e shkele me kembe. Dhe keto te drejta i kane edhe popujt e industrializuar dhe jo vetem vendet e botes se trete apo ndonje fis indianesh te humbur andej nga Papua-Guinea. Perndryshe behemi hipokrite.


#68

Identiteti i CAKTUAR etniko-kulturor perjashton Njeriun (te drejtat e njeriut), dmth nga te drejta te njeriut behen te drejta te etnise.


#69

Si I thone ndryshe : edhe dhi e zgjebosur e bishtin perpjete. Lol


#70

Akoma keto me kukesianet e rrembym. :joy:


#71

E drejta e etnise eshte nje e drejte njerezore. I thuaj Deltes qe nuk eshte shqiptar po ta mbajti, po qe eshte nigerian. I thuaj cifutit qe nuk eshte cifut. Te akuzon direkt per antisemitizem.
Asnje nuk ka te drejte te shkeli dinjitetin e njeriut ne baze te etnise, seksit, religjionit dhe rraces. Po dhe fjala “rrace” shkruhet ne kushtetuten gjermane.


#72

deltes nuk mund te thush gjo per etnine, por nuk e ka problem ti quaje me etni jevge ke e kundeshton. Psh sipas deltes alba eshte me etni jevge.


#73

Tre lezbiket me pederastin?


#74

E drejta e etnise eshte e drejte e etnise. E drejta e gjermanit NUK eshte e drejte e shqiptarit.


#75

Ed rama eshte lezbik, homo qe i pelqejne edhe femrat


#76

Nuk ka BE pa futur Tahirin ne qeli

Palloshi sot në sy të Mogerinit për ish-ministrin e tij të Brendshëm thotë se prokuroria s’ka asnjë provë të vetme dhe nuk duhet te jete ne burge.
kurse per kukesianet e burgosur per faj te tij dhe nga policia tij qe i burgos ne mes te nates thote :s’kam lidhje me drejtesine dhe s’ka gje le te rrine ne burg. :sweat_smile:


#77

Ne burg maskarain .ta bejme kurban si jezu Kristin qe te shpetohet vendi :blush:


#78

Goxha fantazi …


#79

@STALKER

https://www.theguardian.com/commentisfree/2018/apr/19/emmanuel-macron-moderate-owen-jones


#80

@Yeriho
Nuk ka shume zgjedhje (opsione) Macron.

Punet pak a shume jane keshtu: Macron nuk do kurrsesi qe ne fund te mandatit te tij te kete fatin e pararendesit te tij, dmth François Hollande, i pari president ne Historine e Republikes se V franceze (aktualja) qe nuk rikandidoi per postin e presidentit. Pse? Sepse e kish te sigurt qe nuk dilte ne turin e dyte; pse? sepse Franca, sikurse pothuaj gjithe planeti, eshte me se shume djathtas (politikisht): jetojme ne kohe cinike, individualiste, etj etj (gjera qe sterdihen).

Fati i vetem i Macron eshte se Franca (Europa) eshte në faze rritjeje (growth): 2.1% per 2018 ! Kish dekada qe nuk ka qene kaq e larte! (Chirac, Sarkozy, Hollande kane qeverisur në kohera kur rritja e Frances por dhe e zones euro ne pergjithesi ka qene diku tek zero ose 0.5% ! per te mos folur edhe per momente recession (renie).

Megjithate, ai e di qe nje gje e tille eshte e perkohshme (rritja goxha e larte: 2% ka qene enderr per France!), dhe i duhet te reformoje (reformoje=shtrengoje rripin). Te gjithe pensionisteve tashme u ka hequr midis 40 dhe 90€ ne muaj nga pensioni; keto dite eshte reforma e punonjesve te hekurudhave e keshtu me rradhe.

Po te ishte ‘bahçe me lule’, Macron, per nga kultura politike e tij perosnale, eshte liberal i qendres se majte; eshte realiteti ai qe e detyron ta hedhe ndryshe vallen.

Shto pastaj qe, opsionet e tjera (politike) qe presin prapa dere, jane… ububueske: ai e di fort mire qe, normalisht, ne vend te tij, aktualisht do te duhej te ishte ai vetull-leshi i se djathtes qe premtonte qe, kur te behej president, do shkurtonte 500 mije vende pune në administratë (në kete sens, Macron eshte i detyruar te shkurtoje te pakten 150-200 mije).

Sa per emigracionin, Franca mbetet nje nga vendet më bujare. Aktualisht po kalon edhe reforma e¨ligjit te azilit (i cili eshte goxha me i ashper se i meparshmi), por gjithsesi, resepkton frymen e te drejtave universale te njeriut (per shembull, njeri nga variantet e projekt-ligjit propozonte qe Franca te refuzonte automatikisht te drejten e te kerkuarit azilit jo pak vendeve. Psh, nese vjen nga nje vend i BE, kerkesa jote nuk pranohet, pra refuzohet deri dhe ekzaminimi i saj - nderkohe qe une kam parë tek lista e personave qe kane marre statusin e azilantit në vitin 2017, dy gjermanë !! Po! Edhe pse duket paradoksale, dy nenshtetas gjermane kane kerkuar dhe pastaj edhe kane mundur te marrin statusin e azilit ne France! Hajde merre vesh si e kane patur hallin ! Por po te pranohej njeri prej varianteve te rinj te projekt-ligjit, gjermanët ne fjale nuk do te mund as te kerkonin azil, e jo më ta fitonin).

Mora kete shembull pe te thene qe politika e Macron eshte e tille qe perpiqet te mos thyeje me dysh ate qe frengu e quan ‘la cohésion sociale de la France’, kohezionin (solidaritetin, unitetin, koherencen) sociale te vendit, gjithe duke u perpjekur te kaloje disa reforma (shtrengime rripi). Pse? Po sepse nuk ka shume zgjedhje (opsione).