Vrasja e paralajmëruar; dhuna ndaj gjyqtares u injorua me mbyllje hetimesh dhe amnisti

n’fakt dihet boterisht qe prova e dorezave rrezon cdo prove tjeter, perfshire dhe ate te ikjes dhe mosndalimit mgjthe ndjekjen nga pas te policise per plot 2 ore. Te gjitheve na ka ndodhur te na vihen nga pas makina policie te shumta me dritat ndezur dhe per nje arsye ose tjetren, nuk e kemi pare te arsyshme te ndalojme

Let me just say this: I’m a leader,” the former prosecutor pointed out to the panel. “I stood there with [Simpson]. I let him put the gloves on. And why not? They’re his gloves! There are pictures of him in the same gloves. His blood is in those gloves. The blood of Ron Goldman and Nicole Brown are in those gloves. So they’re his gloves, and the gloves fit the same way they always fit him.… He’s just a better actor than I thought he was.

laj thaj keta jane burat e shqypnise, pronare te femnes/plackes. do zdo gruja shkrete aty do perplaset ne 80 % te rasteve dhe po nuk toleroje i nxihet jeta.

1 Like

Ishte koqe prokurori se e la te vishte dorashkat me duart e enjtura. Krizat reumatike qe e kapnin i enjtnin duart. Po te priste nje dite a dy, e shikoje sa mire i rrinin dorashkat. Sic thone “the devil lies in the details”.

Pjetermustakuqi, ke te veme protagonist?

aty ku ka informacion dhe historik, ka dhe mundesi per parandalim. vrasja nuk ka qene e momentit apo aksidentale.

1 Like

duhet kthyer denimi me vdekje, vrit disa nga keto kafshet, dhe shiko ti a guxon me njeri te vrase

Amerika e ka denimin me vdekje dhe ky lloj krimi ekziston edhe ketu. Behet buje kur ndodh me persona publike si OJ Simpson apo Robert Blejk po nuk eshte se eshte fashitur.

Jo po te ngrihen komunistet nga vari…hiqni ato telenovelat turke e indiane nese doni te filloni te beni dicka per gjendjen e femres ne shqiperi,e beni dot? Se beni dot…se i ka kapitalizmi keto! Epo boll u shqyet,se e gjithe kjo histori krimi, e po ashtu reagimiet ndaj saj…telenovele turke eshte!

2 Likes

Nuk ka prokuror a polic ta mbroje Femren nga Kafsha ne rruge. Sa raste femrash te kercenuara e meshkuj te kercenuar ke …plus ato me gjakmarrje? Dhjetera mijera? Do i vesh bodigard cdo femre te kercenuar apo mashkulli te shantazhuar, le qe kafsha ja rras ne kallash dhe vret edhe gruan edhe prokurorin po ja dha truri.

Parandalimi do te ndodhe nese vecohen njerazit nga kafshet…perderisa e kishin ne burg te hidhnin celsat ne det e ta linin te kalbej mrena… atehere parandalohej vrasja. Ju vjen keq per kafshen? Atehere do masakrohen njerezit per hir te dickaje qe une ende se kuptoj.

Nese une rrah nje zonje ketu ku jetoj do te bej me shume se 11 muaj burg…lere tentativen per vrasje dhe armembajtjen pa leje.

parandalimi do te fillonte me identifikimin e ‘kafshes’ atehere kur mund te behej dicka qe mos te kishte viktime. kur ‘kafshen’ e identifikon mbas pilafit, ke viktime.

per nje perspektive te te kuptuarit te kesaj qe po bisedohet ketu (por jo vetem), hidhini nje vesh podcast-it me poshte:

http://www.npr.org/sections/health-shots/2016/06/24/481859662/invisibilia-is-your-personality-fixed-or-can-you-change-who-you-are

Ka shume meshkuj debila ne Shqiperi, nuk e ve ne dyshim po edhe shume femra shkojne si cjapi te kasapi. Edhe kjo gjyqtarja po ashtu, martohet me mbleseri ne moshen 19-vjecare. Perse martohen femrat akoma si kohen e Tanzimatit? Le ti njohin meshkujt pak me mire perpara se ti cojne ne altar. Presioni duhet te vije edhe nga vete femrat qe meshkujt te ndryshojne e te emancipohen.

@Pjetermustakuqi, ore po ti ketu paske materjal per dramen e Fotaqit…:joy:

mire mire fantazia.:stuck_out_tongue: , po njerzit qe e njihnin çiftin pohojne te kunderten… kemi te bejme me disnivel te theksuar arsimor / kulturor… edhe sic do thosh Fotaqi, rrjedhimisht kemi edhe perplasje karakteresh, qe ne benim ti afronim, por ata largoheshin… ne benim ti pajtonim, por ata grindeshin me shume…
dmth, burimi i frikes, e me pas grindjeve dhe dhunes qe ka ushtruar ky te e ndjera eshte kompleksi i inferioritetit te tij para saj. dhe ky e paska pas kompleksin te theksuar deri ne psikopati… e mjera grua çpaska hequr… gjynah !!

p . s… ky nuk ka dashur qe ajo te behet gjykatese… http://www.360grade.al/kronike/item/93273-martesa-me-mbleseri-me-tregtarin-14-vjet-me-te-madh-si-nisen-problemet-mes-gjyqtares-dhe-ish-burrit

2 Likes

e di qe amerika e denimin me vdekje, por une them ta zbatosh ne menyre shume efikase e te shpejte ndaj ketu kafsheve (pa dashur te odendoj kafshet) ne menyre qe te njerezit te marrin vesh se keto gjera nuk tolerohen

Ky projekti i burgjeve private duhet te zbatohet ne Shqiperi. Ne vend te korruptohet gjykatesi nga krimineli, le te korruptohet nga ai qe nderton burgun, qe jo vetem ta denoje robin po t’i jape denim te gjate dhe ta coje te burgu i ndertuesit. Do jene te interesuar qe t’i mbajne njerezit ne burg, jo t’i lene jashte.

Ja kafsha…

https://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fopinion.al%2Fvrasesi-i-gjyqtares-refuzon-te-deshmoje-falje-u-kekoj-vetem-femijeve%2F&h=ATMJuS5jGBjmU2CcXP7Lo8apwqjiZqRAoU9jNg8-_g-PdjHKG0L9zJm1giECar-8SEQOIeKsiPYUg8R9cJl1ZjKKqWRorkLLy_DmtQcXjYkCKLtTtdTkd3gQtcnv8teqCk5E62z4cXyeH0Rofy6v44GH74qTSzZTP2FZXTLjkuZlwhoninIZKdr3tvpHOrGcOqidcq9R55gidyD3NCmbJSnN2vBu7Y6Oxv-Z101BB-fOjwBweFTIsBTsPDr7G4R2JBBcPPlwpRPQjP5fo5-iQopwuc-g

Ikja dhe mosndalimi nuk jane prova I nderuar dhe ne gjyq kerkohen prova nga policia jo nga mbrojtja.
Fatkeqesisht policia nuk arriti te bllokoje skenen e krimit dhe atje hyri me kuc dhe me mac nga media duke bere qe skena e krimit te kompromentohej.
Qe ketu ceshtja iku per lesh.
Vendimi per te lejuar kamerat ne gjyq,ndihmoi OJ dhe jo policine,pasi u kthye ne gjyq politik dhe kjo u perdor bukur nga mbrojtja.

Se dyti vete ai qe pa autopsine tek emisioni "Autopsy " tha qe eshte e veshtire qe nje 45 vjecar te vrase dy te rinj dhe te shendetshem me thike dhe te mos pritet nga thika.
Zakonisht ata qe vrasin me thike priten edhe vete.Jo me te vrasesh dy vete ne ate menyre.OJ i kishte duart ne rregull.

Se fundit i njejti zoteri tha qe eshte e veshtire qe nje 45 vjecar me reumatizem te vrase nje 25 vjecar ekspert ne artet marciale,pasi te kete vrare edhe nje 33 vjecare qe luftoi fort.
Zoteria qe deklaronte keto ishte ekspert dhe kishte asistuar ne autopsine e Ladi Dajanes.

Eshte e vertete qe ai kishte avokate te mire dhe qe e luajten bukur pjesen, por kjo nuk eshte krim.

nejse ACDC, une e kisha te fakti qe ky ishte mashkull e qe beri krim dopjo e ja hodhi. Ja qe zakonisht jane femrat qe vrasin po tek-tuk del dhe ndonje dhe na turperon gjinine

1 Like

Une degjova qe ne fakt Nicole Brown Simpson vrau te dashurin dhe veten. Ja pra dhe nje femer tjeter qe vret!

Faleminderit qe e kanalizove temen ne fusha krejtesisht te tjera. Reumatizma.

1 Like

Kete lajm e lexova dje tek ne gazete, por sot po shoh komente interesante :grin:

1 Like