Vrasja e paralajmëruar; dhuna ndaj gjyqtares u injorua me mbyllje hetimesh dhe amnisti

https://nisma.blog/2017/09/01/apeli-i-merites-me-ndihmoniburri-kerkon-te-me-vrase-mua-dhe-femijet/

Tjeter kjo?? Shif kur te mbushen plot. Le tua nxjerrin fytyrat e shpifura ti njohi gjithe bota.

Ate do thoja dhe une, merr nje shkop e bjeri qenit ose paguaj ndonje ta qerrojne. Nje ide kjo oj gra :smiley:

Kemi shtet or tie!

1 Like

e papershtatshme…

Cfare zgjidhje jep ti?
Une mendoj se zgjidhje perfekte nuk ka.
Ne Shqiperi shumica e cifteve ate shtepi te trasheguar nga prinderit kane.
Ndarja e shtepise pergjysem dhe qendrimi ne nje shtepi krijon situata jo te kendshme dhe te rrezikshme per jeten,sidomos per grate.
Ne bote gjykata vendos qe njeri nga bashkeshortet (kryesisht gruaja) te qendroje ne shtepi dhe burri te bredhe dhe te fleje jashte,nese nuk ka para.
Edhe kjo zgjidhje behet burim konflikti mes ish bashkeshorteve dhe kemi pare ne jo pak raste qe grate kane vdekur nga plumbat apo thikat e ish-burrave…

E vetmja zgjidhje afatgjate nuk eshte denimi i bashkeshorteve por edukimi qe divorcet ndodhin dhe situata duket te kalohet me gjakftohtesi dhe jo qe nje bashkeshort te ndihet fitues dhe tjetri humbes,pasi ne fakt te dy jane humbes.Nuk ka fituesa ne divorce sidomos kur ka femije ne mes.
Nese fillon dhe krijohet kjo mendesi,ndoshta edhe vrasjet do te ulen.
Por kjo mundesi nuk eshte kristalizuar as ne Amerike jo me ne Shqiperi.
Megjithate mendoj qe kjo eshte rruga e vetme,rruge e gjate jo e shkurter por me e sigurta.

Jo zoteri ta leme ironine dhe te flasim seriozisht.
Eshte e vertete qe meshkujt vrasin me shume.
Por problemi eshte se kur meshkujt vrasin,as qe kujtohet njeri tu beje kontrollin psikologjik dhe mendor apo te analizohen shkaqet perse ky e beri kete.
I futin nje “kriminel dhunues” dhe e mbyllin kroniken.
Te pakten shtypi dhe media nuk merren me kete.

Ama kur vret nje femer fillojne justifikimet,jepet mjedisi qe ka jetuar,si eshte rritur,mund te akuzohet babai apo xhaxhai per ndonje gje qe ka ndodhur nga feminia,dhe jepen njemije e nje aresye perse kjo e beri vrasjen qe ne te shumten e rasteve ngjajne me justifikime.

Nese po flasim per barazi duhet barazi edhe ne menyren e raportimit te krimit.
Ne te kunder kemi korrektesi politike,qe juve e keni shume per zemer,por qe per fat te mire amerikanet po i tregojne gishtin e mesit.

E kupton ndopak pse te analizojne, ironizojne dhe sulmojne te tjeret? Ti shkruan per vendime gjykate ne rast divorcesh ( tema jote e preferuar), ne artikull flitet per raste dhune, me specifikisht, qe grave te dhunuara iu mungon mbrojtja institucionale.

Te tilla gra qe jane te deyruara te ndajne nje çati me dhunuesit e tyre jane nga me te pashpresat; gra qe kam njohur une jane kthyer tek prinderit apo kane emigruar. Pse nuk e bejne edhe keto te tjerat do te pyesesh ti me naivitetin tend karakteristik? Nuk i kane te gjitha mundesite shoqerore dhe ekonomike te ikin nga situata te tilla.

2 Likes

Atehere na jep ti zgjidhjen perfekte,se une mendoj dhe e kam theksuar se zgjidhje perfekte nuk ka…
Edhe ne Amerike ku sipas teje ka mbrojtje institucionale grate kane ngrene plumbin ne koke apo thiken…pasi eshte e pamundur te mbrosh tjetren 24/7.
Pyet pak ato qe punojne ne linjat e supportit cfare telefonatash marrin cdo dite… dhe do ta shohesh sa “eficent” eshte sistemi.
Nje komshies time ne SHBA I vjen vajza nga Teksasi ne Massachusetts se kishte frike mos e vriste ish burri,dhe ne fund e cuan ne nje shelter,nga frika se ish burri do te shkonte ne shtepine e komshies.
Si ka mundesi qe ky “trimi” nuk arrestohet?

Ore shiringe ju ben ky Sorrosi qe flisni sikur ju kane futur CD ne koke?

Zgjidhja qe kam thene une ne komentin me siper,kerkon shume kohe por eshte me e sigurta.

Fatkeqesisht zgjidhje afatshkurtera nuk ka…“zgjidhjet” qe jepen nga juve jane si ilaci I gjumit per te luftuar infeksionin,kur ne fakt duhet te jepet antibiotik.

Nese perfeksioni eshte maja, une nuk jap dot zgjidhje. Ajo qe thua ti per sensibilizimin eshte pjeserisht zgjidhje por siç e sheh dhe ti vete qe ne vende “te civilizuara” grate hane se hane plumbin, probleme te tilla do te vazhdojne te ekzistojne. Ka zgjidhje afat-shkurter- afat gjate, direkte-indirekte, ndershkuese-jo ndershkuese, mbrojtese-jo mbrojtese. Per disa gra, zgjidhje afat-shkurter dhe mbrojtese bejne diferencen mes vdekjes dhe jetes.

1 Like

o 24/7 ose mos e quaj urdher mbrojtjeje. distanca fizike eshte domosdoshmeri, ose mos e quaj urdher mbrojtjeje.

Ai ne fakt quhet restraining order, urdher kufizues, por nuk zgjidh gje as mbrojtja 24/7, per te njejten arsye pse mbrojtja nga terrorizmi nuk eshte gjithmone efikase dhe sado masa te marresh ata prape do godasin. Krimineli ka nje fokus, e di se cfare do beje dhe e planifikon me detaje nderkohe qe ty te duhet te pergatitesh per 1000 skenare te mundshem mbrojtjeje, gje qe eshte e pamundur te besh edhe ate edhe te besh nje fare jete normale.

Sensibilizimi dhe ashpersimi i denimeve jane dy mundesite qe mund te kene me shume efikasitet, edhe kjo per te ulur numrin e rasteve, jo per t’i zhdukur fare ato. Ajo copa e letres e firmosur nga gjykatesi nuk mban larg askend.

Diku lexova qe ish-burri ( vrasesi) i kish kerkuar ish- gruas te kishte mundesine te takonte femijet porse kjo e fundit ia kish ndaluar kete gje. Ndoshta ka akoma shume per te mesuar per rrethanat dhe motivin e ngjarjes. Ana tjeter eshte se si shqiptare qe jemi, ne pergjithesi jemi shume gjaknxehete dhe dhe teper sederllinj. Keto konfliktet “normale” i kthejme ne tragjedi te panevojshme.

faktet thone te kunderten.

faktet e majta thone te kunderten, sepse faktet e djathta thone te kunderten e te kundertes se majte.

po, duhej dhe ky sqarim metafaktik nga pas.

Ne fakt asnje vrases i egzekutuar sipas denimit me vdekje nuk ka vrare me…
Pertej kesaj, rasti ne fjale, risjell edhe njehere ne siperfaqe aksiomen se mendesia e peshes se turpit dhe padrejtesia e institucionalizuar jane nje miks eksploziv qe duhen “shuar”.
Kam degju lloj soj robsh qe justifikonin ket vrasesin e nones se femijve te vet… Shthurje totale.

2 Likes

ne fakt duke vrare vrasesin, eshte kryer nje vrasje me shume.

Por jo e nje te pafajshmi.

mbase dhe e nje te pafajshmi. nuk eshte cudi, ka ndodhur ne historine e denimit me vdekje.