Vrasja e paralajmëruar; dhuna ndaj gjyqtares u injorua me mbyllje hetimesh dhe amnisti


#89

kujdes, jo nga pas, thuhet ngambrapa!


#90

% e te pafajshmeve te denuar me vdekje ne Amerike eshte 4%. Kjo sa per informacion, nuk du te them me teper per kete çeshtje.


#91

Po hidhesh ne tjeter teme. Si thu ti, e kreu ky krimin apo jo?


#92

u hodha aty ku na cove. si i fajshem duket. megjithate gjasat qe ta perserise te njejtin krim me te njejten viktime duken 0.

prandaj i meshova parandalimit ne komentet me lart. drejtesia dhe te gjitha hallkat e lidhura me te jane ne me te miren e tyre kur parandalojne pershkallezimin e pasojave, sidomos me viktima.


#93

rrjedhimisht duhet tja kishte fut dhe vetes i plum.


#94

Ja,kshu si ti dhe gjembi ka menu edhe ai per te shoqen:t’i rras plumin! Eshte e njejta mensi.


#95

Kushtet ndryshojne njeriun ne ate mase qe dhe njeriu ndryshon kushtet, eshte nje sentence filozofike e shekullit te 18-19.
Qe do te thote se duhen shtuar apartamentet e socialit per njerzit ne nevoje dhe me probleme te tilla.


#96

un personalisht kam pershtypjen se e shoqja ska qen nai “shenjtore”.sigurisht qe kjo si jep legjitimitetin ksaj tragjedie.
fatkeqsisht, kto parulla per mbrojte te grave sponsorizojn dukurin e prishjes se familjes nese burri esht i ndershem, po ama “i pazoti” , dmth. pa BMW X17
Thik me dy tehe kjo puna emancipimit. si me thon, “Kurvllik demokratik”.


#97

Apartamentet e socialit jane nje model I deshtuar social qe ka kontribuar ne rritjen e varferise krimit e plageve te tjera sociale ne shtresat ne nevoje te pakten ne shba .


#98

E dashur Alba, mos ndiq shume ato programet qe i interpretojne sipas oreksit perqendrimin ne nje zone (nje bllok) te njerzeve ne nevoje, se ato programe financohen e mbeshteten nga keta ketu ku jam une, anglo-saksonet e djathte, qe çdo nisme sociale e quajne te deshtuar. Edhe ketu, te djathtet po i nderpresin shume subvencionime, gjoja ne emer te nje shkaperderdhje te ketyre subvencionimeve, mirpo harrojne se semundja nuk sherohet duke hedhur foshnjen, por duke i permisuar metodat e sherimit.


#99

Persa I perket ceshtjeve sociale amerikanet Jane nallbane qe besojne se cdo zgjidhet me hu ose me kobure .burgjet private kane lobet e tyre qe sponsorizojne legjislacione me denime absurditisht te larta pasi fitojne para duke i mbajtur njerezit sa me gjate ne hapsane.keto lloj pulitikash demtojne me shume shtresat ne nevoje pasi nuk kane para Te pajtojne avukate kumpetente .per te njetin krim denimi per te akuzuarit me avukate mbrojtes private eshte 8 vjet mesatarisht ndersa per ata me avukate publike 15 vjet .nje kalamaj nga getto pranon fajesine e ha 1-2 vjet burg ndersa nje kalama i shtreses se mesme ia hedh me keshillim .kur trari I shtepise iken ne burg per 10-15 vjet femijet qe le prapa bien ne varferi e taksapaguesi pervecse duhet Te ushqeje baben ne burg i duhet te ushqeje edhe familjen e tij jashte .modeli amerikon keshtjelle e demokracise qe ka me shume te burgosur se sa vendet si kina etj qe i kritikojne vazhdimisht per shkelje te te drejtave te njeriut nuk duhet marre per baze .


#100

Per mua Pjer u duhen dhene bono strehimi qe te jetojne ku te duan .ky modeli ku njerez pa Te ardhura apo problematike mblidhen e jetojne tok ne Te njejtin vend vetem sa krijon nje nen bote .nese nje femije sado i zgjuar rritet ne nje mjedis ku pothuaj Te gjithe rreth e rrotull ose jane Te papune kane qene ne burg merren me pislleqe ,shkollat ku shkojne kane pothuaj Te njejtin material qe njohin pak a shume te njejten menyre jetese shanset jane qe dhe keta femije do perfundojne si Te rriturit qe kane rreth e rrotull .ne kete menyre krijohet nje rreth perpetual varferie e krimi nga i cili njerezit qe jane lindur ne te e kane veshtire te shkeputen .


#101

Fiks ate sponsorizojne. Ka pak njerez qe e kuptojne kete .


#102

Ka nje psikologji rrahje ne shqiperi .psh kendova njehere ne gazette se grate e “shoqates per mbrojtjen e grave nga dhuna” u rrahen ne mbledhje me njeri tjatren .


#103

Nuk na kish vajt ne mendje. Ta amnistojme atehere.


#104

aaahahahah :laughing:, me siguri grushtin e ka fitu zhardina! :laughing:


#105

Ketu te jap te drejte Alba, keta njerez duhen shperndare dhe jo mbledhur tok. Analiste te ndryshem, grupe pune te ndryshme, jane marre me kete fenomen, po shumica po arrijne ne konkluzionin se perqendrimi i ketyre ne nje bllok, ne nje zone, sikur e perkeqeson situaten, tamam si burgu, ku edhe nje vjedhes buke, neserdej behet nje vjedhes shtepie apo magazine.
Kam folur per kete problem tek VQ kur flas per sistemimin e emigranteve ne Gjermani, ku gjermanet i shperndanin keta, dhe jo iperqendronin.


#106

Ne fakt sipas gazetes u perdoren karriget jo grushtat :blush:


#107

7 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - Gusht 2017


#110

Dhuna nuk eshte gjinore (meqe ben lajm qe ca gra jane rrahur me njera tjetren), kete do te thuash me komentin tend?