Westworld


#61

mr. robot si pelqen gjithkujt, pro nga ana teknike gjithcka qe shikon ne show eshte e realizueshme ne praktike

nese je i apasionuar ne teknologji /siguri informatike me siguri duhet ta shikosh


#62

Do ta mendoja pak me ndryshe kete punen e bibles.Djalli me duket Ford, kurse Arnold si i padukshem qe eshte me duket Zoti. Pastaj nese supozojme se koshienca e Arnold mund te jete uploaduar tek Bernard (olores qe degjon zerin e Bernard dhe flet per Arnoldin), atehere i bie qe Bernard te jete Krishti lol. Meave eshte ndoshta nje nga grate e Adamit. Megjithate analogjia behet me bukur me Homerin dhe perendite greke, se ata ishin ekip zotash qe perziheshin me njerezit e me njeri-tjetrin, me dashuricka e luftera per pushtet: Zeusi hodhi nga froni te atin dhe vete i ati i Zeusit kish hedhur nga froni te atin madje edhe paardhesit e Zeusit donin ta hidhnin nga froni ate, apo Prometeu qe u denua nga Zeusi se u dha zjarrin njerezve…apo figura te ndryshme mitologjike si Tantali qe vodhi pavdekesine dhe e denuan ne sketerre, ku ilustrohet si nje krijese qe po vjedh rrush (qe as mos ta coje kush nepermend qe pavdekesia edhe mund te vidhet). Kshu, kshu une do isha kurioze te shikoja nje iliadaworld/antiquityworld ne sezonet e tjera. Historite me mite jane fantastike.


#63

po pse muhabet hackers te duket kjo: ti perdor gnome? une perdor KDE, edhe executive…
une KDE e kam perdorur para 20 vjetesh dhe nuk e cuaj veten njohes se linux, e jo me hacker.


#64

:wink: edhe interpretimi yt i bukur, kete te mire ka filmi eshte i shkruar mire, dhe secilit i hap imagjinaten e tij.
Gjithsesi filmi ka shume referenca tek ‘eliza ne boten e cudirave’, ku dolores eshte e veshur si eliza, fordi me ore dore si lepurushi e bernardi qe perserit batutat e librit.


#65

Ne krahasim me serialet ky shtypin nga 100 bytona ne sekond, e futen ne pentagon me nje klik, shpikin fjale, zoomojne imaxhin ne pafundesi e trapdhiqe te tjera kinematografie, mr robot eshte realist mbi informatiken :wink:

Mes geeks kde vs gnome vs mate vs unity eshte te teme serioze debati


#66

Jam ne rregull tani, se I pashe te gjitha serite.


#67

Mr. Robot më ka pëlqyer shumë, sidomos Sez. 1. vazhdo ta ndjekësh se bëhet interesant.


#68

Tashi q’i pashe te gjitha episodet me zhgenjeu nga fakti se ka shume kashte, fillers. Dmth premisa eshte interesante padyshim (degjoj qe eshte bazuar ne nje film te vjeter) por kishte material mjaftueshem per 2-3 episode, the rest eshte thjesht fluff per te zgjatur oret e serialit qe te bejne me shume para. Mgjths fatkeqsisht kjo eshte tendenca per shumicen e serialeve dhe sequels tani.


#69

Eshte nje nga serialet me te shtrenjta. Mos e gjyko nga filmi original, vetem emrin ka te perbashket me te.

Westworld eshte si puna e slow food, duhet ta kishe pare nje pjese cso jave, pasi eshte shume intens, e duhet kohe qe truri yt te kape cdo detaj, e mesazh qe ndryshe te iken. Asnje fjale, objekt apo ngjarje ne film nuk eshte rastesi.

Shohim sa cmime fiton tani.


#70

Pashe qe episodi i fundit titullohet The well-tempered Klavier. Ky titull duhet te jete huazuar nga vepra gjigande e Bachut Das wohltemperierte Klavier, e cila permban 2 sete me 24 prelude dhe fuga, secila ne nje tonalitet te vecante, pra perfshin te gjitha tonalitetet me te cilat kompozohet nje veper. Perben nje veper qe ka influencuar jashtezakonisht shume muziken klasike dhe muzikologet kane pasur mendime shume kontroversiale rreth saj, shume e koduar, ka patur analiza matematikore, qasje numerologjike, ezoterike, eshte interpretuar edhe si Temperamenti i Zotit… me temperimin e instrumentit sipas modeleve te caktuara akorduese synohet te transmetohet gjithe madheshtia e krijimit, ku nen vibrimin sipas frekuencave te caktuara te materies ne kaos, krijohen bote te mire-strukturuara, transmetohet kenga ne zemer te universit qe tregon prezencen e se Gjalles, unikalitetin e jetes.


#71

Me westworld te 1973 ka vetem theme park dhe robotet te ngjashem. Ishte kot. Por seriali ka potencial nese nuk ngecin ne skema te gatshme. Them se duhet shoqeruar me disa libra mbi AI.


#72

1/2/3/4/5/6/7/8/9 :slight_smile:
10 :frowning:

wtf, sme pelqeu fundi.

Nuk i shkon Hopkins te beje te mirin.


#73

Finalja ishte e parashikueshme dhe me me teper intrige se ç’me pelqen, por sidoqofte jam kurioze per ecurine e personazheve te Bernard dhe Maeve. Do te kete goxha tension per te dy ne sezonin e ri.


#74

Ne fakt u kuptua qe Hopkin ishte i miri qekur ndodhen ato gjerat e u vra Bernardi…dhe e kisha parandjere: These disappointing yrysh-es have disappointing ends.

Por soundtracku… mmmh I’ll listen to it forever :cherry_blossom::leaves::heavy_heart_exclamation:
Radiohead :heart:


#75

Ku e shifni ju te shqiperise? Apo te gjiri pirateve? Ta nxine kompanite amerikane me ket"je jashte kufive? Ik e pirdhu"


#76

:slight_smile: cdo sound track qa qene i menduar mire


#77

Shto dhe Vitamin string quartet-- something I can never have… super!


#78

http://putlockers.ch/watch-westworld-tvshow-online-free-putlocker.html


#79

tani po nis te shoh finalen :flushed:


#80

ber xhaxhi samin nese sje ne usa, je njeri i dores se dyte