Anonimati - pjesa e tretë (Adam ku je?)

5d6d0d471e74

Para shumë vjetësh, kur sapo kishte filluar epoka e blogjeve, hyj në një blog ku në krye të faqes home ishte shkruar si moto: “Nuk ka më anonim se anonimi”. Atëherë unë komentova: “Më anonim se anonimi është ai që i tregon pashaportën policisë”. I zoti i shtëpisë e hoqi në çast komentin dhe me bllokoi - i Modhi :smiley:

Anonimati si e drejtë e njeriut përdoret pozitivisht në social si status lirie për të thënë lirisht të vërtetën pa u ndikuar aspak përgjatë thënies për rrezikun e pasojave që rëndom shoqërojnë thënien e të vërtetës. Fatkeqsisht përdoret edhe negativisht, e mira dhe e keqja i ndan një fije farfuruese, shpesh anonimati shpërdoret me keqdashje fshehur si kaçak mbas ferre llap e llap pa pasur pasoja për çfar thua, aq më keq kur shpifet. Në fakt virtualiteti për vetë natyrën e tij - prani vetëm shpirtërore dhe mosprani fizike - përmban potencialisht mundësinë e keqdashjes edhe për jo anonimët. Muhabeti bëhet ndryshe kur je i pranishëm fizikisht, sepse sy për sy me debatuesin ekziston gjithnjë frika se mund të hash ndonjë lapër turinjve për ato që thua.

Kështu kuadri i statusit të anonimatit zgjerohet, në kuptimin që nuk mjafton sistemimi i tij ligjor; si në çdo rast ligji nuk mjafton ose mund të shpërdorohet nëse nuk shoqërohet nga përgjegjshmëria dhe motivacioni për mirë. Dekalogu i anonimatit mund të përmblidhet në vetëm një urdhëresë: Në jetën virtuale shprehu sikur në jetën reale!

Kuptimi i anonimatit është shumë më i thellë se i kuadrit ligjor për përdorimin i tij në virtualitet - ose edhe në realitet si në rastin e Elena Ferrantes dhe Banksy -, sepse edhe në rast se komenton me emër dhe mbiemër, je askushi nëse fjala jote nuk ka peshë në publik. Ka akoma më tepër thellësi për tu zhytur në kuptim: edhe një person publik mund të jetë anonim, në kuptimin anonim i ndërgjegjes, dmth është pa ndërgjegje, bën gjëra për të cilat e vret ndërgjegja. Iluminuese në këtë rast është shprehja shqip: nuk e desha veten! në rastin kur je i ndërgjegjshëm që ke bërë një të pabërë. Nuk e desha veten! është ekuivalente me: nuk e njoha veten!, hapu dhe të futem, të gjitha shprehje që përshkruajnë gjëndjen e anonimatit si humbje e identitetit dhe personalitetit origjinal.

Në Zanafillë kur Zoti pyeti Adamin mbas rënies: Adami ku je?, nuk ështe se Zoti i gjithëditur e kudondodhur nuk e shihte Adamin sepse ishte mçef mbas nick-ut në ndonjë blog, pyetja ishte retorike me kuptimin: A je në vete?, ose: Nuk po të njoh më!, sepse Adami i rënë kishte humbur identitetin origjinal si bir i Zotit; njësoj përdoret nga prindët në rastin e një fëmije haram: Nuk e njoh për tim bir!

Parë anonimati ose identiteti nga pikpamja providenciale si më sipër, muhabetet rreth identitetit kombëtar ose identitetit evropian duhen bërë ndryshe nga më parë, sepse ndryshojnë prioritetet.

pjesën e mëparshme e gjeni këtu

1 Like

mund të jesh anonim edhe kur komenton me emër dhe mbiemër, sepse je askushi,

1 Like

:slightly_smiling_face:

Sa bukur flisni ju poetet🤔

shko ore Zequa ne “Diskutime te lira” se po te pret zeqo

@Zequa ca do behesh kur te rritesh?

zeqouasi do te rritet kur nuk do hajë më bukë lepurushi, por do hajë shqip:

Veprat më të vyera dhe më universale në histori të njerzimit mbeten anonime jo vetëm si autorsi, por edhe si vepra. Autori origjinal është anonim (nuk duhet të dijë e majta jote se se çfar bën e djathta jote) dhe vepra origjinale nuk rrëfehet dot sepse nuk kuptohet dot dhe nuk mund të durohet dot sakrifica origjinale për të krijuar. Rrëfehet dhe njihet aq sa mund të durohet, përbën parimin bazë për të edukuar kalamjtë. Autori origjinal mund rrëfejë veprën dhe sakrificën e tij, dmth mund të dalë nga anonimati, vetëm para një publiku të rriturish, gjë që mbetet akoma utopi.

https://youtu.be/duF1OQho1gc

1 Like

Se sei Qualcuno è Colpa Mia :smiley:

Nobody (Zequa):
-“It’s always the best who are the first to go”

Jack Beauregard (zeqo):
-“Which means you ain’t going nowhere”

:smiley: :smiley: :smiley:

1 Like

I Motho me ne fund gjeta pak kohe te lexoj temen tende, dmth kohe reale se kohe per te len ndonje koment kshu 5 min e gjejme me lehte. Realisht me pelqen si teme. Ne fillim te “epokes se internetit” (mbase keshtu do kujtohemi mbas 100 vitesh apo me teper nga gjeneratat qe do vijne), ne hynim ne rrjet per perqasje drejte ideve edhe opinione te tjera qe vinin nga njerez te thjesht si ne, larg nga prozhektoret ndricues te cilet gjithmon perpiqen te ruajne “etiken” edhe te ishin politikisht korret. Normalisht te lundroje ne rrjet para 2 dekadash ishte edhe nje " escape" nga bota reale, ashtu si Neo tek Matriks i cili diten ishte Mr. Anderson edhe ne dark kthehesh ne Neo. Botes “reale” ju deshen gati 2 dekada po fal deviancave, tashme ne tek dera e shpelles sone duke na bombarduar me " Ads", duke na shfaqur pa deshiren tone video te emisioneve televizive qe mbase ne nuk do donim ti shihnim kurre etj etj. Ne nuk jemi me anonim nuk do ti duheshin me shume se disa ore dikujt qe do kishte nevojen per. te njehur identitetin tend qe ta zbulonte ate me detaje. Ne lidhje me Adamin un them beje kaloje si teme eshte teme ka goxha debat .

bravo r.v., me ne fund nje koment nga Tjetri si ne kohet e lashta te Peshkut nen shkrimet te mia.
Kur e pashe ne fillim nje koment kaq te gjate u fryksova se kujtova se mrena ne koment do ishin greku me syze dhe turku pa brekushe :smiley:, po shyqyr paske prek tema teknologjike.
Falemneres per sugjerimin per Adamin, te njejten verejtje pak a shume me ka be ne privat edhe nje lexues tjeter klandestin, qe shkrimi ka nje mbyllje parazitare (hoqa nje fraze te fundit). Meqe u bene 2 vete nga populli qe e kerkojne, duhet me e pa kete pune, duhet me e bo kete teme, megjithse une e kam perserit deri ne lodhje muhabtin e Ademit te rene, e cila per me teper eshte teper ngacmues dhe shqetesuese per intelektualet e medhenj qe nuk merren me gjojna t’vogla, e qe kujtojne se shpetojne nga shqetsimi ekzistencial duke quajtur fundamentalist te marre ke i ngacmon plagen me qellim sherimi.
Do te bej shkrim lidhur me identitetin kombetar dhe ate evropian ne raport me identitetin si person.

muhabeti i anonimatit me kujtoi nje ndodhi te lashte te kohes sapo ishte krijuar skuadra e futbollit “Shkendija” te Insitutit te Kultures Fizike Vojo Kushi. Lojtaret ishin te gjithe te rinj, studente te Insitutit, dhe skuadra pati sukses te menjehershem ne popull brenda vitit.
Njeri prej ketyre lojtareve ndalon nje vajze ne rruge “me leje nje minut”, formula e atehershme per t’ja lyp femnave. Vajza i thote:
-Ik mor djale shiko punen se nuk te njoh!
Djaloshi i’u përgjigj:
-Si mër nuk më njifke ti mu, un jom dhjetshi i Shkëndijës?! :joy:

(per te shiju tamom anonimatin ne kete rast, duhet me pas parasysh qe atehere grate ne pergjithsi as ja kishin idene futbollit, stadjumi kishte vetem 30 mije meshkuj, asnje grua)

Eva ku eshte?! Vk Adamit​:grinning::grinning:

Ne Zanafille pershkruhet qarte qe paberen e beri Eva e para, pastaj infektoi dhe Adamin, i ngjiti Covid. Pra formalisht Adami ishte më në vete se Eva, prandaj Zoti i drejtohet Adamit qe ta sjellë në vete sepse kishte më tepër mundesi se Eva që të hante pykë.

Eva është, duket sikur nuk është sepse nuk është fare në terezi. :slightly_smiling_face: (osht tu pa Shkendijen ul ne stadiumin Qemal Stafa me 30.000 burra persiper)

zeqo eshte, duket sikur nuk eshte sepse Zequa nuk eshte ne terezi. :smiley: (osht tu pa futboll amerikon ne Nju Xhersi me 30.000 feministe persiper)

1 Like

Ncuq, osht tu pallu😀

zeqo i thuaj Zequas se nuk eshte si thote ai, feministet per kete pune kane dale qe te tregojne qe jane ato qe u “bejne ashtu” tifozave te futbollit amerikon.

Isha i her ke Piazza della Signoria ku degjova nje albaneze qe po thoshte ne shqip per skulpturen e Davidit:
-Ah sa e mrekullueshme qe eshte!
-Jo mër se nuk eshte ndonje gje kushedi se çfare! - ja prita une.
-Po ti kush je, kush po te njef? - me tha ajo.
-Si mër nuk më njifke ti mu, po un jom i Modhi qe komentoj ke Peshku!

Varet ca ka pelqy ajo nga skulptura :rofl::rofl::roll_eyes::roll_eyes: