Dhunë dhe vdekje në Charlottesville


#214

edhe halla po te kishte koqe do te ishte xhaje!


#215

Do te kishin dale ne rrjete sociale. Ka kohe qe nuk merret njeri me media. Do kishin dale video dhune neper youtube e liveleak. Vetem tani po dalin rregullisht, qe kur vendosi Trump te kandidoje e ta ule veten deri te mbeshtetja per racistet.


#216

Shikoji pak LA riots bej google Ferguson,Baltimore,NY riots Al Sharpton etj qe nuk po me kujtohen tani.
Jane vrare shume me teper se nje person.


#217

Keto qe thua ti nuk jane mes grupeve politike. Une po flas per vrasje dhe rrahje per ndasi politike.

LA riots e 1992, protestat ne Ferguson dhe ato te BLM nuk jane politike, nese e ke fjalen per ato.

Jane per dhunen e tepruar ndaj zezakeve nga policia. Nga nje video ne jave dilte me zezake te paarmatosur qe vriteshin per hicgje. Kjo eshte per policine, jo per politiken.

Eshte hera e pare qe ne amerike rrihen e vriten per politike dy grupe te ndryshme civilesh.


#218

Pse ndalove tek LA riots? Je qe je, bej google dhe Detroit riots, Harlem riot, etj. etj. deri ne Boston Tea Party. Ja disa interesante qe ti me siguri s’i ke degjuar ndonjehere dhe s’te interesojne t’i dish.

etj. etj.

Lista e gjate


#219

nuk e kuptoj se ku do te dalesh.


#220

Ok e leme me kaq se nuk do te merremi vesh.


ndaje këtë teme #221

3 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - Gusht 2017


#226

Political correctness thjesht polarizoi ne ekstrem shoqërinë amerikane. Këto janë pasojat e regresit intelektual gjatë këtyre dekadave. Progresiste ë majtë thjeshte jane kthyer ne megafone te prishur ideologjike dhe mungon debati i mirefillte politik ne cdo institucion duke filluar nga universitetet. Universitete si Brekeley arritën të bllokonin seminare nga profesorë të njohur si Richard Dawkins, duke e cilësuar si islamofob. Mungesa e një debati të mirëfilltë thjesht i dha hov rekrutimin ë të djathtës ekstreme. Snoflakes akoma nuk janë zgjuar nga fenomeni Trump dhe refuzojne te zbresing nga kullat e fildishit. Ai vend mund te veje drejt luftes civile nqs se vazhdonje te injorojne dhe refuzojne ti degjojne amerikanet e bardhe.


#227

Keta qe jane ne anen e te majteve ne kete debat,te shohim se si do te reagojne nese qeveria shqiptare vendos te hiqet skupltura e Ali Pashes ne Tepelene dhe Sarande, sepse mund te ofendoje minoritetin grek.
Te fshish figurat historike se kete e kerkon nje pakice e zhurmshme, eshte krim.
Nese te majtet vazhdojne keshtu jo vetem qe Trump do te rizgjidhet ne 2020 por klonime te Trumpit do te zgjidhen ne zgjedhjet e mevonshme.


#228

#229

Sipas Sami frasherit ali pasha sillej me mire me greket se sa me shqiptaret te cileve nuk ua kishte besen dhe i shkoi ne hell .
Po
Sikur bashkia e romes te vendose te heqe busting e skenderbeut duhet te veme ne Rome e te bejme trazira?
Ky eshte fillim I fundit Te presidences se trump .


#230

Ne Rome bashkia e vuri vete statujen.
Analogjia nuk eshte e drejte.
Nese komunieti turk i Romes do te kerkoje heqjen e statujen dhe bashkia ta pranojne do te kete trazira jo vetem nga shqiptaret por edhe nga italianet katolike.
Mos krahaso mollet me portokallet.


#231

Domethene edhe Koreja e Veriut eshte e zhvilluar, se con raketa nderkontinentale. A te kripsha trute, keshtu e mat zhvillimin dhe emancipimin e nje vendi ti. Danimarka mund te jete nder vendet me te medha ne bote (pyet Shkaben po nuk besove), po danezet nuk besoj se do nisin ndonjehere satelite ne hapesire, dhe mos me thuaj qe jane te pazhvilluar e barbare, edhe pse mund te kene vrare balenat e ishujve Faroe.


#232

“Ai tipi” jam une, po t’i japin Cezarit ate qe i takon Cezarit. Kampet e perqendrimit i kane shpikur ata qe ka inat Shkaba dhe z. Pjer, barbaret britanike ne luften boere.


#233

#234

I bijne me shqelma bronzit , ca logjike , njerit i del kavilja vendit :joy:


#235

Statujen e Gjergj Kastriotit , bashkia e Romes e kudo ne Evrope e kane vene ne shenje solidariteti,
per te lartesuar figuren e tij si Kalores i Krishterimit.

Ja qe ka dhe mirenjohes bota…


#236

Por nese keshilii bashkiak i romes vendos ta heqe do Te marshosh mbi Rome me kallash ne dore ?


#237

Kete pyetje duhet t’ia drejtosh shqiptareve ne Rome cfare mendimi kane…

Pastaj kush jam une te protestoj zgjedhjet e njerezve te La Republica Italiana :stuck_out_tongue:
Per ate jane trupat diplomatike , nese arrin puna deri aty.