Dhunë dhe vdekje në Charlottesville


#278

Nuk e di pse behesh pale me eksrtremistet e bardhe kondra vetes .por keto qe thone ata per muslimanet e zezaket si te paasimilueshem I kane thene edhe per ty .
"…At the same time, a burgeoning elite-led eugenics movement helped to lend “scientific” support to cultural arguments in favor of white supremacy. In his 1916 bestseller “The Passing of the Great Race,” noted eugenicist Madison Grant — a Columbia Law School trained attorney — argued that whereas Northern European immigrants of the 19th century were “skilled, thrifty, and hardworking” just like native-born Americans, more recent immigrants from Southern and Eastern Europe were “unskilled, ignorant, predominantly Catholic or Jewish” and ostensibly unassimilable.
Grant, among other eugenicists, was tapped as an expert to speak on the threat of “inferior stock” from Eastern and southern Europe and played a critical role as Congress debated provisions of the highly racially restrictive Immigration Act of 1924, which limited the influx of “dangerous” and “dysgenic” Italians, Arabs, Eastern European Jews, Asians and other not-fully-white “social inadequates.”
In 1920, Harry Laughlin — eminent eugenicist with a doctorate in cytology from Princeton — testified to the House Committee on Immigration and Naturalization that “the character of a nation is determined primarily by its racial qualities.” Laughlin’s sentiment captured the spirit of his time. During the 1920s, a number of immigration and legal reforms were based on scientific notions of immutable difference between races and the conviction that the purity of whiteness must be protected at all costs…'


#279

Po mire o zonje vertet nuk shikon qe arabet nuk po asimilohen dhe as qe kane ndermend qe te asimilohen ndonese kane disa breza?

Nuk eshte puna qe te behesh me racistet e bardhe,por nese nuk e shikoni kete si problem juve qofshi se jeni verbuar.
Arabet qe vijne ketu nuk jane pa eksperience shume prej tyre kane shkolla.
Problemini tyre eshte se as qe kane ndermend te asimilohen ne vendet e kaureve.

Ndersa problematika e zezakeve eshte shume me e komplikuar dhe as qe nuk mund te barazohen me
muslimanet nga Afrika Veriore,LM Pakistani apo Afganistani.
Mos bej barazimin mes problemetikave te zezakeve,hispanikeve dhe muslimaneve se ofendon zezaket dhe hispaniket.
Mos barazo gjera qe nuk barazohen qellimisht.

Te ngresh nje problem qe egsiston nuk te ben patjeter racist.
Une them qe ata nuk asimilohen dhe ky eshte vertet problem.
Zezaket dhe hispaniket nuk kane bere sulme sic bejne muslimanet se fundi ne Barcelone e Finlande.
Nese ti nuk e quan problem pune tjeter,por mos u hiq si liberale se nga Shqiperia je.


#280

E pata llafin qe etiketa "I paasimilueshem "eshte thene nga keta tipa edhe per emigrantet nga Europa jugore si inferiore ndaj atyre nga Europa veriore.shqiperia me sa di une eshte ne europen jugore.


#281

Une problemin e kam me muslimanet dhe ta kam thene shume here.
Ti thua ska problem dhe na barazon neve dhe te tjere qe duan te integrohen me njerez qe as qe kane ndermend te integrohen per pune feje bile dhe qe duan to vene minat ketij vendi.


#282

@ACDC, @zeqo, @Fikret, @Mimoza_llastica dhe te tjere: it’s never too late

http://verifiedpolitics.com/top-supporter-just-apologized-america-abandoned-trump-viral-ny-times-op-ed/


#283

Ndonje koment per keto sulmet e Barcelones dhe Finlandes nga “feja e paqes” keni apo jo?
Apo vazhdoni me justifikimet e liberaleve.
Se qenka bere NYT si gazeta Tema…


#284

Mire ju thote, lereni NYT, ne doni te ndricoheni filloni lexoni Breitbart News. Ata thone vetem te verteten!


#285

#war


#286

o @Fikret . hahaha. O @zeqo hahaha. o @ACDC hahaha Si ishte ajo "jemi per qeveri te vogel mer jahu (TM idrizi)


#287

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - Gusht 2017


#288

Z. Trump ka familje te madhe dhe prona shume, shtoi ketu dhe haters qe i ka me shumice nga libtardet, sigurisht qe dhe secret service do kete me shume pune dhe fonde shtese, eshte presidenti i USA jo KM i albanistanit qe e ndalojne ne aeroporte per kontrolle me te imtesishme. Dhe mos ma kalo te pa censure, me thirre tu pergjigja. hahahaha @gjembi


#289

…Alveda King, a niece of Martin Luther King Jr., and evangelist Franklin Graham both delivered prayers before Trump’s speech…

Bobo cbehet keshtu?
Mbesa e MLK eshte me Trump?
Prandaj po ju iken truri liberaleve.
I madh paska qene Donald Trump.
Hahaha!

Sa per pyetjen @gjembi edhe ti e kupton qe eshte pyetje pa kuptim.
Trump ka 5 femije shumica te martuar dhe me niper e mbesa,ka edhe shume prona qe cdo njeri e di qe duhet te ruhen nga sherbimi sekret.
Obama grua dhe dy vajza te vogla kishte…po keshtu Bush dhe Clinton.


#290

Dhe pak do i vije radha Ruzveltit nr.2 se dhe ai i futi japonezet ne kampe perqendrimi me tela me gjemba.


#291

:joy: :ghost:


#292

vazhdon budallalleku i “malokeve” te amerikes lol


nderkohe qe mbetet presidenti me i protestuar


#293

Donald Trapi, ka hyr ne historine financiare si deshtaku i parave te trasheguara nga te paret. Sa here ka dhene faliment deri tani 4 apo 6 here?

Kur fshataret e amerikes frymezohen nga nje kampion falimenti cer pret mo…edhe emigrantet qe sapo kan marre qytetarine do genjehen …

Trapi, Falimento ene Ameriken ksaj rradhe tu meik it grejt uan more taim …veq Lideri te na mbaroje Mandatin pavaresisht se pritet te na jape Mandaten cdo dite.
Sinceramente…Melanine e ka si shpirt pavaresisht i cik konviktore


#294

Kur dikutojne per problemet e Amerikes dhe ofendojne segmente te tera te popullsise amerikane, ata qe deri dje gatuanin ne banjo,vaj medet pastaj.
Te njejtet persona qe q… ne b… per nje camcakiz apo ndonje ore elektronike,sot bejne si kompetente per personazhet e jetes politike ne SHBA dhe kane marre edhe flamurin e njerit krah dhe duke dhene mesime filozofie per krahun tjeter.
Donald Trump quhet deshtak me 4.5 miliard $ pasuri sipas Forbes!!!
Kur DJT shkonte rregullisht tek disko me e famshme ne bote Studio 54,keta hanin fara luledielli dhe laheshin vetem te shtunave me sapun 15 lekesh.
I papari mos pafte-ka thene ai i pari.
Interneti ju ka dhene te drejten lloj-lloj monstrave te paraqiten si njerez te dijes ndonese po ti gervishtesh pak e nxjerrin fytyren e vertete.


#295

Ja segmentet e popullsise amerikane qe kopjon dhe ti


#296

Meqe ra fjala Shkabe Trapi ka me pak Edukim…arsimim…se Profesor Tolja… i cik me shume se Torrja…mu te me lere rehat nga ajo ane…ka fjalor Mongoloidi 6 vjecar…eshte Idiot qe perserit te njejtat fjale… perseri Again… perseri… Again… dhe u Bo President of America…cia robt Kaptinmodhit e merrja Presidencen ne Albanie…cer ka me shume Kaptinmodhi apo Trapi…po se bone tina do e boj Pjerini…
Ja arritem ene ksaj dite ta kemi Idiotin President dhe turmen e Idioteve te Kuq te na lepijne Menderen me spond


#297

Duket e paske nga pervoja personale kete bytheqirjen per nje camcakez.