Është dita e Presidentit Trump


#588

Qani hallin e kaloresit se I varen kembet.


#589

fakte alternative lali jane nqs ti tregon nje foto te ores 10am duke iu referu nje mitingu te ores 12pm, tjetri psh te tregon levizjen e njerezve ne metro ne oren 11 am nje fakt tejter alternativ, ose te tregon nje foto te ores 12pmsi fakt alternativ.
po pranej nuk iu hapen kurre juve syte dhe nuk e kuptut naihere qe trumpi do fitojte dhe e hengret sapunin per djath, sapunin. Sapunin.

sea of love… e kishte bere tablo te madhe mu ne hyrje te shpise se bardhe


#590


#591

Sllovenishtja ngjan 50% me serbishten. Pak a shume si italishtja me spanjishten.


#592

“It is in our interests – those of Britain and America together – to stand strong together to defend our values.
This cannot mean a return to the failed policies of the past.

“The days of Britain and America intervening in sovereign countries in an attempt to remake the world in our own image are over.”

O sa mire me qene internacjonalist…Xha Sorra eshte bere per prozake :joy:


#593

e pranon apo jo mendja jote e mykur, globalizmi eshte e ardhmja e botes. Ndasia dhe izolimi jane vecori te shoqerive te prapambetura. Levizjet anti-globalizem qe triumfuan me Brexit dhe Trump qe te eksitojne ty kaq shume, perfaqsohen nga ata rednecket dhe konservatoret qe zotrote i ke sulmuar e tallur jo rralle


#594

Ti e ploteson krejt epietin "libtard"
Vazhdo akoma fluturo me presh ne sume…Ne fakt jane “useful idiote” si puna jote qe akoma mohojne realitetin. Globalizmi dha shpirt aty ku lindi ne Britanine e Madhe. Sa ta kuptoje ajo rradakja jote e boshe qe nuk ishin rednecket e pashkolle ata qe votuan Brexit apo Trump po kryesisht klasa e mesme qe po zhytesh ne fund te fucise. Ti vazhdo jeto ne ate fllucken tende te sapunit te fryre nga suma e perestrojkes neoliberale nderkohe qe ketej po kthehen kufijte dhe po flitet haptazi per shperberje te BEse ne kete formen qe ekziston.
Sa per Trump, e ke seisht president edhe nje term tjeter (mbaje shenim kete)


#595

Po duhet te behen ngadale ngadale dhe jo me shpejtesine e drites sic u bene keto marreveshje.
Keta redneck-et qe ti I ofendon ne vitin 2008 dhe 2012 votuan Obamen dhe ti me te tjeret i quajtet votues te respektuar qe votojne per me te mirin.


#596

shpresojme qe trampi te bej vetem gjysmen e mir te promtimeve. por duket qart qe gjerat do shkojne hsum me tej. edhe un mendoj se globalizmi dhe politikat liberale nuk do jen me keto vite.


#597

eh kur flet kokrra e katnarit me “mbaj shenim”. Po ti mer zar ke qene ai qe ke dhene garanci per shume gjera qe pastaj kane dale krejt ndryshe


#598

Acdc je bere si kellyanne i peshkut*

*eshte kompliment, gjithmone me durim dhe dashuri gjen nga mie argument per cdo bonsens :stuck_out_tongue_winking_eye: qe ben Trump.


#599

si ishte puna e rednecks qe votuan Obamen mo?


#600

Po hiqe njere preshin nga suma, dhe zbrit ne toke qe te mundesh te diskutosh mer “qytetar i Rrushbullit” . Ku e sheh te ardhmen e globalizmit zotrote? Britania largohet nga BE, Gjitha marreveshjet tregetare hidhen ne kosh biles dhe marreveshjet e vjetra si NAFTA do rishikohen serisht. President i SHBA i vuri kazmen projektit Globalist. Kryemistrja e Britanise po e thote troc “Harrojini kohet e vjetra s’kemi me takat te rregullojme boten”. Evopa po vete drejt decrentralizimit apo shperberjes. Ne France ke dy kandidate Filloin dhe Le Pen (opsjoni me i mire per liberalet, Fillion kerkon rishikim te konceptit te BEse dhe rikthim te kufijve kombetare). Gjithandej neper BE po fiton e djathta ekstreme…Kane ngelur ca tipa si puna jote qe mohoni realitetin, ju merrni ere pordheve te xha Sorrosit dhe i perktheni ato ne sllogane. Thirri asaj rradakes boshe se iku koha e slloganeve


#601

kto epitetet me zarzavate flasin shume per origjinen. Nejse, une quaj progres sepse ke hequr ato me mullare.
Qe Trump dhe Brexit i dhane grusht levizjeve globaliste, kjo eshte si te thuash qe ikja e diellit solli naten. Ky eshte konstatim, nuk eshte parashikim, shoku fshatar.
E ardhmja pastaj eshte relative. Kur thashe se e ardhmja i takon globalizmit, nuk kisha parasysh 4 vjecarin e Trumpit dhe as zhvillimet e sotme ne Angli. Beteja per civilizim nuk filloi e as mbaroi me fitoren e Trumpit apo triumfin e Brexit. Roma nuk u be brenda 1 dite, thote ajo fjala e vjeter. Po nuk ka asnje dyshim qe bota do drejtohet drejt globalizmit. Tek e fundit izolimin e ka provuar per 2 mije e ca vjet dhe ja ku eshte.


#602

Shif “shoku qytetar i Rrushbullit” se Utopizmi, AKA Globalizmin u provua shume here ne historine njerezore qe nga perandoria Romake dhe deri tek Hitoja apo bashkimi Sovjetik…te gjithe e dime perfundimin. Perderisa qenia njerezore nuk eshte e zhvilluar nen uniformitet nuk mund te kete realisht nje projekt te tille. Kur nuk mundi te arrije te behet Evropa nje shtet i mirefillte (e cila ka histori,kulture dhe zhvillim pak a shume te perbashket) ne nuk mund te flasim per globalizem midiz Afrikes,Azise dhe Evropes apo vendeve perendimit. Problemi eshte se libtardet kaluan ne Liberalo-anarshizem duke injoruar shqetesimet reale te qytetareve ne shoqerite e tyre gje qe i ka krijuar kete backclash dhe po i shendrron ne irrelevant ne skenen politike. E djathta ekstreme perfitoi nga mundesia dhe menaxhoi situaten ne menyre reale…sa per punen e preshit, besoj se e di shprehjen e vejetr popullore “Flutron me presh ne sume”


#603


#604

Kjo tema me tramp e me hillari mund te kete mbi nje vit (me gjithe eleminatoret). Po zgjedhjeve tona qe s’po ua var njeri si do ja bejme? Po gjithsesi parashikoj qe per nja nje muaj do fillojme vrullshem me kampin allvanos. Na shkoi jeta duke komentuar mbi fituesit.


#606

Ska zgjedhje ne Shqiperi.
Ne Shqiperi ka perzgjedhje,


#607

si me zgjedhje si me perzgjedhje do kete fitues. dhe ketu do jemi po s’komentuam per ta


#608

kur evgjitet e botes se trete ishim na.