Na ishin njëherë Vikingët


#41

Mbreti e ka ne terezi po kjo eshte interesante si ka mundesi valle

Prime Minister Stefan Löfven then read a statement presenting the government’s intended policies for the year, including a 750 million kronor ($94 million) boost for law enforcement agencies in an effort to combat crime.


#42


#43

vazhdo diskutimin @Xixa-g me katunar teleskopin se ke per tu knoq, gjithnje e ka ndonje gje per te thene si zhardina qe fiton te gjitha diskutimet.


#44

Me te vertete, z. inkuizitor. Eshte pikerisht ne natyren time te kem gjithnje dicka/gjithcka per te thene. Madje nga 6 te mengjesit ne 12 te darkes preokupohem me blogun e quajtur ppu duke bere komente ngambrapa kujtdo qe paraqitet ngapara.


#45

Merkel qe pranon gabimet e politikes migratore nuk eshte njesoj me propozimin tend qe paska pranuar deshtimin. Jemi dakord, apo jo?


#46

Nese ti pret qe ajo ta pranoje me hapur se aq dhe te shkaterroje karrieren e saj politike,atehere jo se ka pranuar deshtimin.edhe pse rezultatet e fundit te zgjedhjeve treguan qe populli gjerman mendon te kunderten…


#47

Kete punen e Suedise e pashe tek disa blogje gjermane qe e trajtonin problemin me po te njejten ironi e tallje si Urbanteleskope. Ndoshta jo me kaq perspektive te zeze e dystopike si teksti i mesiperm, po me njefare dashakeqesie ironike te tipit “Donit emigrante myslymane? Mbajini tani!”. Po une doren ne zjarr nuk e ve sepse nuk kam qene asnjehere ne Suedi po as nuk e njoh gjuhen suedeze per te lexuar lajmet vendase. Peshku me emrin Adi jeton ne Suedi, ai mund te na shkruaje me shume nga dore e pare. Adiiiiiii…hajde!:grinning:


#48

Vetem ironi e tallje s’kishte ky shkrim po gjithesesi , qekam ne rrugen e duhur edhe une ,me standarte gjermane :stuck_out_tongue:


#49

Merkel nuk mund ta pranoje deshtimin edhe sikur te doje, se Merkeli eshte kalaja e fundit e globalizmit multikulturor (perkthe: internacionalizmit proletar) qe u ka mbetur elitave te majta europiane dhe kupoles se korruptuar te UN. Sorosi sapo hodhi 18 miliard dollare per te mbeshtetur islamizimin dhe deeuropianizimin e Europes, dhe kjo eshte vetem maja e ajzbergut financiar te ketij plani qe ka nje cerek shekulli qe perpiqet te vihet ne zbatim. Pjesa tjeter e padukshme e ketij ajsbergu financiar jane petro-dollaret e “miqve” arabe saudi, qataras, kuwaitiane etj, etj. Dhe keto elita do te luftojne deri ne fund per mbajtjen e pushtetit, njesoj sic luftoi dikur Stalini dhe lideret e tjere te Lindjes Komuniste. Vetem revolucionet e mirefillta popullore do mund ta clirojne Europen nga keto elita dhe nga oktapodi musliman qe po i ze gryken asaj njesoj si rrethimi otoman i Wienes ne shekullin e XV. Vetem se ne shek XV Europa luftonte t’i ndalonte myslimanet tek dyert e saj, ndersa kesaj rradhe do i duhet ti hedhe jashte nga dritarja. Por zgjedhja e Z. Kurtz ne Austri eshte shenje e mire qe beteja e dyte e Vienes po fillon te pergatitet. Zoti qofte me ne.


#50

Ja pra edhe ajo dashakeqësia që përmenda më lart!

Pa një të tillë dozë nuk mund të bësh lidhjen mes asaj që përmend Mbreti suedez në mbrojtje të emigrantëve dhe asaj çka përgjigjet Kryeministri lidhur me luftën ndaj krimit.
Kështu, në kokën tënde ska asnjë dyshim se kur përmend krimin, ke parasysh emigrantët.

Po lexo or Njeri, lexo raportet e vetë suedezëve lidhur me krimin në të gjitha format e tij dhe do të shohësh se duke filluar nga 2015, viti i hapjes masive të kufijve ndaj valës myslimane, krimi është në rënie (dhe jo në ngritje, sikundër ëndërron!).
Nëse qeveriu suedez përpiqet të mbyllê kufijtë dhe të dëbojë emigrantët sirianë apo afganë, kjo bëhet thjesht si përgjigje ndaj presionit populist, për të ngushtuar terrenin politik ndaj të djathtës ekstreme.
Nejse, me sa duket, këto janë argumenta që nuk shihen me teleskop!
Sidoqoftë, nuk je i vetëm në këtë luftë! ke në tufë edhe kokë qoshen katërcepëshe me llagapin Katror.


#51

Atehere ma shpjego arrestimin e pjestareve te grupimeve nacionaliste , dhe lenjen ne territor pa zot te lagjieve te pushtuara nga kriminelet , dhe me tej refugjatet e rinj ? Per cfare po e kerkon rritjen e buxhetit kryeministri , per te luftuar cilin krim , ahhh po , te luftoje partite e djatha, identarianet , nacionalistet qe duan historine Skandinave dhe jo Suedistanin modern ke te drejte…

Po ata aq shume jane afeksionuar pas ideve ekstreme liberale e multikulturalizmit global saqe edhe pse mund te te perdhunojne teksa kthehesh ne shtepi ti prap nuk do thuash gje…Jemi te lumtur , top 10 happiest countriest of the world :wink:

Qe ne 2015 e ketej krimi ne renie , s’po e vazhdoj me, s’ia vlen …


#52

Kthehemi te ajo qe te thashe me perpara qe s’po bije dakort: ku e di ti kete faktin qe po permend? Ke qene atje i ke pare?


#53

Ka plot reportazhe ,artikuj qe e faktojne.

Dhe nese s’kam qen personalisht kam kontakte me Suedeze qe e pohojne , tani cfare duhet te bej sipas teje , ti hyp avionit e te shkoj ne vend e pastaj te komentoj ketu ?

Po ma vonon rrogen kete muaj lobi cifut si thot i mothi se e beja se kam problem …:wink:


ndaje këtë teme #54

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - tetor 2017


#55

@urbantelescope, lexoje te gjithen, deri ne fund, dhe sesi eshte pergenjeshtruar.


#57

Ti zgjedh te besosh justifikimet e pergenjeshtrimet e kameramaneve qe ia kerkon lavazhi i socialismit liberal ,
une zgjedh te besoj anen tjeter , do vritemi tani ? :wink:


#58

C’ne te vritemi? Une s’po zgjedh asgje, une po ve ne pikepyetje ato qe thua ti me aq kompetence sa duker sikur i ke perjetuar vete nderkohe qe as ke qene ndonjehere ne Suedi. Une s’kam qene ndonjehere ne Suedi dhe pse lexoj nuk mund te flas dot me kompetence te plote apo me keq, te kem guximin te shkruaj shkrim opinionist.

pergenjeshtrimet e kameramaneve qe ia kerkon lavazhi i socialismit liberal

Vertete? Dakort, gabimi im qe vazhdoj debatin. Ti fiton.


#59

O gjembo po pertoj e ti hyj tani te te gjej me dhjetra artikuj e video , s’po e zgjas me…

Nese do te diskutosh e te ngresh pyetje mbi shkrimin apo fjalet e mia je e lire , por ama jo me burime e retoriken e SJW :wink:


#60

ju thash un qe fiton gjithnje katunar teleskopi (edhe zhardina), xixes ja mylli gojen, tani ja mylli gojen ene gjembit. Nuk ka me tjeter, kaq eshte i gjithe Peshku, katunari i rrafi t’gjithe.


#61

Njelloj sic ma mbyllte gojen shkeraba e ndonje tjeter.