Nfl 2018


#23

pyetja ishte sa per te ngacmu, se e merrja me mend qe nuk te intereson. Ne fakt as mu nuk me interesoj, nuk e kuptoj, ve re vetem agresivitetin si gje negative, dhe besoj se asnje nga kontinetni i vjeter e kupton. Duhet te jetosh ne Amerike, e ndoshta kupton, sepse ne fakt dallimi midis futbollit kontinental dhe futbollit amerikan eshte tregues i persosur i dallimit midis karakterit evropia dhe atij amerikan.


#24

Une prandaj e hapa temen, qe jo vetem ata qe e kuptojne dhe ndjekin lojen te diskutojne, por edhe nese ndonjeri ka deshire te dije me shume te shkembejme njohuri.

Pare nga jashte, nese nuk i di rregullat ashtu duket, si nje grup burrash qe shtyhen si demat thote nje i afermi im. Por kur i kupton rregullat e lojes e kupton qe ka shume strategji, cdo aksion qe behet apo skeme mbrojtjeje ndaj aksionit, ka strategjine e saj. Mua kjo me terheq shume, ana strategjike e lojes. Nuk mund te them te njejten gje per bejzbollin, i cili me duket i merzitshem. Gjithashtu megjithese mund te duket si rremuje kur luhet, ka shume rregulla. Rregullorja e NFL ka 90 faqe, krahasuar me futbollin qe me ngjan se ka 17 rregulla gjithsej.

P.S: Skuadra e Nju Orlins ka nje lojtar shqiptar, Kristjan Sokoli, nga Shkodra. Ishte dhe nje tjeter me Tenesi, por nuk luan me.


#25

E marr me mend qe si loje duhet te kete vlera nese njeh rregullat, personat etj, por mundohem te them ndryshe ate qe kam thene ne komentin me pare.

Kultura amerikane ka nje agresivitet dhe banalitet, nje lloj traplliku adoleshentor, ne raport me ate te kontinentit te vjeter te intelektuarit pensionist buzeholle. Pak a shume eshte raporti dyfelor komplementar i lashtesise midis Athines helene dhe Romes romake. Ky raport, si atehere ashtu edhe tani, eshte shndrruar gjithnje e me teper ne kohe si konflikt gerr verr ne te gjitha nivelet dhe fushat. Kohet e fundit eshte pershpejtuar akoma me teper me Trump Trapin, qe eshte me teper nje shenje e Fundit, se nje shkak i Fundit. Pra mos prit qe ne :stuck_out_tongue: evropianet te pelqejme futbollin tuaj dhe kafen tuaj 1 liter leng geshtenjash.

Pare nga nje vizion me siperan, behet fjale per nje deshtim historik te Perendimit dhe Krishterimit, dhe e sigurte qe vazhduar me kete stil, fati i Perendimit - dhe i shqiptareve qe kane identitet evropian kadare pordhi kali n’der t’honit - do jete si i Romes dikur te shkaterruar nga vizigotet. Megjithate ju vazhdoni te shifni neshje dhe te palloni ronshem, se nuk mund te beni gje tjeter perveç roma pertomes.


#26

Po amon mos me shaj Ameriken se te dhjes Evropen :smile:
Po Evropa e çojti agresivitetin/dhunen nga mjet/instinkt mbijetese ne art plaziri/kenaqsie.
Juna msuet shpatat e stampuara, ne ju msojm shkopin e bejzbollit :smile:


#27

Sic tha dhe shoku me lart, dhunen nuk e shpikem ne, e kemi marre nga paraardhesit, ata qe bene kryqezatat, 2 luftra boterore, etj si keto. Po ata qe shpiken dhe regbi, ku bazohet futbolli amerikan. Pervec basketbollit, 3 sportet e tjera madhore ne Amerike i kemi “te jashtme”.

Jam dakort qe futbolli amerikan vs futboll evropian eshte treguesi me i mire persa i perket kulturave dhe mentaliteteve te dy kontinenteve, por jo per hir te agresivitetit, ose me sakte jo aq shume per hir te agresivitetit. Mund ta shtjellojme me shume ne nje teme tjeter dhe te futim elemente te tjera krahasimi si natyra individuale, komercializimi, etj. qe vihen re dhe ne bejzboll, basketboll e hokei.


#28

Kthup,

Me ç’thua, të paktën s’ke se si e perifrazon atë fjalën e Skënderbeut të mbajtur në Krujë:

“Dhunën nuk e solla unë po e gjeta këtu, mes jush…” pasi ata që u gjetën në atë vend atje, dinin veç të dhuronin gjeldeta ardhësve të etur për të tjera gjera.


#29

Persa i perket Evropes jo, por ne kahun tjeter mendoj se po. Agresivitetin nuk e sollen amerikanet ne sporte, por ndoshta amerikanet gjeten menyren si te perfitojne prej tij, duke e bere madje pjese te asaj cfare terheq dike ndaj sportit. Psh hokei qe ishte loje indiane, amerikanet bene “dyluftimin” pjese te lojes, ku dy kundershtare lene shkopinjte, heqin dorashkat dhe zihen me grushte.

P.S: ne fakt po mendoja fjalen e Skenderbeut kur shkrova postin me lart :slight_smile:


#30

kjo menyre per te spostuar me marifet thelbin e problemit nepermjet komerçializmit, individualizmit, sociologjizmit e bjeri t’i biem me izma, eshte me teper evropiane se amerikane.


#31

Une s’po i shmangem problemit, por po them qe ky eshte problem tjeter qe s’ka te beje me temen. Kjo teme eshte njesoj si kur diskutojme per ndeshjet e futbollit, por eshte nje sport tjeter. Vetem aq. Nese ti kete e quan problem eshte tjeter pune, por per mua mund te diskutojme diferencat shoqerore/sociologjike pare ne prizmin e sporteve, por per te mos hequr vemendjen nga sporti si sport, mund te perdorim teme tjeter, qofte edhe “Diskutime te lira”.


#32

he kjo tani eshte menyre puro amerikane e spostimit pa asnje marifet te thelbit te problemit.

Meqe ke kete hall, kte mund ta kishe thene qe ne fillim pa u futur ne historine e kryqzatave qe kane ndodhur kur Amerika nuk ishte ne projekt akoma.


#33

Cili eshte thelbi i problemit se une nuk m’u duk se shtepia ndonje problem.


#34

eshte ky ktu:


#35

Po pra dhe une e pranova, por ti e lidhe me agresivitetin kete, dhe per kete pjese nuk jam dakort. Ka shume gjera qe hyjne ne krahasimin mes kulturave dhe lojerave, por agresiviteti nuk mendoj se eshte nje prej tyre, te pakten jo ne aspektin qe evropianet jane me pak agresive se amerikanet. Nuk e sollen amerikanet agresivitetin ne kete loje evropiane, ishte aty, por ata diten ta shfrytezojne per te bere me shume para, duke e kthyer lojen ne nje shfaqje gladiatoresh.


#36

jo ush po gomor pranove ti, nese pranon qe futbolli eshte tregues per mendesite dhe karakterin, atehere mbaje n’tullumt agresivitetin, sepse dalluesi kryesor midis dy llojeve te futbollit, eshte agresiviteti, tipari me i rene ne sy i futbollir amerikan, te cilin vuri re edhe xixa qe ne fillim.

Kur fola per agresivitetin, fola relativisht, dmth ne raport me ate …, nuk thashe qe amerikanja eshte agresive dhe zviceranja nuk eshte.

Jane te dyja agresive, siç eshte edhe kinezja dhe çdo tjeter, por i krahasova midis tyre, njesoj si krahasova helenen me romaken si paralel historik. Eshte evidente qe kultura helene eshte me mendjeholle, me paqsore, me kulturore, me intelektuale, e shume “me” te tjera se romakja qe eshte me trashanike, me luftarake me agresive, me ekspansionise se helenja. Sapo thua kete evidence me sa banale reagimi i intelektualit te shquar romak eshte: “nuk eshte e vertet, sepse lufte e Trojes e bete ju greket e mutit, nuk e beme ne romaket e kakes!”, “Leonidha ka bere lufte ne Peloponez!, qytet-shtetet greke kane bere gjithnje lufte midis tyre!”. Eshte evidente qe kjo lloj nderhyrje eshte per te dhi muhabetin, sepse pergjegjsia per luften e Trojes eshte e te dyja kulturave meqe jane vazhdim i njera tjetres, edhe mitologjine e kane te njejte, romaket kane ndrruar vetem emrat. Po njesoj mitologjia amerikane dhe evropjane eshte krishterimi, dhe per gabimet e kryqezatave pergjegjsia bie mbi te krishteret, amerikanet nuk jane jasht loje ne kete rast, nuk jane si budistet ose si myslimanet.

Kurse nderhyrja e modhe intelektuale, qe dallimet jane sociologjike, komerçialiste, marksiste, etj qe fusha e futbollit amerikan eshte ndryshe nga e futbollit evropjan sepse ne shkallet e stadiumit evropian komerçializohen qofte dhe kikirike, ndersa ne shkallet e stadiumit amerikan komerçializohen hamburger me coca cola, eshte per t’i bere edhe shurren muhabetit siper.

Perveç kesa reagimi eshte si kalamajt e vegjel, çdonjeri kerkon te mbroje me çdo kusht shtepine e vet qe “… eshte si shpirt, se mami im me ve biberonin ke goja, dhe un e thith!”.

Ja shih se si kam quajtur njeren kulture adoleshenti, tjetren prej pensionisti, pra dy fele qe jane e njejta gje ne thelb (aty ku po ben mutin dhe shurren ti dhe ne pergjithsi intelektualet e shquar evro-amerikane), jane dy fela te te njejtes sume.

Me tu merzit muhabeti, si kalamaj egocentriste, lexonet çfar shkruhet vete, tjetri vetem pjerdh kot.


15 vetë shikojnë që kalon një grua, po i 16-ti çfarë bën? (Pjesa e dytë)
#37

SuperTomBrady sot…
Pu pu pu si qeka, :fire: dhe fjuri


#38

Po bien te gjithe si mizat. Gronk, Dorset, Hogan te lenduar sot. Amendola, Hajtauer qe nga java e kaluar.
Me Hjustonin javen tjeter do ta kemi pisk.


#39

Jan lojnat e BillBilliçikut me vu ne seder mbrojtjen :slight_smile:
U msuem me te.
Eshte gjeni.


#40

#41

Speaking of genius: Brejdi po korrigjonte arbitrat dje. Dy here i korrigjoi, te dyja heret i sakte.

Toni Romo si komentator eshte njesh. S’me besohet qe po e them po ishte vertet nga rastet e pakta ku komentatori thote gjera me vlere gjate ndeshjes. Per te mos thene qe do ishte mire dhe si trajner mbrojtjeje se i parashikon aksionet para se te ndodhin. :smile:


#42

jo se nuk pritej po Atlanta duket njesoj sic e mbylli vjet. Eshte shume heret per ta parashiku po deri tani per mu eshte ekipi me i ekuilibrum mbrojtje-sulm