Nfl 2018


#63

S’te terheq si loje zeqo, apo te duket sikur s’te terheq se nuk njeh rregullat? Se dhe mua fillimisht ashtu me dukej, sikur s’me terhiqte ngaqe s’e dija c’po behej.


#64

Kto gocat i kemi partizone. Eshte liga e te brendshmeve - Lingerie Football League, po qe te mos duket diskriminuese ose seksiste e kane quajtur Legends Football League.


#65

Fiqo, po me zhgenjen shume qe ende po ndjek Patriotsat! Nuk po ndjek direktivat e idhullit tend per ta bojkotuar NFL. Mos po te prishet mendja dhe ty o fiqo?


#66

Me thene te drejten nuk e kuptoj kthupo, ndaj s’e ndjek, nuk du mo me u bo addicted, i kam me bollek😀


#67

Nuk behesh addict me 3 ore e gjysme qe shikon nje ndeshje te dielen. Kap nje skuader dhe ndiq vetem ata, s’ka njeri nerva te shikoje gjithe kampionatin.

Tani kshu ne distance eshte cik veshtire te shpjegosh lojen dhe rregullat, duhet te jesh me TV perpara. Po te kesh ndonje pyetje, pyet se mbase te ftillojme. Nuk eshte shume e komplikuar megjithese duket ashtu. Mbaj mend erdhi babai i nje shoku para nja 10 vjetesh dhe shoku im bashke me vellain ndiqnin NFL. Filloi ta ndjeke dhe plaku 70 vjecar, dhe u be aq esnaf sa i merrnim mendjen per te luajtur lloto, cila skuader kishte me shume shanse dhe pse. :smile:


#68

Ne e bom tonen.
Buuuuuu


#69

fiton miku ket jave dhe barazon rekordin e fitoreve per vendin e pare, 36 ndeshje para Peytonit dhe nja 60 para Favre


#70

Ca fitoresh per vendin e pare? Se me fitore totale ai ua ka kaluar qe vjet ne dhjetor.

Favre per mua shume overrated. Krahun kishte te forte po si loje nje mut. Gunslinger ishte, vetem hidhe e ku te ngeci, ndaj dhe titulli “Mr. Interception”.


#71

ne total, regular season only, Favre dhe Peyton kane 186 secili. Brady ka 185


#72

Manning ka qene gjithmone dhe akoma eshte media darling keshtu qe i gjeten dhe atij nje titull “best regular season QB” si keta qe marrin cmime vetem me pjesemarrje. Who gives a shit? You don’t win a SB by being the best during the season. Futbolli me i mire luhet ne dhjetor… dhe ne fushe te pambuluar, jo ne dome :slight_smile: Akoma dhe sot per mua, pas ketyre 2 SB te fundit, ndeshja e trete me e bukur eshte Snow Bowl me Oakland ne 2002.


#73

Spat gjo sonte.
Asnji gju i thyer.


#74

Prit mre se sa filloi ndeshja. Ka dhe nja 3 ore. Dikush do vritet.


#75

Ai Herkuli eshte ref akoma? S’e kam pare kete muaj.


#76

Esht avukat.
http://www.jshfirm.com/EdwardGHochuli

Duhet te jete akoma.


#77

E dija qe isht avukat, po s’e dija nese arbitron akoma. Still a ref, I guess.

Xhizes, Xhozef end Meri, ca furtune. Tani qe u be fusha kenete do plotesohet dhe deshira e Fiqos.


#78

Ta plotesoi deshiren Cikago oj Fikret. Linebackeri e qeroi njerin, e hoqen me barrele. Ishalla shpeton me concussion e s’ka thyer qafen.


#79

Tifozat e Tomorr Bradit kane ra squk. Kshu osht kur zgjohesh dhe shef qe New York football J.E.T.S. jane siper teje ne klasifikim…


#80

nuk di a pe ndeshjen po Pats ishin a 4th down larg fitores. Ajo 4th down dhe 15 u kthy ne 1st down se gjasme e kapi prej helmete…ajo prekje mund te ishte po kapje jo njehere.
Mgjte nqse historia na ka mesu dicka, eshte qe Pats dhe Brady dine ta kthejne situaten. Mbrojtja ka nevoje per permirsim po nejse, sezon i gjate


#81

Fituan Superbollin Jetsat e s’e morem vesh? Se edhe sexy Rexy fitonte SB ne offseason ose pas ndeshjes se pare ku mundte Patriotet. Si Shqiperia qe eshte e para ne grup pas ndeshjes se dyte :sunglasses: Jetsat s’kane per te kapur playoffs sivjet, mos u kruaj kot. As Dolphins.

Edhe me ate mbrojtje cope-cope dhe prape ndeshjen e sollen ne 30 sekondat e fundit. Ai Gilmore duhet te rrije ne stol nja 2 ndeshje qe te vere mend. Edhe Browner tha dikur “I’m going to continue to play aggressive” po e pa veten ne Luisiana sezonin pas atij.


#82

@zeqo te enjten luajne prape Patriots me Xheksonvilin e FL, keshtu qe ndiqe ndeshjen te mesoc :).

Ka 5 menyra per te shenuar:
Touchdown - 6 pike
PAT(Point after touchdown) - 1 pike
Field Goal - 3 pike
Safety - 2 pike
2 point conversion - 2 pike

Shumicen e lojes njera skuader ka sulmin ne fushe, tjetra ka mbrojtjen. Grupi i trete I lojtareve quhen special teams dhe perdoren ne pjese te vecanta te lojes si psh kur ben kick off per te filluar lojen, per field goal ose per PAT.

Qellimi per te avancuar ne fushe eshte te kalosh vijen e verdhe.qe duket ndonjehere (eshte elektronike, vetem ne TV e shikon). Vija blu qe shikon kur dy palet ndodhen perballe quhet line of scrimmage.
Sulmi ka 4 perpjekje per te marre 10 jarde, domethene te kaloje vijen e verdhe. Prandaj kur shikon 1st & 10, domethene eshte perpjekja e pare dhe te duhet te marresh 10 jarde. Kur je ne 3rd & 2, eshte perpjekja e trete dhe te duhen edhe 2 jarde per te kaluar vijen e verdhe. Po qe se e kalon dhe mund te vraposh akoma, mund te vraposh deri sa te te ndalojne. 1st and 10 fillon nga fillimi kur kalohet vija e verdhe.

Ka 2 mundesi per te avancuar, ose pasime nga ajri tek wide receivers dhe tight ends, ose running game “nga toka” duke perdorur running backs ose fullbacks. Pasimet perpara i ben vetem quarterbacku, perndryshe po qe se dikush tjeter pason, ai mund ta hedhe topin vetem pas.

Ja kaq e thjeshte eshte :smiley: Shikim te kendshem. We’ll make a Patriot out of you after all :smiley: