Poshtërimi

Ku jane keta njerez moj me 50$. E provova gjoja une me ra me pagu te 900$ ne muaj. Crazy.

1 Like

Shko ne kff.org per Te bere hesapin.keta qe llafosem une ishin burre grua 3 femije e vetem burri punonte .

S’ka faj karl marksi qe merret me fizike se fizikanet merren me tema madhore si : pse bosnjaket e shqipot u islamizuan ndersa ballkanasit e tjere jo?:smile:

Epo te perfitosh Obama care duhet t’jesh cope cope, nga ato me low income. Hajt mo paguajme ne te marri insurance ky qe njifke ti e gjithe jevgjit e amerikes qe Nuk punojne.

1 Like

“The Trump approach to health care was never going to be repeal and replace, It was always bait and switch."

Ti paguan per ata sidoqofte, si me Obamacare, si pa Obamacare, tjeter qe nuk e di. Kete po ta them si dikush qe ka 12 vjet eksperience ne fushen e shendetesise dhe siguracioneve ne Amerike.

http://arkivi.peshkupauje.com/2013/11/kryeministri-rama-thote-jo-shqiperia-e-ka-te
eh ishte koha kur peshku shkote deri 700 komente, duhet prap Rama ne opozite, peshku vertet po mbijeton akoma pa uje.:unamused:

Kane ndryshu kohet zeqo; shteti nuk vret me, shendetsia eshte permirsu, rrogat jane rrit, drejtesia po vje ne shina… Edhe icik edhe shqiptari do beje jete perendimori, nuk do kete mo per ca me u qa. Ok, jo vend i dyte pas Gjermanise, po prape…

qeqo, a ma gje edhe mu i vend pune?? jam bo me Liken. me Bashen s’del gjo. po ta marri prap Nmn ndrysho puna✌️

Rrofsh o Zeqo per kete prurjen e nendor-2013, pashe nje komentin tim :grinning:

Pjer Thomas - 15 Nëntor 2013 - 19:07 permalink
Po ku ma kane kerkuar noi here keshillimin o Xhibooo. Une gjithmon iu kam ofruar keshillimin, gratis ore gratis, por hund-derrat nuk dun me pyt, as me nigju. Le te rrijne si te dhjere, se te dhjere jane. Po nje here ore vetem nje here te me kishin thirur per te me pyetur a ndigjuar, do ua beja kabull te gjitha, do ua falja te tera mekatet, por keta kaka (si te PD, si te PS, si shtetaret/administratoret e tjere pa parti) as e kane marre mundimin, dhe e di se pse ; Sepse jane te tredhur, jane me cene, me njolla, te dhjere, te kontrrolluar, te komanduar, te posaqisur.

Dakord Kthupi, Po Nuk e kisha mandatory. I beri te gjithe students e te rinj o health insurance o ska!!

Pse duhet te paguajne njerezit qe nuk kalojne ne rrugen tende per te ndertuar e rregulluar rrugen?

Une moza them me mire te paguajme per keto. Si thua ti?

Solidaritet Gjembo, se neser mund te jesh ti semure.

Po te mos ishin studentet dhe te rinjte, kostot do ishin 10fish. Qe te mund te kontrollohen kostot disi, te duhet nje “healthy pool” domethene njerez te jane te shendetshem dhe qe gjasat jane qe nuk do semuren shpesh.
Sidoqofte, komenti im me lart s’kishte te bente me te rinjte dhe studentet. Te gjithe paguajne per ata qe s’kane siguracion. Kur dikush qe eshte i pa siguruar semuret dhe shkon ne spital, nuk e kthen njeri pas, spitali e trajton sidoqofte. Kush mendon ti se paguan per shpenzimet e atij robit, kujt ja faturon spitali ato shpenzime? (Pergjigja eshte pak e gjate, po perfundimi del te konsumatori). Po ta detyrosh robin te kete siguracion, te pakten nje pjese te kostos se tij sado e vogel e ka mbuluar vete, nepermjet sigurimit.

E provoi Masacusetsi ne vitet 80 me studentet kete qe po ndodh me Obamacare tani, se shkonin studentet ne spital dhe s’kishin siguracion se HMO e prinderve nuk i mbulonte ne MA dhe kostot po arrinin majat. Pastaj kaloi ligji qe studentet duhet te kishin siguracion, ose vete/nepermjet prinderve, ose duhet t’jua ofronte shkolla nje opsion per te blere. Sot Masacusetsi eshte shteti me i shendetshem ne SHBA.

Sidoqofte te gjitha keto qe po ndodhin me sistemin e shendetesise jane arnime, asnje gje nuk korrigjon dot sistemin vete se I bie qe t’ju kerkosh mjekeve/spitaleve dhe CEO-ve te kompanive te sigurimit te mos bejne aq shume para sa bejne.

Puna me e madhe eshte bere, tani eshte thjesht ceshtje modaliteti :+1:

Puna e madhe behet gjithmone ne fusha golfi.

P.S. E ka pare njeri Veglen ne kete teme?

Thash te dilja nje here nga “kuvendi I burave” :wink: se kushedi mos po behej ndonje muhabet I pjekur…
Te njejtat muhabete te muajit te kaluar… Akoma me vajtimin e zgjedhjeve… si ne USA edhe ne Alb…
Po si nuk paskeni pune o njerez… Mire per te lodhur nuk lodheni po per te urryer te njejten gje dite e nate shani qeveriun… Hajt pervishiuni punes se edhe Healthcare act do te kaloje nje date me te vonshme, edhe muri do behet, edhe debilat pa dokumenta do deportohen, por keto do behen avash avash se ka kohe 4 vjet… nuk konsiderohesh I mundur kur humbet nje beteje… fiton kush fiton luften…
Hajde mendjen e hajrit dhe shikoni mos zini ndonje pune se nuk shtyhet me supe kanoceje perdite…

1 Like
 #resist.

tani mblidhi bashke, qoften dhe sander mafishen edhe llogaritja taksat a kane pagu me shume se presidenti i Amerikes.

se per hundesh e terhoqen, gojen po qe po plot…

1 Like

$11 miljone taksa vec per golf cdo fundjave vetem per 2 muaj. #maga