Prezantohet struktura dhe ministrat e qeverisë Rama


#225

urbano, shkrimi qe solle ketu ishte interesant, veç ketu nuk histerizohen si Palloshi yne, megjithse atje e kane nga vapa. Policia ketu, keta te pasurit e papune, thjesht iu ve gjobe kur i kap ne gabime, dhe i ndalon per kontrrolle VETEM kur sheh makina me xhama te errta, ata me xhama te tejdukshme/transparente, kalojne, por nuk iu shpetojne kamerave kur rrisin shpejtesine jashte normave, gje qe dmth te vjen fleta e gjobes ne shpi, me deshmine se kur e tejkaluar shpejtesine.


#226

Pjero shkrimi dhe iniciativa Rames nuk flet vetem per manovrat e shpejtesise , gjobat apo shkeljet e kodit rrugor.

Ti si ekspert ekonomie duhet ta kuptoje thelbin e iniciatives , behet fjale per te rinje qe jane te deklarur si te papune por ne te njejten kohe bredhin me makina qe atje ku je ti vetem bankieret dhe biznesmenet e medhenje mund ti kene ne pronesi.

Behet fjale per operacione kunder evazionit fiskal, te ardhura me prejardhje kriminale etj etj.


#227

Te kuptoj, por persa kohe ai person/shofer nuk perfiton nga taksat, pra nuk merr social, nuk mund ti kerkosh llogari se ku e gjeti makinen, se mund ta kete nga familja, nga lloto, nga puna si freinleisher, nga nje shitje produkti, etj. Ketu ne perendim, vetem Sociali, ka te drejte ti kerkoje llogari personit qe perfiton nga taksat, se ku i gjeti keto gjera lluksi. Policia, prokuroria jo. Policia, prokuroria te heton,survejon vetem kur merr njoftimin nga nje organ shteteror apo qeveritar, ose edhe kur nje shoqate/organizate, individ paraqitet me fakte/prova para tyre.
E vetmja pune qe policia ben ndaj ketyre " te forteve" eshte kur i kap ne gabime, i ndalon, i kontrrollon iu ve gjoba, gjersa te shtrohen.


#228

O Pjero ai ta percakton , thote te rinje te papune , do te thote qe jane individe qe s’kane derdhur asnje kontribut ne sigurimet shoqerore, shumica te ardhurat si kane te verfikuara nga organet e tatimeve , shumica i kane para te pista me prejardhje kriminale e te sorrollaten larte e poshte nga mengjesi ne darke te bejne tangerllik e te fortin ty qe te del bretku ne 8 orarsh , paguan sigurimet , taksat etj.

Policia ne kete rast sherben si magazinier, ata jane ne terren, duke i ndaluar me pas mund te kerkohet perfshirja e institucioneve perkatese si drejtoria e tatimeve , prokuroria e te behen verifikime kush qysh tek.

Ai nuk do shtij fall se kush jane ata te fortet me makina 100.000 euro , qe 80 % jane me precedente penale brenda ose jashte Shqiperise , e kush eshte cuni i babit milioner qe serish verifikohen te ardhurat e familjes e nuk ka asnje dallim si ne te gjithe boten.


#229

Ore une po pij e ti po dehesh, po ku eshte e shkruar se te gjithe duhet te derdhin kontribut ne sigurimet shoqerore. Aty derdhin kontribute vetem ata qe punojne. Dhe eshte deshira e te gjithve, te kene pune, mirpo jo te gjithe kane pune.

Po ç’pune kane puntoret, punonjesit, administratoret, me tatimet. Mos ke dash te thuash ; Nga organet e ministrise se Financave, se eshte kjo qe ka te drejte te verifikoje se kush i shpeton fiskalitetit, kush punon ne te zeze, se kush pasurohet me spunto, kush nuk ka te ardhura fare, etj, etj, e per kete pune kjo ka organet e veta, si dhe bashkpunon edhe me pushtetin lokal.

Per kete pune eshte prokuroria, sektori ekonomik, e cila bashkpunon edhe me policine edhe me pushtetin lokal, edhe me organe te tjera. Nuk mund ta percaktoje askush, se eshte kriminel apo jo tjetri, se i ka fituar me dhune, vrasje, prostuticion, droge, perveç policise, prokurorise dhe gjykates. Jane keto tre organe qe mirren me personin e dyshuar, mbledhin prova, dhe jepet vendimi ne ghykate.
Edhe une nuk i duroje ca pordhace me makina te shtrenjta, qe bejne si te forte, por nuk mund ti prek, persa kohe ata nuk kane bere gabim/shkelje te ligjit.
Ne momentin qe ata gabojne, shkelin ligjin, po, athere fillon mizerja e tyre dhe kenaqesia e shtetit.


#230

Dhe eshte deshira e te gjithve, te kene pune, mirpo jo te gjithe kane pune.

Ky eshte problemi , ku i gjeti ai 20 vjecari te ardhurat per te blere makine 100.000 euro pa punuar asnje dite.
Keto te tjerat jane justifikime boshe , jashte kontekstit te ceshtjes ne fjale.


_Per kete pune eshte prokuroria, sektori ekonomik, e cila bashkpunon edhe me policine edhe me pushtetin lokal, edhe me organe te tjera. Nuk mund ta percaktoje askush, se eshte kriminel apo jo tjetri, se i ka fituar me dhune, vrasje, prostuticion, droge, perveç policise, prokurorise dhe gjykates. Jane keto tre organe qe mirren me personin e dyshuar, mbledhin prova, dhe jepet vendimi ne ghykate. _
_Edhe une nuk i duroje ca pordhace me makina te shtrenjta, qe bejne si te forte, por nuk mund ti prek, persa kohe ata nuk kane bere gabim/shkelje te ligjit. _
Ne momentin qe ata gabojne, shkelin ligjin, po, athere fillon mizerja e tyre dhe kenaqesia e shtetit.

Po ai prandaj po i jep direktiva strukturave te policise , se sic ta thashe policia eshte ne terren dhe ka autoritetin te te ndaloje , te te hetoje e te tjera me rradhe, seksioni i -krimit ekonomik eshte strukture e policise se shtetit , nuk varet nga ministria e financave.

Ku e gjen ti garancine qe ai “pordhaci” qe s’duron dot ti nuk e ka shkelur ligjin , apo me hamendje.

Ky eshte thelbi , ndaloje , verifikoje , vazhdo jeten zoteri. Ai s’po del per gjueti shtrigash , te sulmoje borgjezine shqiptare, po do te pastroje shushunjat kriminale nga shoqeria shqiptare , qe maskohen pas biznesve inegzsistente e makinave te shtrenjta. Sic e kishte permendur , shume nga keta te fortet kane lidhje brenda strukturave te policise te cilet i japin statusin e te paprekshmit ne rrethana normale, e per ate eshte SHKB , dege e policise qe heton vete policine.

A keni vite qe kerkoni te behet Shqiperia , edhe ketu do gjeni bishta e pretekste kalamajsh , jo ministria jo tatimet, aty ti rrjepi e te gjitha aseset ti rishperndahen shoqerise , te rregullohen spitale, te blehen ambulanca etj etj.
Dhe te vehet drejtesi sic eshte andej nga ju i nderuar , te ndihet i mbrojtur nga shteti ai punetori i thjeshte qe i del shpirti dite e nate


#231

po c’thua mo buzqumesht i trashe, ti ke ministra e deputete, kryetare e drejtore drejtorish neper bashki qe nuk kane lene tender t’u shpetoje. Ti ke vete presidentin te kapur me ze e figure qe te bejne kaken ne koke cdo dite per kete pune. E ti na krekosesh se po behet shtet se do u kerkojne burimin e te ardhurave ketyre 20 a 200 me makina te shtrenjta.
Pse kaq e veshtire eshte t’u dale dhe ketyre nje grua e pasur apo te deklarojne se kane punuar kamariere ne muajt e veres :joy: ?
Se ju shkabat jeni te mendimit qe puna aty paguhet mire. Edhe Fred Peza e kish bere milionshin shume normalisht. Pse keta nuk e bejne dot 30 apo 100 mijshin e makines?


Diskutim i lirë - Gusht 2017
#232

Po ty zotrote te vjen mire kur permend larte e poshte ketu ne peshk biles , i ben dhe karshillik Pjerit , me emaile tenderash me mikun EB , e tendera lopesh hollandeze , keshtuqe edhe ti nje mut je.

Pastrimi fillon nga bishti , pastaj avash avash keputen kokat , miqte qe ke ketu ndoshta do i vije dita , por ti si do jetosh atje , i felliqur ne vetvete , njeri pa shtylle kurrizore.


#233

ti ngaterron dollarin, mo buzqumesht i trashe. Ky yni eshte projekt i financuar nga BE, nuk eshte tender i qeverise.
Pastaj, nqse ka dicka qe ka dale mire ne pah ketu, eshte fakti se sa i nevojshem eshte qumeshti i lopeve hollandeze per ty.
Ndaj ne i kemi hyre kesaj pune dhe do ta cojme deri ne fund.
@Pjer, e mesove dhe nje te re? peshku qelbet nga koka, i thoshin dikur po ky qumeshtori thote qe bishti eshte kryesori


#234

Ja po ta marre per te mireqene , se vetem me tenderat e brendshem beheshkan abuzime e vjedhje , po ai EB s’eshte pjese e qeverise ? Apo keni kontakte te drejteperdrejta me ministrin , dhe po me garanton mua dhe publikut qe 100 % te tenderit shkojne per qellimin e paracaktuar e nuk sakatohen sa ne nje dege ne degen tjeter. Na fende inteligjencen dhe edukaten morale tani.

Po ju kemi pare ju te vjeterve sa e qelbet peshkun nga koka , e tani kemi mesuar , merremi me bishtat ne fillim :wink:


#235

Kush e ben kete pyetje, ti, Palloshi, apo noi polic. A e kupton se sa larg je ne konceptin e te drejtes se njeriut dhe shtetit te ligjit.
Pse ne VQ, per keto çeshtje, une iu kerkoj autoriteteve shqiptare, te respektojne te drejten e prones, te ardhurat, te amnistojne çdo aktivitet, qofte edhe te mafias se droges, prostitucionit, perveç atyre qe kane gisht ne vrasje, aktiviteteve qe mbajne era gjak. Pse.
Se pse tjetri rri krekosur ne nje makine te shtrenjte, nuk ke pse te shperthesh ne emocione negative. Biles nuk ke te drejte as ta ndalosh persa kohe ai hecen/udheton sipas rregullave. Kur/nese shkel rregullat, athere nje organ, ka te drejte ta penalizoje e te kerkoje te kaluaren e tij.


#236

Vaj hallit te kete ngelur policia e shtetit nga direktivat e Palloshit, kur ka nje rregullore dhe ligje para syve.
Sektor te krimit ekonomik, kane tashme te gjitha organet, jo vetem policia e shtetit.


Diskutim i lirë - Gusht 2017
#237

Pirdh o prift pirdh.

Ti je bipolar se s’ka shpjegim tjeter,cfare thua me gojen tende e kundershton po vete brenda te njejtit paragraf.

Po si te ta mbush mendjen o rob zoti qe kam 1 ore po te them te njejtat gjera qe pohon edhe ti vete , qe te bejne punen e vete ato organet , s’eshte fare shperthim emocionesh, eshte drejtesi sociale. Nese fillohet me persona te inkriminuar , me pas vazhdohet ne sektore e probleme te tjera te shoqerise,implementohet meritokracia ne cdo pozicion, administrate , shkolle , spitale etj. Nese rregullohen keto probleme , zhduken kriminelet nga qarkullimi i te forteve , zhduken servilet e militantet e partise , atehere mund te ulemi e te diskutojme ceshtje te tjera per zhvillimin e Shqiperise.
Por shumices nuk i pelqen , do se s’ben te sulmoje koken , pse ben ai e mos te beje une , kur ne njejten kohe s’ka as te drejte ligjore e as moralisht ti kerkoje llogari askujt , kur eshte i zhytur vete, gjemojne me shume raste te vecanta , nxitur nga smira dhe xhelozia e perfitimet personale. Sektoret kane auditin perkates te ministrise prej se ciles varen, krimi ekonomik i policise eshte ai qe ndjek ceshtjet , investigon e con ceshtjen ne prokurori o gjeni


#238

Boll me komente kunatash. Le te zgjedhi ke te doje. Shyqyr qe na hoqi qafe banden e Sali Berishes. Me mire se Rama nuk kemi ndonje tjeter tani per tani.


#239

Por kjo nuk do te thote qe nuk duhet te mbajme qendrim kritik gjithmone me argumente dhe ballafaqime.


#240

Me pelqen nicku i ri :slight_smile: .


#241

Ma argumento, ku psh.

Po ti dje sikur the qe ne Shqiperi, nuk ka njerez me integritet dhe te ndershem, ndersa sot po i beson kesaj teorije. Mz duket se ty te fliskan emocionet, e jo llogjika e ftohte.

Qe kane auditim kete e kemi diskutuar para 10 vjetesh ketu tek Peshku, e dine dhe femijet e kopshtit tashme, por qe kane dhe sektore te krimit ekonomik, kete nuk e ka vetem policia, kane edhe pushteti lokal, ministrite, etj. Policia ka sektorin e krimit ekonomik vertet, por per gjera te renda.
Naten.


#242

Te thashe qe ata pak njerez me integritet e te ndershem kane gjetur rrugezgjidhje alternative , nuk i bijne te njejtes vrime me dekada rrjesht si ti.

Ti ketej qan , per “meritokraci” , qe s’te perfillin e s’te japin ate qe me demek meriton , por kur i prek te tjeret nuk te pelqen , biles kerkon me ngulm te gjesh nje vrime e te fusesh koken tende prej qimthi edhe pse pa merite.

Nga ana tjeter mbron kriminelet , me krahasime standartesh shoqerie evropiane , e te drejtash njeriu e hajt ta gjejme ne si ndalohen ata , te pyesim gjykaten e Strasburgut a kemi te drejte te verifikojme pasurite e filanit e pasurite e fistekut.

Kujdes naten , se te del palloshi ne enderr e te jep ndonje post :wink:


#243

Pse cili eshte ky Muni?


#244

osht ai qe nuk i pelqe cognata!