Pse fajin për kandidaturat me 7 klasë e kanë Rama dhe Berisha


#42

duhet te behet system mazhoritar qe te votohet per personin e jo derr ne thes per listen e parties.


#43

Si keni harru, ose si keni lene ngambrapa dore, aftesine kryesore te politikanit qe e ben politikan, aftesine e pallimit?

Si mund te behet nje politikan pa palluar ne vetore (vetingu) dhe per me teper pa u palluar ne pesore (baxhelle)?

Pse kot populli i moth shqiptar perdor shprehjet e mdhoja seksi “ja futi!”, “ja rrasi”, “ruju se ta fut!” ne kontestin e fuqise politike?


Kadare i shkruan Ambasadores Vlahutin
#44

@bsalaj
" se vonesat nuk behen kot, "

ndryshimet varen nga kapaciteti i perbashket i forcave te interesuara (per te prioritarizuar problemin ne fjale ). Situata e tanishme psh me duket ideale per te perfituar ndryshime te leverdisshme ne kod per forcat e vogla, pa qene nevoja te jeni konfliktuale, por vetem praktike.

Ke faktore pastaj si destruktiviteti ne marrdheniet mes forcave (psh. opozite per opozite, jo per hir te demokracise) qe gerryejne mundesite dhe potencialet per progres.


#45

Ne mos arritje akademike, atehere kandidatet duhet te deshmojne per arrjtje profesionale, angazhim publik dhe ne shoqerine lokale ku bejne pjese. Me sa pashe pak nga CV-te qe kishte sjellur squarepusheri, nuk kishte asnje élément qe keta kandidate jane te afte per nje post me pergjithesi te larte publike. Nuk e kuptoj pse u dashka vene ne diskutim apo te paraqitet si diskriminim intelektualist.


#46

Make it a “Fuckup 4years” :smile: :smile:


#47

pranej keni kete kllufin ju per president sot. apo ata qe s’fituan dot, qe ishin me keq se ky. shkollat jane bere sot supermarkatat e arsimit dhe qellim kane te fitojne veç lek. Apple shet iPhone per lek, ndersa shkolla te shet diplomen. sa me e shtrenjte te jete kjo, aq me shume presupozohet qe ti te fitosh ne jete.
puna eshte qe kur behen zgjedhjet per postin me te LARTE te shtetit, ke vetem kllufa. nuk po i shohim akoma te zgjuarit e ketyre shkollave elite.


#48

Trump eshte burre teper I mencem dhe I arsimuar .budallaleqet qe thote I ben kasten per engledisur miletin katunar qe I ka dhene voten dhe diversion vemendje nga gjera Te tjera serioze qe gatuhen ne kulisa.ne qetesi e larg vemendjes se miletit establishmeti pasuron veten ndersa publiku zihet si qente me kockat qe iu hedh trumpi ne tweeter.


#49

Mire e ke ti moj me Zamete por une enderroj Shqiperi tjater.
Ti thua deputetet duhet te dine si funksionon shteti e policia a ushtria…kurse une desheroj qe deputeti te merret me zonen e tij e hallet e zgjedhesve e jo me ushtrine e policine.
Kur ra Qeveria Belge para ca vitesh, policia vazhdoji punen e saja me profesionalizem e shteti nuk ra. Nuk na duhen Mulera, Azema apo Tahira prane policeve se i qorrollepsin… na duhen kapterra qe njohin zonen e njerezit problematike pa pyetur se kujt partie i bejne qejfin.
Ne Kacinar a ne Krume pranoj nje te karrocier per deputet mjafton qe te dije aq sa ti beje presion qeveriut per ujin e pishem, shkollen a rrugicen. Po cpune ka intelektuali ne Krume apo mjeku qe te lere kliniken ne Tirane e te behet deputet aqe.
Ai mjeku a intelektuali qe le Tiranen per Kacinarin me shume do merret me ceshtjen Came ose me Opininion e Fevziut se me hallet e njerezve qe do ja harrojne fytyren per 4 vjet.


#50

çeshtja çame u sjell njerzve me gezim (e bile dhe Lek) sesa rrugica e asfaltuar e lagjes se vjeter. per te mos thene pastaj qe po arrite me zgjidh çeshtjen çame, ate rrugicen e ben gjate kohes qe te merr e dhimja ne hale.


#51

Po kush ka pare Lek nga Camet a derezi qe te shohesh ti nga Haleja. Cameve mbare u shkofte se vellezerit tane jane por per pune parash vetem meneren e tyre kan pare … Po le qe spresin Camet deputetin e Kacinarit tu zgjidhe ceshtjen e tyre, kurse me shume gjasa poplli i Kacinarit do shofe deputetin tek fevziu per ceshtjen e rinise dhe kontraceptiveve


#52

çeshtja tyre ne fakt eshte çeshtje LEKU. pronash, shtepiash, tokash qe ndodhen ne greqi. duke u pasuruar çamet vete, nga demshperblimi, pasurohen indirekt te gjithe.
ti po u pasurove, si shqiptar qe je me pasuron dhe mua, shqiptarin tjeter, edhe pse asnje lek me vjen drejtperdrejt nga ty. ti do rrezatosh atje ku do jetosh me shume, duke pasur lek mund te besh po ashtu shume me shume se pa pasur lek, etj, etj. namin vetem te na rregullosh sado pak, ke bere punen me te madhe kombetare. jo qe mund te investosh ne shqiperi, etj gjera te tjera me te drejtperdrejta.

ps: dhe a di pse çamet kane pasur namin e keq tek ne te shqiperise (si te pabese), sepse nuk respektonin Mikpritjen (standardin shqiptar te moçem). nuk ja hapnin deren udhetarit, po te linin te flije jashte. sot ne shqiperi perseri e ven re, qe sa me jug te vendit shkon, aq me tregtare behen njerzit. si me thene marredhia me lekun i paraprin asaj te mikut. leku eshte kryesori, ndersa shoqeria dytesore.


#53

Te drejte po ajo eshte vetem gjysma e detyres se deputetit .atij/asaj I duhet fjala vjen qe Te dije 5 gjera mbi ushtrine qe kur ti duhet fjala vjen Te votoje buxhetin per blerjen ehelikopterave Te jete ne gjendje Te behen pyetjet e duhura,ta dije pse e ben cfare blihet a eshte malli qe I duhet vendit etj.prandaj e mira eshte qe Te jene 100 deputet por Te kene buxhet per zyra e stafe keshilltaresh e zgjedhje Te dalin ne debate publike qe votuesit te jene ne gjendje Te gjykojne.


#54

mendoj qe korrupsioni eshte i mire per shtetet si shqiperia. eshte sistemi B. dmth kur sistemi A nuk funksionon (ne shume pak popuj funksionon ky sistem, çdo gje me ndershmeri. dmth te rropatesh ne pune per fare pak lek), perdorim B qe ta hedhim lumin.
sapo çatoja me njerin, tu fol aktualisht per Francen ku asgje po ecen. i thashe ka per te perfundu ne nivel te italise dhe te spanjes siç po shkojne punet. me tha, mund te behet me keq, sespe ne itali dhe spanje kane edhe sistemin B. francezet kane nje sistem te vetem si gjermanet, ate te ndershem, por pa i pasur karakteristikat apo cilesite e tyre.

ps: shumica te huajve mendojne qe ekonomia shqiptare mbahet nga pastrimi i pareve. dmth qe ato qe jane bere deri me sot (pallatet, lokalet, plazhet, etj), ose po thuaj e gjitha ekonomia private, eshte para mafiozesh. ndersa pjesa tjeter, ekonomia shteterore (infrastruktura, hidrocentralet, etj,) jane ndihma apo borxhe te huaja. ja pra shoke e shoqe moralista, peizazhi shqiptar ne syte e te huajve. dhe ju prisni te na fusin ne europe, ne dhomen ku rrine dhe vete.


#55

Helikopteret blihen me urdher qeverie si ne Shqiperi ashtu edhe ne Greqi, a si shperblim te detyruar ndaj qasjes Europiane, nuk ka cte beje Deputeti i Progonatit.
Po mua pse sme pyesin kongresmenet per Nona Bombat qe prodhohen dhe hidhen si koqe fiku ane mbane botes?

Une i kam zet pseudo-intelektualet qe perzihen ne Politike…sepse smund ta shof dot intelektualin ne kolltuk qeveritar…intelektuali ne kolltuk kthehet ne putane sepse eshte i deshtuar.

Shif KaptinModhin e Lsi me te gjithe Kucedren e Pare… me nivel zero intelektual por dine si te cajne perpara…vjedhin, kapen, dhe marrin poste me te larta me pas, e nuk eshte faji i tyre por i vegjelise qe i adhuron per suksesin e arritur ne cdo menyre e i mediave ku kanalistet vdesin ti marrin pak arome menderes se tyre te qelbur ne para te vjedhura…
Shqiperia eshte larg ne kete praktike e smund te shpresojme ate lloj llogaridhenie… por lebetitja time anti-intellektualiste proklamon qe Lapardhaja duhet te prezantohet ne parlament nga djemte e vajzat e saj vendalinj e jo nga VIP e Fevziut e Arian Canit apo Panairit te Librit.
Shqiperia eshte shume mbrapa ne kete pike sepse kolektivisht eshte e humbur mbas pasivitetit te adhurimit te figures qe i perfaqeson sine Big Brother e jo mbas aktivizmit pragmatik te funksionit perfaqesues te nje individi qe sjell permiresim per komunitetin ne KETE BOTE JALLANE.


#56

sa vjet ke pa qene ne shqiperi ti tironco ?


#57

2 her nvit zakonisht pa llogarit hallet…por qendrime jo me te gjata se 5-8 dite


#58

s’paske baza atje si duket qe rri aq pak.
po atje jetohet me mire se ne Paris. une kam mbi 25 vjet qe jetoj ne paris, dhe kam pare shume prej tij. prandaj votojne dhe socialistet ne shqiperi. kur fillon dhe jeton keq, voton te djathtat, siç bene amerikanet, psh.


#59

Po kush ka baze atje…cdo vit qe shkoj aq me pak kusho gjej se ikin…aty ka Halle ore Halle…e ska as Socialiste a te majte, te gjithe jane te djathte e te dhene pas Lekut… me lodhin veshet me perrallat se si do behen te pasur…


#60

ka qe i kane shoket atje, qe jetojne persmari. nuk ka halle ne shqiperi dhe nuk ikin prej halleve. une u bera vite qe kam ikur dhe nuk ika gje prej halleve. po ashtu ikin dhe sot. pune me te keqija se ajo qe do te benin ne shqiperi bejne jashte, shumica shqiptarve.
jeta do t’u veshtiresohet kur te fillojne dhe t’i taksojne ne maksimum si ketej. po per momentin nuk pagun kush taksa akoma.


#61

Nuk eshte shume e vertete. Nuk e di a e mba mend qe perfaqesuesit e partive te vogla, me ne krye Presidentin e ri, u futen ne greve urie ne Kuvend per kete gje.