Qafe e martes

  1. Miqësia e dy korifenjve të letërsisë shqipe, Dritëro Agolli dhe Ismail Kadare, zë fill në gjimnazin e Gjirokastrës në vitet 1950. Agolli ishte dy vite shkollore më i madh se Kadare, por bashkë bënin pjesë në rrethin letrar të shkollës, ku dhe i recitonin vjershat njëri-tjetrit.

  2. Që nga mosha 25 vjeçare jeton në Tiranë, në katin e tretë të një apartamenti në Rrugën e Dibrës. Deri në vitin 1991 ka qenë komshi me shkrimtarin tjetër të madh, Ismail Kadare, në pallatin e shkrimtarëve.

  3. Me Sadijen u njoh në dasmën e Ismail Kadaresë me Helenën, në vitin 1963, në shtëpinë e Kadaresë. Agolli pyet pedagogun e Letërsisë, Naum Prifti, për vajzën që studionte për Letërsi në Universitetin e Tiranës.

  4. Dritëro Agolli e Ismail Kadare kanë qenë të përfshirë në Fjalorin Enciklopedik që në vitin 1985. Por ata ishin një përjashtim i jashtëzakonshëm në vitin e hershëm 1985! Pasi që të përfshiheshe në Fjalorin Enciklopedik, në ato vite duhej të mos ishe më në jetë.

  1. Në vitin 2005 ai është propozuar nga Lidhja e Shkrimtarëve dhe Artistëve për të qenë kandidat për çmimin “Nobel”. Por nuk ka pranuar të jetë kandidat. Sipas tij, Ismail Kadare është i vetmi shqiptar që duhet të jetë kandidat dhe që duhet ta fitojë këtë çmim prestigjioz.
  1. Agolli apo Kadare? Për më shumë se 50 vjet, fansat janë ndarë më dysh. Porse, siç thotë vetë Agolli, asnjëri nuk mund të ndahet dot nga tjetri. Sipas tij, nuk duhet të ketë më pyetje kush është më i madh e kush më i vogël, kush ka qenë më i përkrahur e më pak i përkrahur. Agolli ka treguar në një intervistë se kryeministri Mehmet Shehu u është drejtuar të dyve: “Ju jeni dy shkrimtarët kryesorë të vendit dhe jeni si dy qe që lëroni tokën. Ne, herë ngacmojmë njërin e herë tjetrin me hosten, në mënyrë që puna të shkojë mbarë”.

  2. Agolli apo Kadare? Për më shumë se 50 vjet, fansat janë ndarë më dysh. Porse, siç thotë vetë Agolli, asnjëri nuk mund të ndahet dot nga tjetri. Sipas tij, nuk duhet të ketë më pyetje kush është më i madh e kush më i vogël, kush ka qenë më i përkrahur e më pak i përkrahur.

Edhe Mehmeti paska pas pasion zooteknik dhe shpirt poetik:

Hajde mos thuj masanej qe gjithanej universi eshte e strukturuar sipas sistemit dy bolor.

1 Like

Komplimenta I modho. Me pelqen tej mase ajo pjesa me ndarje dhe nen ndarje , copeza dhe vitet se si jane renditur. Eshte e njejta ndjesi qe me ndodh me ato filmat hollivudiane ose jo , por kur degjoj tingullin e rasteve tek makina e shkrimit. Menyra se si rradhit shkronjat paralel me titrat , qe vazhdon ; … Ne vitin 1926 ai u kthye prane familjes , Ku rrojti deri ne vjeshten e 1939… etjer etjer

1 Like

Falimneres per komplimentin, por eshte edhe merite e Stalker qe hapi muhabetin per dokumentarin film dhe letersine dokumentare. Me ka hap pune dhe mu se prej Stalker zbulova se sa i modh osht Warner Herzog, vetem prej nje shprehje te tij. Kushtu e kom vesin un, mjafton nje shprehje e autorit dhe un e kuptoj qe osht i modh si puna ime, pranej i futem punes e ja lexoj gjithe vepren pa perjashtim. Ah mer Stalker, mer Stalker çer m’ke bo, nje turre me libra per Herzogun e video te Herzogut per te lexu e per te pa.

  1. Për herë të parë Dritëro Agolli është takuar me Sali Berishën kur ky i fundit ishte ende fëmijë. Agolli kishte bujtur në kullën e të atit të Berishës në Viçidol të Tropojës, si shok i vëllait të Berishës. Ndërkohë më vonë koha i takoi përsëri në formacione të ndryshme politike.

tema nuk perkon por si hapesire e llojit :

http://www.gazetadita.al/i-egri-e-hengri-te-bardhin/

pse nuk perkon tema? perkon qe ç’ke me te! Te gjithe te majtet (siç kemi fol me siper Driteroi dhe Mehmeti) kane interes zooteknik, njesoj si Levy Stross dhe Moikom Zeqo.

Po njesoj edhe Herzog, i cili eshte akoma me ekstrem, tregon dokumentarisht se si e kaperdiu ariu nje misionar te majte (Herzogu dora vete interviston Marten qe ka honger qafen e pates):

Nese misionarin e krishtere e gelltit indigjeni barbar, misionarin zooteknik e kaperdin ariu grizzly, e ne kete menyre Amerika eshte si shpirt ne hava - i Modhi :smiley:

Amerika is gone.

korrikse bej lidhjen ne hapsire te lloj-llojit karallojit:

I modho po ne shqiperi a Ka nje artist te modh ? Une e di njonin po nuk e tregoj. Jo per gje , po fillojne " ane- kne " pastaj , m’ kupto ? Leqe e dha dhe televizioni prandaj them… Bile bile nje veper u shiste ary te 3500 euro… Po nejse se llafi nxjerr llafin.

ka, ka, si s’ka, po nuk flas kurre ne anonimat per ata (jo vetem artiste) qe njof personalisht, as per mire e as per keq, sepse eshte poshtersi mrapa ferre. Ata qe si njof nuk flas, e ç’te flas per persone qe njof vetem nga linkimet e gazetave ne Peshk? Une nuk jam idjot te nisem nga informacioni i gazetave per te krijuar ide per njerzine.

Se aty doja me dal , dhe ke te drejte or lum miku. I lejohet o vlla I lejohet artistit t modh qe te.boj ci do kokrriza e qejfit , se prandaj eshte I modh. Qe ju befte xha tani kurban ju befte. Ja e thashe me ne fund ate qe mendoja se do ta thoja , heret apo vone. Ju Kam xhan qe ju befsha kurban moj jasaman ne elbasan , pa u bere pishman.

1 Like

:upside_down_face::upside_down_face::upside_down_face:

Amo tu ndejt ktu m cerrik city , I braktisur nga leneshat e kohes , I harruar prej vargjesh lehona , por dhe I rregjur prej enderrimesh rrjepacuke , kam vetem nje amanet ; " qofsha gjalle a vdekur , nje dite e bukur do te lind’ , e pastaj do t ju ftonje te gjitheve ne nje harem , gjithnje sipas stilit tim , e do pijme e te defrejme me aq SA na ndodhet me konak , pastaj e bojme edhe nje antalogji me poetet e 30 viteve te fundit nese Ka…

1 Like

Vargje te tjera te driteroit
More trima
Hoqet gozhden
Doli vrima
Lum kush te rroje e te kete pune me gjykaten .

Raporti alarmant për Gjykatën e Lartë: Duhen 20 vite për të shqyrtuar dosjet e mbartura

i modh Driteroi, inspirim poetik seksual arketip. Morali i fabules: maje gjithmon mren! (dosjen)

duhet me analizu pse s’ka. Pastaj duhet me kuptu qe ndoshta jemi me fat qe nuk ka, duhet ta konsiderojme si fenomen pozitiv. Baje e fut gozhden ne vrime per mijra vjet me radhe qe nga kohet e Gilgameshit sanskrit, duhet te pushoje ky proçes mekanik nje dite.

qe edhe dy bolet Apolloni dhe Dionisi tu i ra fyllit me i vrime. Perfitojne nga rasti qe zootekniku i shkolles se Fullcit nuk eshte prezent aty qe t’i mbrehe si dy qetë qe lerojne duke i ngacmuar me hosten here vrimen e njërit e herë vrimen e tjetrit, në mënyrë që puna të shkojë mbarë:

Une besoj qe ka , dhe profesioniste bile. Por mungesa e marketingut , plus edhe fshehja e tyre atje ne zgrip te kohes bejne detyren e vet. Ka ardh koha te ngrhet ajo Organizata Terroriste Letrare , degjoni apo Jo !!!

prit i her se duhet ngrit me par Organizata Seksuale Letrare, pastaj Terroristja. Me pare eshte Eros, pastaj vjen Thanatos si kronologji historike.

Nuk e di per ate organizaten seksuale . Po llafosja per tjater gje , ndersa ti hidhesh dhe Ben devijacionet e diskursit kontraversal. I papam je vallaj… pike.