Radas dëshiron të mbetet korçar


#41

Eshte nder jo vetem per ty Pjer por per gjithe kombin .


#42

Bredho, leri llogarite sot,mos i nga, se qenke dobet… fitorja me 3 pike, plus ato 3 piket e hequra , nxjerr Flamurtarin kampion me 53 pike dhe Partizanin ne vend te dyte me 51 pike.:slight_smile:

p,s ate golaverazhin mos e zi me ne goje… ja ta tha prof Faruk Sejdini si fitoheshin ndeshjet, edhe me golaverazh… edhe sic te thashe me siper, duhej te dilte partizani ate sezon patjeter, pasi i denuan te 3 konkurrentet (Flamurtari, Dinamo, 17 Nentori) , me minus 3 pike


#43

uore Belul, si i ben llogarite mo? po piket i hiqen pas llogarise mo derman. Ti ua heq dy here ashtu :smile:
Flamurtari kish 36. I hoqen 3, ngeli me 33. Po dhe 36 te kish, prape i dyti do ishte

image


#44

Cudi se si nuk pranohet fakti qe Partizani dhe Dinamo ishin ekipet e privilegjuara te Partise dhe Federates.
Kete e dinte edhe nje femije I vogel ne ate kohe…
Edhe Skenderbeut ju mohua nje kampionat ne favor te Dinamos…1976-77… dhe ate e bene hapur fare.
Ne fazen e trete ju dhane urdher ekipeve te luftonin fort me Skenderbeun dhe Dinamos ja linin ndeshjet.


#45

ne kurriz te ekipeve legjendare si Skenderbeu qe luanin ne kategori te 2te mo? pi raki po mos pi mendte!


#46

jo, nuk ja hoqa dy here, por ja shtove edhe nje here 3 pike Flamurtarit. dakord, gabimi im… po edhe ti mos u kap kot pas golaverazhit, ishte kampionat i porositur, i vjedhur, i programuar ne menyre tinzare per Partizanin !!


#47

e “eskalove” situaten, mo Belul.
Sapo te dhashe proven me lart kur Partizani humbi kampionatin prej golavarazhit ne '82-'83.
Pse do ishte padrejtesi po t’i ndodhte Flamurtarit kjo?


#48

ore Bredho… eshte tjeter pune te humbasesh me golaverazh ne nje lufte te drejte sportive… dhe tjeter ne kete rast qe po diskutojme tani qe te heqin 3 pike kot fare…
ato 3 pike jane shume te rendesishme qe thua ti, pikerisht ne luften psikologjike… dhe lufta psikologjike vlen edhe per kundershtarin… sepse qe thua ti, Flamurtari e filloi ate vit me minus 3 pike, por arriti ta mbyll fazen e pare ne vend te pare me 1 pike para Partizanit… ne fakt duhej te ishin 4 pike… dhe me 4 pike diference ne fazen e dyte, ishte pozicioni me komod per Flamurtarin, nderkoh qe demoralizonte Partizanin sepse eshte diference e madhe, a kupton ??


#49

po mo te kuptoj po pse e leshuan ate avantazhin prej 1 pike? mos valle se kampionati ka 2 faza dhe jo 1? mos valle se fazen e dyte u binte te luanin jashte fushe me ekipet pretendente dhe linin pike?

Belul, hapja e portave ne ndeshjet e fundit nga ekipet qe nuk rrezikonin kategorine, ishte gje normale. E turpshme, po normale. E pse nuk paska mundesi t’ja kene hapur porten Shkodres, fjala vjen? e pastaj? nuk mbaj mend te kete protestuar Partizani per kampionatin e blere


#50

po se avantazhi 1 pike, eshte i brishte o derman, (me 4 pike flisnim ndryshe) edhe Flamurtari nuk ka kundershtar sportiv vetem Partizanin, por edhe FSHF… a e kupton kete ??


#51

ore une e kuptoj ate sic kuptoj dhe tjetren qe po te ish aq i padiskutueshem, Flamurtari do ta kish rritur diferencen fazen e dyte. Ajo qe nuk kupton ti eshte se kampionati nuk mbaron me 1 faze dhe vendi i pare me 1 pike diference nuk do te thote automatikisht qe po e humbe vendin e pare ne fazen e dyte, te kane bere hile


#52

ok, dakord.


#53

Nuk ju mbushet mendja fansave te Partizanit dhe Dinamos qe kane qene te privilegjuar nga Partia…


#54

ore gje e cuditshme. Une nuk mohova gje qe Partizani e Dinamo kane marre lojtare te mire nga ekipet e tjera po Skenderbeu eshte nga ekipet e fundit qe mund te ankohet se nuk ka qene kurre (me perjashtim te 77 qe permende me lart) ne lartesine e kampionit. Shkodra e ka fituar disa here kampionatin po Korca ka kaluar me shume ne kategorine e 2te se ne te paren. Ekip tmerresisht i dobet. Pastaj dolen Bode & co. ne skene dhe pjesa tjeter eshte histori…
Partizanin e cuan ne te dyten bashke me Dinamon, fushat dhe hapesirat e klubeve u prishen u kthyen ne pallate.

E paskeni fituar dhe 1 here ne 1933. Ne nje kampionat me 5 ekipe gjithsej.


#55

Lere bredho se e keni 10-i ketu.


#56

Nuk dua ti hyj debatit por Korca deri ne 1990 ka qene vetem 4-5 here ne kategorine e 2-te dhe gati 40 here ne te paren.Keshtu qe nuk mund te thuash qe ka qene me shume ne te dyten.
Thjesht ato 4-5 here ndodhen rresht pas vitit 1975 dhe te ka krijuar kete pershtypje.Ne vitin 1975 Korca ka rene per here te pare ne kategorine e dyte dhe ne sezonin 1975-76 doli ne finalen e Kupes se Republikes me 17 Nentorin,ndonese ishte ne kategorine e dyte,gje e rralle kjo per kohen.
Sa doli ne te paren ne 1976-77 per pak doli kampion dhe te gjithe e dine qe duhej te dilte kampion.
Eshte e vertete qe nuk ka qene ekip elitar por gjithmone ka furnizuar kombetaren shqiptare me portiera dhe lojtare.
Nejse te shkuara te harruara.

Sot futbolli organizohet ndryshe dhe Korca ka ekipin me te mire dhe vertet eshte ekip elitar.
Ka fituar gjithato here ne Champions Lague dhe Europa Lague dhe ka koeficientin me te larte nga UEFA shume me lart se vendi i dyte nga ekipet shqiptare.
Ne mos gaboj Korca e ka diku te 8-ta dhe Partizani diku tek 3-shi …
Faktet jane fakte.


#57

2 posts were merged into an existing topic: Diskutim i lirë - Gusht 2017


#58

Haha Pjer, c’me kujtove nje batute filmi; - po ti ca note more sot? - pyt Vullneti nje djale bullafiq. Une mora nje 10,po mesuesja e kishte harruar lapsin ne shtpi dhe s’ma vuri . :grinning:


#59

e cudisthme qe Panuci nuk luan ne sulm me Sadikun, i cili eshte hipotekuar tashme si qendersulmuesi kryesor i Kombetares… vetem nese ky eshte i demtuar (?!)


#60

e mbyti Spanja, Italine.