Video: Shqipëria 1991 - Rizgjimi


#68

Sa i ve re dhe ti disa gjera.

Qemolo, bej gati kuleten.


#69

Analfabetizmi u zhduk gjithandej ne permasa te ngjashme, edukimi u shtri gjeografikisht dhe tek te gjitha shtresat sociale mbare Evropes, nuk qe aftesi marremendese e Hoxhes. Ishte proces i filluar para tij. Sic i thashe pak a shume dhe shkabes me siper sikur Shqiperia mos te kish rene ne diktature, procesi i emancipimit do te kishte vazhduar nga forca politike udheheqese te tjera. Mos te harrojme gjithashtu qe kishte nje fryme te majte, socialiste, prirja ishte per politika sociale, progresive, te cilat nen nje shtet normal, jonderhyes ne jeten private te individit dhe jodiktatorial, do te ishin shoqeruar me ekonomi me te lire dhe mireqenie me te larte.

Per te mos folur per ushtrine gjigante nderkohe qe nuk i sherbente interesit te askujt shtet te aneksonte Shqiperine.

E kam fjalen qe dikaturen nuk mund ta gjykosh si arritje te sistemit apo individit duke permendur analfabetizmin apo eradikimin e fese (nje nder nderhyrjet me te poshtra te shtetit karshi qyterareve te tij), apo narrativen false te sigurimit kombetar.


#70

Zogu pati sistem arsimor te tipit :pak e sakte.ato pak kuadro tearsimuar ne kohe te zogut dhane me teper kontribut ne shqiperine pasluftes se sa mijera kuadro te prodhuar ne seri pas lufte .


#71

Shko e jeto ne Shqiperi Donald trimi dhe te shikosh diferencen, duhet te jesh hjadut kriminel, mashtrues, sekser,grek, turk, italian, serb, sirian, amerikon gjermon qe te jetosh sot mire ne Shqiperi ! Te kesh nje thes me lek, qe te zgjidhesh hallet, me drejtesine me strehimin me shendetin ,me edumikim me punesimin, shkollimin, me pensionin transportin, varrimin ect ect …byrek, petlla, bakllava, hallve tre Leche , kadaif, , makarona, voj, rrush portokalle, molle, dardha djath, ullinj, rrecel, mish, ka plot, dhe drama turke greke,televizion, Klan, Vizion Plus, Top Chanal TVSH, ka plot, po te gjitha pa pik shije, nuk ka asnji gjo shqiptare, … edhe Shqipja gjuha, ka filluar te grabitet deri sa te zhduket , …dhe pastaj e gjithe buqsia eshte kthyer per te prodhu nje medicine te famshme Hashash qe te ben te heqesh te gjitha sikletet, hallet, …ik e jeto Donalt ! Nuk e di cfare ka mbet nga Shqiperia , ?! Ah vetm Flamur shqiptar made in China, ka sa te dush !!


#72

Te sygjeroj ta korrigjosh postimin pa ardhur akoma pioner borizani i qiverise.
Nje mik qe te do te miren.


#73

Debatixi esh tu mbuluer depziten e ujtit me batanije per momentin


#74

Hahahahahahaha. Fikret you rock.


#75

Ne kohen e bukur per te cilen te ka marre malli ty s’kishte nga keto.


#76

C`eshte ky tip arsimimi. “pak e sakt” ? Une e kisha fjalen per nje sitem arsimimi edukimi, qyterimi, masiv, i cili ne nje kohe te shkurter, shume te shkurter, pra te shkurter, u arrit te zhdukej analfabetizmi, me shkolla diten dhe naten, duke i kualifikuar, masivisht, rinine dhe femren shqiptare, e cila ishte e mbuluar me ferrexhe, (sic po mbulohen sot ) ne 1957 u hap Universiteti i pare ne historine moderne shqiptare ! Ne aspektin historiko shkencor, truri shqiptar masivisht nga veriu deri ne jug u transformua, duke krijuar nje shoqeri te emancipuar, dhe europiane , I vetmi problem ishte sitemi ideologji i cili mbeti mbrapa ne kohe, duke pengur reformat ekonomike, te zhvillit te fshatrave nepermjet alternimit te prones private ! SIKUR te funksiononte sitemi i vetadministrimit jugosllav, ne fushen e prones, private dhe koletive, shqiptaret nuk do te kishin nevoje te emigronin masivisht dhe prona kolektive e pebashket nuk do te vidhej dhe shkatrohej nga vandalet aveturier, te politikaneve pasardhes ne 1990!


#77

prandaj zgjati 50 vjete ai system


#78

Ja qendrimi amerikan…

(Enverizmi nje shqetesim i madh)

http://www.gazetatema.net/web/2014/11/19/arvizu-enver-hoxha-monster-shba-qendrim-te-qarte-per-kete-ceshtje/


#79

Per nje popull si Avganistani 50 vjet nuk jane shume ! Tani ka rrezik qe Shqiperia te kthehet ne nje province turke shume shpejt nga pikpamja politike, etike kulturore,shpirterore !


#80

Si e zbatokam une?

Fije e per pe. Kush nuk eshte ne anen qe ke zgjedhur ose qe te ka rene ty per hise te besosh, eshte 100% i keq dhe duhet t’i mohojme cdo gje pozitive, t’ua shohim si negative. Asnje ndryshim nga menyra se si e zbaton ideologjine ISIS, nazistet e te tjere. Te gjithe shfrytezojne popullaten e ceket e siperfaqesore qe preket nga kjo metode.

Hoxha si nacional-komunist per te miren e kombit thua te kete luftuar e persekutuar shqiptare te tjere, kundershtare politike?

C’lidhje ka kjo? Enver Hoxha e ka patriotizmin tek fakti qe u kthye ne kohe lufte ne vendin e tij, dhe u be pjese e atyre qe luftonin per te cliruar vendin. E kunderta e atyre qe ia mbathin me veshtiresine e pare. Kete patiotizem e ka te vertete, sic ka te vertete idiotesine per mbylljen ndaj botes dhe fiksimin per t’ia dale vete. Kjo qe thua ti eshte si te thuash qe Enver Hoxha nuk ishte patriot sepse kafen e pinte me sheqer. S’ka piken e lidhjes.

Per te miren e kombit beri te paligjshme fene?

Duam s’duam ne, eshte nderi me i madh qe na ka bere EH. Edhe pas 45 vitesh qe feja ishte e paligjshme, ke avdalle si Whitesnake qe i kap evolucioni trynor per se mbrapshti dhe budallepsen me ate metoden qe zbaton ti, qe kush nuk eshte i fese sime, lekures sime, ka 100% te keqijat. Ne te njejten menyre po çemancipohen me mijera “myslimane” e po ia ngjisin semundjen e tmerrshme te tjereve, cdo dite e me shume. Shqiperia nuk ishte ne te njejten faze emancipimi shoqeror me vendet e tjera, ku feja s’do te rrenjosej dot thelle. Ne ate faze varferie e injorance, feja ne Shqiperi do te kishte mbizoteruar dhunshem.

ne Shqiperi procesi i modernizimit (le te themi), i shkeputjes se pushtetit nga feja filloi qe nga udheheqja e Zogut, dhe me siguri do te vazhdonte sikur levizje progresiste dhe intelektuale nuk do te ishin shtypur nen diktature.

Zogu e te tjere si ai qe falin shkodren e shen naumin, nuk e vazhdonin dot ate emancipimin progresist sepse u mungonte patriotizmi, ata vidhnin floririn e popullit dhe ia mbathnin nga syte kembet, e kunderta e EH me shoke qe u kthyen ne kohe lufte. Te pelqen s’te pelqen, ky eshte ndryshimi rrenjesor. Ata kishin aq pak patriotizem sa do t’ua kishin shitur shqiperine dhe arabeve e gjithe te tjereve qe do t’i mbulonin me flori per te ekstremizuar popullin.


#81

Basha qenka e njohura jote gjembi? Nuk e dija. Pyete te njohuren se pse nuk ia vuri ngrohjen ne tete vite? (jo nxehtesine) Dhe kur te piqeni prape e te luani cicash, shpjegoja te njohures qe prej kesaj epidemie virale dhe prej ketij moti teper te ftohte, shkollat jane mbajtur mbyllur edhe ne vendet e tjera.


#82


#83

Ma merr menja qe ty per keto te kishte marr mall, prandaj luftove, qe te arrinte kjo dit ! Bari, krypa dhe uji, i vetmi ushqim qe i duhen kopese deleve ! Se ku shkojne, se ku kullosin, se ku rrine i ha ujku apo mbyten ne lume i di tjeter kush , aq mend kane te shkretat, vetem per bar dhe uje mendojne !


#84

populli kurre nuk do ta haroj Dullen per te mirat qe i dhuroj ne 50 vite sketere


#85

I vdekuri me te vdekurit, i gjalli me te gjallet ! Kohe shurres erdhi !


#86

En-ver Ho-xha!
En-ver Ho-xha!
En-ver Ho-xha!


#87

Saaaali Beriiisha!
Saaaali Beriiisha!
Saaaali Beriiisha!