Zgjedhjet parlamentare 2017 -Pjesëmarrja rreth 43%. Më e ulëta historikisht


#183

Al Jazeera:
Neser ne shqiperi mot me reshje bore. Bazuar ne hamendjet e sigurta te IPR.

Euronews:
Bora ne shqiperi vie ne qershore. Burimi IPR me hamendje te sakta.

Deutsche Welle:
LOL, pa u hapur asnje kuti per numerim.


#184

:smile:


#185

PS mbi 73 mandate, them une. Dhe nese do jete nevoja, atehere le te vjedhe disa vota, sic ka bere me vite me radhe PD. Sy per sy, dhembe per dhembe!


#186

hahaha shenjat e para te pranimit te hunbjes. ajo qe po ben gruaja s’ka lidhje fare me titullin.


#187

Apparently disa katunare te humbur o kapo xhani Kane me shume sense se militants e emigracionit :grimacing:


#188

urte e bute e plot tigani


#189

Ne Kosove ne 19:00 mbyllet votimi, ne ora 20:00 eshte i kjarte rezultati i zgjedhjeve. KQZ rreth ores 23 del me rezultate zyrtare (preliminare, qe nuk dallojne + - 0.5% prej finalit).

Nderkohe ne KQZ e Durresit ka marre vendim qe numerimi te filloje ne ora 5 te mengjesit. :slight_smile:


#190

o fiqo, cu be me komshiun?


#191

Epo ne jemi shqiptare, i bejme ndyshe gjerat.


#192

sa me pak vota aq me shume kohe duhet per ti numeruar

jane lodh duke numeru 6 shtat


#193

Zgjedhjet duket se i kanë dhënë fitoren Partinë Socialiste, jo aq për shkak të shtimit të votave të saj, por për shkak të abstenimit të votuesve që kanë mbështetur opozitën, për shkak të problemeve brenda saj. Krahasuar me zgjedhjet e vitit 2013, ku votuan 50 për qind e listës formale (që është rreth 80 për qind e listës faktike të atyre që banojnë në Shqipëri), në këto zgjedhje kanë votuar 45 për qind e listës formale. Pra, kemi një rënie me pesë për qind të listës formale të votuesve, që në mënyrë të qartë i adresohet problemeve të opozitës.

Ky është një shembull i fortë, se si rregullat e demokracisë së brendshme në një parti politike të madhe, kthehen në një ndëshkuese të madhe për një parti, edhe kur ajo është në opozitë, pasi frenon ngjalljen e shpresës dhe vret idenë e bashkimit.

Është kjo arsyeja që votuesit e opozitës kanë preferuar të shkojnë në plazh, apo të rrijnë në shtëpi, duke mos pasur besim tek fitorja e partisë së tyre.

Edi Rama ka ruajtur në mënyrë të pazakontë votat e tij, duke i shtuar ndoshta ato në një shifër të papërfillshme, por që përkthehen në mandate më shumë, për shkak të sistemit të konkurrimit individual të partive. Ky në fakt ishte basti i madh i Edi Ramës me këto zgjedhje dhe guximi i madh politik i tij, për të sfiduar aleatin e tij më të madh, Ilir Metën. Një guxim i cili ka ndarë historikisht të majtën dhe e ka kthyer LSI-në në një faktor vendimtar për të ardhmen e opozitës në Shqipëri.


#194

Fillojne arrestimet e para per shkeljet e ligjit.


#195

Plako, kete bast Rama e ka fituar edhe ne 2009, tjeter gje qe ia vodhen ashiqare. Iu duhet kallur data te gjithe ropqirave! Megjithate besoj se pavarsisht rezultatit, Rama do ftoje PD per koalicion. Kesisoj do jete MBRET e jo kryeminister. Shpresoj te jete zgjedhje e duhur per Shqiperine.


#196

tashti si behet? si so e marin vesh kush votoi per ke?

ska drita ne mes te qytetit elitar, si ne kohe te fatos nanjes


#197

Ne zgjedhjet e para dy javeve ne Ks, partia ne pushtet, humbi mbi 30% te votave. Nga 37 deputete qe kishte, ra ne 20-21.
Votuesi tradicional i partise ne pushtet kur vendose ta denoje partine e vet, qendron ne shtepi, abstenon provesin e votimit, nuk ia jep voten partise tjeter.
Tradicionalisht votuesi pro opozites eshte gjithsesi i njejti ne numer plus votuesi i ri dhe ai qe ka qene i pavendosur deri ne diten e votimit.


#198

ashtu eshte edhe ketu i humbi zgjedhjet hillari se nuk dolen te votojne njerezit se iu kishte ardhur ne maje te hundes 8 vjet vetem llafe


#199

nuk dihet mire a ka fuqi ligjore ky ministri i ri qe tja bllokoje pasaportat eksponenteve te rilindjes qe te mos arratisen?


#200

njesoj veprohet dhe ne shqiperi. socialistet jane socialiste brez pas brezi. po ashtu te tjeret. te gjithe e luan ajo partia LSI. me cil ajo ben aleance. ndryshe te tjeret jane njesoj ne force.

me gjithe ato pallate qe ka lyer dhe sheshe, prap Rama nuk fitoi bindshem. mezi i merr ato vota.


#201

Jam dakort. Rama do marrë +71 por do ftoje PD ne koalicion. Për sa kohe, eshte tjeter pune.
Dhe do jete shume mirë keshtu.


#202

Paske te drejte si perhere:
"
Begolli tha se nuk ishte aspak ashtu si Salianji e kishte denoncuar rastin, por në të vërtetë bëhej fjalë për një fletë procesverbali që ishte hedhur gabimisht në kutinë e votimit.
“Video e ka bërë kunata Salianjit. Qëndra e votimit tonë është e majtë. Kam hedhur gabimisht procesverbalin brenda në kuti. Kemi vendosur si komision të PS, LSI dhe PD që fleta është hehdur gabimisht,” tha Begolli, shkruan BalkanWeb.

:smile: :smile: