Antisorosianet shqiptarë nuk janë vetëm

Fake news.

Hahaha. Per ty “fake news” = news you don’t like.

1 Like

Kush e mban mend, ne fillim te qeverisjes socialiste, u ndermoren disa hapa, te cilat ne momentin qe ndodhen, nuk u beje dot nje interpretim koherent politik.

Si psh…

  • Lali Eri u gjet duke mbajt ne krahe nje femije te vogel rom.
  • Qeveria e Edi Rames, nxorri ligjin qe ndihmen ekonomike ta merrte gruaja, ne familje.
  • Emeroi ne disa poste te larta disa femra (Spiropali, Shehaj etj), gjithashtu u shtuan apo u vune ne dukje policet femra.

Ne plan te pare, ishin nisma qe u duartrokiten, edhe nga mua madje. Emancipimi i femres, perkujdesja ndaj te varferve (whats not to like?).

E megjithate shikojini si rezonojne keto levizje ne politiken globale, si pikenisje duke marre politiken amerikane.

  • Perkrahja e minoriteveve - POR ne kundervenie ndaj shumices se bardhe.
  • Perkrahja e femrave - POR ne kundervenie ndaj meshkujve.

Kam dyshime se zoteria i Gjate, eshte marionete. Sidomos pas deklarates ne CNN kunder Trump.

1 Like

Bravo, nderrove muhabetin, tani s’te ngacmon me njeri per Putin. Trump University t’a ka mesu mire si t’i devijosh pyetjeve te veshtira.

1 Like

1 Like

Si i tha Orajllit? Edhe ne kemi vrare.

Shume gjynof me ka ardh per Limen sot. Se e di, e di qe aq e ka rrogen e deputetit, sa per ate pjate salmoni te ciles i fshiu vajin e peshkut me llape. Duhen rrit patjeter rrogat e deputeteve!

Duket se ajo cfare ti (duke cituar autorin) quan te Majte Kulturore korrenspondon me cfare njihet gjeresisht si Neoliberalet.

Nese eshte keshtu, cfare konkludon mbi te nuk eshte e re. Perkundrazi, e kapshme edhe nga peshqit (shif ketu nje shembull bukur shume).

Nisur nga ky koment edhe peshqit vete te thone eshte gabim te barazosh Zgjidhjen e problemeve te botes neoliberale, me Trump. Keto te dyja kurrsesi nuk identifikojne njera tjetren. Sepse, megjithqe nje njeri si trump ofroi zgjidhje te ceket mbi pak prej tyre (korrektesia politike po te permendesh nje shembull) trump eshte nje pakete komplekse fenomenesh, jo thjesht nje a dy, dhe thuajse te gjitha negative. Dhe nuk e di ne c’shkalle mberrin pranueshmeria jote per te, por me okay-in ndaj tij, ke pranuar rrjedhimisht gjithe c’vjen ne kete pakete.

Gjithashtu, eshte e verber te shprehesh Soros i intereson anarshizmi liberal. Eshte nje Decentralizimi i pushteteve ajo qe ai kerkon, dhe kjo nuk eshte barazim me anarshi.

Problemi me Decentralizimin e pushteteve qe ju irriton ne mase, pra me Demokracine, eshte se Demokracia ne tolerancat e saj prodhon kompleksitete sociale. Kompleksitetet sociale qe vazhdojne prodhohen perpetum ne demokraci, jane rrjedhoje e njohjes (acknowledgement) te natyres se njeriut e te shoqerise, proces na e e ben te mundur sistemi i demokracise me tolerancen ne baze te saje.
Keto kompleksitete, duan kohen e tyre qe te racionalizohen ne menyre qe te adresohen me minimumin e _side effect_s.
Njeriu po e pershpejton njohjen e vetvetes e te tjetrit githe e me shume, por he per he fenomenet ne shkalle sociale marrin kohe per t’u racionalizuar.
In the between, we have to manage the situation to the best we can.
Zgjidhjet racionale (apo sistemore thelbesore) ndaj fenomeneve te reja sociale, si dhe pergjigjja ndaj tyre ‘in the meantime’, gjithe duke ruajtur tolerancen, duket se eshte problemi.
Ne kete sistem ekuacionesh me shume ndryshore, zgjidhjen (per te kenaqur te gjithe) definitivisht nuk e ofron dot nje e dhene e vetme si Trump. Dhe eshte arkaike edhe ta mendosh.

Une bie dakord me natyren akute te problematikes prodhuar prej neoliberalizmit disadekadash ne pushtet, por kjo nuk eshte arsye per zgjidhje te tipit Trump.

PUNE E PASTER… Europa behet gati te mbylli invazionin islamik http://www.oe24.at/oesterreich/chronik/Schock-Oesterreicher-wollen-auch-Moslem-Bann/268786962

Elitave neoliberale (ne te cilat Soros ben pjese) sic edhe autori thekson ka kohe qe nuk ju ka interesuar progresi i mirefillte por ai siperfaqesor. E majta u fut ne krevat me neoliberalizmin te cilin me vone e ktheu ne kult dhe lokomotiven te progresit. Sic e shpreha me lart, per ata ishin me akute diskutimet per banjot publike se sa te diskutonin probleme reale si varferia,shendetesia,infrastuktura,shkollimi,etj. Perderia te angazhonin “delet milleniale” me diskutime shterpe ata ja kishin arrit qellimit te tyre. Pastaj te kalojme ke problemi real i emigracjonit i cili eshte i shtyre nga korporatat dhe biznesi per uljen e krahut te punes: ketyre elitave asnjehere nuk ju ka interesuar te ndihmonin robt e vendeve te trete qe kane mesyre gjithandej neper Evrope dhe SHBA. Sic ju shpreh dhe nje qytetare suedeze nje zyrtareje te larte te minstrise se emigracjonit “Zonje e nderuar ju jetoni ne Lindigo afer detit, a keni qene ndonjehere jashte prej atej?A i keni pare lagjet e Stokolmit si jane shendrruar ne geto?” Kjo i permbledh te gjitha te keqijat e politikes neoliberale “pa dere”…Elitat qe marrin vendimet nuk do tju bjere ndonjere te jetojne prane somalezeve,irakianeve dhe afghaneve qe po importojne ne vendet e veta.
Une jam shprehur qe kur Trumpi hodhi kandidaturen sa ai ishte thjesht simpoma e nje Amerike te semure

Peshen e Soros ne politike nuk e kane as Koch brothers, askujt perj ketyre nuk i dergonte direkt urdheresa Sekretares se Puneve te jashtme ne lidhje me politiken e jashtme… Kemi nje nderhyrje flagrante te biznesit ne ceshtjet e politikave te jashtme, ky pra eshte elefanti ne dhome qe ju cirreni larte e pshte duke e cilesuar si konspiraci. Ndoshta ti mund te jesh ne “payrollin e Open Society” si shume media te tjera ne Shqiperi, dhe nuk me intereson fort te them te drejten, une i shpreh gjerat sic jane pa dorashka. Tentakulat e Sorosit jane perpjegur te rrezojne apo denigrojne co qeveri/politikan te zgjedhur demokratikish i cili nuk perpuqet me linjen e vet neoliberale. Une kete e quaj fashizem liberal sado absurd mund te tingelloje si term
Ketu i ke DC leaks qe lidhen me neperken neoliberale…Shfletesoi me qetesi kur te kesh kohe dhe do ta kuptosh se ky individ thjeshte eshte perpjekur per te denigruar demokracine Evropjane dhe Amerikane (kur perplasej me planet e veta neoliberale)

ja se ku fle lepuri
Ja si behen manipulimet e sofistikuara mer penar (apo edhe keto ti hedhim ke koshi i konspiracirave)

> During those tours the volunteers engaged with people via street action,flash mobs,pannel discussions,…

He mer Trumptards, po festoni qe Trumpi po e kalon edhe mujin Shkurt??? jo pa nervous breakdown…jo jo jo

DC leaks. Pse nuk sjell dhe Russia Today qe te kompletohen “faktet?”

The site is thought by private cybersecurity analysts[1] and the US intelligence community[2] to be a part of Russian interference in the 2016 US elections.

Edhe kjo theduran.com qenka shume serioze, asgje nuk bie ne sy aty si pro-ruse…

http://theduran.com/russians-show-respect-donald-trump-propose-name-street/

Ju delet e kopesë vazhdoni të blegeroni Rusi, rusi(siç ju instruktojnë barinjte e Perestrojkes mediatike ) ndërkohë që faktet tregojnë se emailet e hackuar a nga DNC sikurse ato të Wikileaks ishin 100% të sakta…ishte ky dhe shkaku që Wasselman-Schultz unë be kurban pasi e bllokuan haptazi Sanders dhe favorizuan Clinton. Shko dhe përtyp silazhin se për ju gjithçka që bie jashtë vathës suaj të gjelbër është teori konspiratime.

Zoti President Trump ne tapetin e kuq.

Grammy Awards: A Pro-Trump Statement on the Red Carpet - The Hollywood Reporter

Joyce Villa ka marre qindra kercenime me vdekje nga “pacifistet”…