Strategjia e re e Trump për sigurinë, reagon Rusia: Ka karakter perandorak

Ja ku e keni llogaritesin dhe beni hesapin personalisht.

2 Likes

Ja. Pune oresh edhe marrim nji dore pare. Thank you.
Easy enough, ça ka ktu per te mos kuptu

1 Like

Nuk behet hesapi ashtu se ke ate yllin ne fund qe thote “*Calculator does not include every single provision of the “Tax Cuts and Jobs Act” conference agreement” qe domethene nuk vlen. Prandaj te thashe bej taksat sivjet, beji dhe vitin tjeter e pastaj hajde thuaj ne ja vlen apo jo.

Me falni per ndehyrjen. T’i beje dhe pas 10 vjetesh kur do te rriten perseri.

Shtese: shiko ky komunisti i qelbur cfare thote per taksat

po presim ate momentin kur te vije kinezi te kerkoje triljonat e borxheve, me siguri administrata e peshkut ketu do kete pergatit nanji ftese te vecante per pjesemarrje ne eveniment, ose te pakten do shperndaje njoftimin me daten dhe oren :))

Prit se s’keni pare gje akoma. Te shohim si do qeshim kur te vije dita te dilni ne pension, ose kur t’ju presin prinderve Medicaid dhe Medicare. :))

https://www.washingtonpost.com/news/wonk/wp/2017/12/01/gop-eyes-post-tax-cut-changes-to-welfare-medicare-and-social-security/?utm_term=.29e5a48f5d25

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

nga 1000, e paska cuar ne 2000 taxcreditin per kalamjt…

pse mer qofte nuk e bojshe dot ti 2000 4 vjet perpara? pse mer qofte doli ky me i mire kshu e?

Dmth zonje reforma nuk duhej bere.
Duhet te vazhdojme te vuajme hemorragjine e largimit te fabrikave per ne Meksike dhe Azi.

Pas 10 vjetesh nese reforma deshton sic mezi po prisni juve,presidenti do te jete demokrat Po ashtu edhe Kongresi dhe le ta beje reformen qe deshironi.

Po ashtu le te rrite l taksat te mbajne programe sociale qe nuk i vlejne askujt,sic e kane zakon demokratet pervec JFK dhe le te mbajne njerezit në welfare se ashtu I kontrollojne me mire.
Kur i ulte taksat JFK ishte burre shteti,ndersa kur i uli Reagan dhe Trump eshte katastrofe.
Demokrateve akoma nuk u ka dale inati qe kur uli taksat Reagan vendi kaloi ne bum ekonomik dhe fitoi dhe Luften e Ftohte.

Me cudit kjo ligesia juaj.
Mezi prisni qe ekonomia te kaloje ne recesion vetem qe te gezoheni.

Trump e ka pasur gabim.
Nuk duhej te ulte taksat por te vendoste edhe taksen vullnetare,Keshtu qe ti qe deshiron te paguash me shume te te jepet mundesia.

Me cudit kjo injoranca juaj. Vertet mendon qe fabrikat po ikin ne Meksike dhe Azi nga taksat?

Per te tjerat s’kam kohe te pergjigjem tani. Nga t’ja fillosh.

Taksat e larta shtojne koston e prodhimit te nje malli.
Prandaj edhe kostoja ketu rritet.
Me keto taksa do te jete me atraktive per bizneset e huaja dhe ato te vendit do te mendohej disa here para se te shperngulen ne Meksike dhe në Kine.
Plus tranferimi I parave per ne US nga kompanite qe operojne jashte do te behet shume me kollaj me kete pakete fiskale.
Ekonomi 101.

Tani qe do ulen taksat e korporatave do t’i blejme gjerat me lire thua ti? Ishalla.

Edhe mos e krahaso Ameriken e 2017 me are te viteve 80. Vertet qe kishte rritje ekonomike, por ne te njejten kohe Amerika kaloi nga kreditori me i madh nderkombetar ne debitorin me te madh nen Reganin. Borxhi i jashtem u rrit trefish. Me para borxh behen te gjithe te pasur, po s’mbahet shtepia me miell hua. Progresin dhe rritjen ekonomike te gjithe e duan, po me cfare kosto?

2 Likes

ca po thoshim dje?

Do kete konkurence per Labor, punetoret do jene direct beneficiaries

Filloi loja vetem nji ore mbas votimit:

1.http://www.foxbusiness.com/markets/2017/12/20/gop-tax-bill-at-t-boeing-among-corporations-rewarding-employees.html

next do kete investim ne Talent ne formen e “on the job training”. ato te krijone kushtet per “real good paying jobs” te krijohen apo te vijne mbrapsht

1 Like

wow si thote mo, jane dyfishuar standard deductions.

po pse mo qofte, nuk e beje dot ti kete gje po duhet te pritshim te vinte ky ta bente kete dyfishim.

po pse mo qofte nuk na i ule tti taksat, kushedi sa do kishim kursyer deri tani

plus qe ti qenke kampion me medalje te arte per rritjen e borxhit

1 Like

1/4 e punes u kry, tashti te presim hapin tjeter, me sy e me veshe nga twitteri:

rruge, ura, porte, trase, aeroporte, cekollata, kikirike, paketa

A post was merged into an existing topic: Diskutim i lirë - dhjetor 2017

Do kete konkurence per Labor, punetoret do jene direct beneficiaries

Po te mos ja kesh idene e gjendjes se ekonomise dhe te degjosh Paul Ryan-rat, po. Nderkohe po te jesh me kembe ne toke e jo te flasesh ne ere thjesht per efekt ideologjie qe as nuk e kupton, e di qe nuk ka cfare te futet me ne pune, se papunesia eshte ne nivele te ulta dhe per me teper ka mungesa te theksuara puntoresh te kualifikuar.

https://globalriskinsights.com/2017/09/labor-shortage-united-states-dire-issue/

Shiko c’thone keta soroistet e majte te revistes ultra-liberale soroiste Forbes:

https://www.forbes.com/sites/stancollender/2017/11/19/gop-tax-bill-is-the-end-of-all-economic-sanity-in-washington/#31ac0d977ef7

Nderkohe femijet… https://www.huffingtonpost.com/entry/children-losing-health-care-congress_us_5a3acf2de4b06d1621b18630?g09

:))